powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 38-2009, 20 października 2009
38-2009 Computerworld nr 38-2009
Wiadomości

Jak zarządzać informatyką w urzędach

"Zarządzanie IT w administracji" jest konferencją organizowaną przez Urząd Miasta Bydgoszczy w ramach projektu "Wdrożenie metodyk zarządzania usługami IT, projektami i programami w Urzędzie Miasta Bydgoszczy". Odbywa się ona pod honorowym patronatem Konstantego Dombrowicza, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Czytaj więcej »

HP bliżej biznesu

O usługach, konkurencji z IBM i sytuacji na polskim rynku mówi Steen Lomholt-Thomsen, dyrektor generalny HP Software and Services na region Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Windows w każdej kieszeni

Wraz z premierą Windows Phone Microsoft staje do walki o jak największy udział w rynku komórkowym. Za budowę jego pozycji w Polsce odpowiada Piotr Pągowski, dyrektor nowego Działu Online & Consumer w Microsoft Polska. Czytaj więcej »

Zawinione i niezawinione

Zawinione i niezawinione

W przypadku opóźnienia wykonawcy z ukończeniem wdrożenia, zamawiającemu przysługują dwa podstawowe uprawnienia: prawo do odstąpienia od zawartej umowy oraz prawo do żądania odszkodowania. Czytaj więcej »

Gry lobbingowe

Gry lobbingowe

Lobbing w procesie stanowienia prawa to narzędzie nowoczesnej demokracji. Ale kiedy gra idzie o ustawę o grach losowych, specyficzne zamiłowanie u zainteresowanych do hazardu ich gubi. Pozostają niepomni, że prywatna rozmowa o służbowej sprawie może być naruszeniem norm, tym bardziej że dociekliwość CBA sprawia, iż ostatnio nie ma już również czegoś takiego, jak rozmowa... Czytaj więcej »

Wyzwanie na pojedynek

Oracle rzucił wyzwanie IBM jeszcze przed rozpoczęciem konferencji Open World, proponując użytkownikom sprzętu tej firmy nietypowy zakład. Larry Ellison zapewnił też, że będzie finansował dalszy rozwój platformy Java, bazy MySQL i systemu Solaris. Czytaj więcej »

EN FACE: dr Krzysztof Krejtz...

... pracownik naukowy Instytutu Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, wiceprezes firmy badawczej Oriaq, autor Diagnozy Internetu 2009. Czytaj więcej »

Technologie

Zestandaryzowana infrastruktura

Firmy często na wyrost szacują wielkość potrzebnej infrastruktury IT. Tymczasem - jak wynika z praktycznych doświadczeń - średnie jej zużycie to ok. 30-40% zakładanego poziomu. Czytaj więcej »

Storage w prywatnej chmurze

Storage w prywatnej chmurze

Na konferencji Information Infrastructure Analyst Summit, IBM przedstawił nowości w dziedzinie rozwiązań składowania danych klasy Enterprise. Czytaj więcej »

Szybkość z automatu

Szybkość z automatu

Avere Systems opracował urządzenia do całkowicie automatycznego zarządzania składowaniem danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Migracja po dwóch dekadach

Bank BGŻ wymienia - zainstalowany jeszcze w latach 90. - system BankStreet. Nowa aplikacja - Flexcube - wspomaga działania centrali. Czytaj więcej »

Czwarta fala

Czwarta fala

Rodzaj medium będącego zarówno nośnikiem, jak i sposobem przekazywania informacji, definiuje cechy organizacji gospodarczych i ma wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwami. W epoce multimedialnych sieci zasady powstawania i funkcjonowania tych struktur ulegają zmianie. Czytaj więcej »

Za co premiować?

Za co premiować?

Wskaźniki mogą zapewnić łatwiejsze wykrywanie błędów w działaniu oprogramowania. Ale nie w działaniu ludzi. Czytaj więcej »

Jak to działa?

Jak to działa?

Sztuczna inteligencja budzi powszechne zainteresowanie, często podziw i fascynację, wywołuje liczne dyskusje i spory co do możliwości i zakresu jej wykorzystania. Jednocześnie, w coraz większym stopniu znajduje zastosowanie w urządzeniach i maszynach codziennego użytku, jak chociażby w samochodach, samolotach czy sprzęcie medycznym. Czytaj więcej »

Krok po kroku

Outsourcing ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Decyzja o zleceniu zadań na zewnątrz nie jest zadaniem łatwym. Trzeba starannie wyważyć spodziewane korzyści, jak i mogące się pojawić zagrożenia. Wśród korzyści nie musi być tylko, wymieniana najczęściej, oszczędność własnych zasobów i środków. Czytaj więcej »

Pod kontrolą

Ryzyko towarzyszy każdemu niemalże procesowi gospodarczemu, wiąże się niemal z każdą decyzją biznesową. Również tą, związaną z wdrożeniem i wykorzystaniem technik informacyjnych. Zarządzanie ryzykiem od wieków było elementem nauk ekonomicznych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Szukanie dziury w całym

Szukanie dziury w całym

Darmowy framework Metasploit oraz komercyjne CORE IMPACT i Immunity CANVAS to bardzo dobre narzędzia, wykorzystywane zarówno przez włamywaczy, jak i testerów penetracyjnych, sprawdzających odporność badanych systemów. Czytaj więcej »

Antywirus pod ostrzałem

Antywirus pod ostrzałem

Skutki udanego ataku na antywirusa mogą być poważniejsze od przełamania zabezpieczenia stacji roboczej. Czytaj więcej »

Opinie

Wielkie brandowanie informatyki

W rankingu najcenniejszych marek na świecie BrandZ 2009 pierwsze miejsce dzierży Google. Z pierwszej piątki aż trzy firmy pochodzą ze świata IT (jeszcze Microsoft i IBM). W pierwszej pięćdziesiątce naliczyłem 14, choć pewnie ktoś, kto przyjąłby inną definicję "firmy IT", znalazłby od 11 do 20. Czytaj więcej »

Zepsuty kameleon

Przyzwyczajenie jest drugą naturą. Nie tylko człowieka, jak się okazuje. Najgorsze jest jednak to, że gdy ludzie przyzwyczajają się do działania czegoś, to trudno im wyobrazić sobie stan odmienny. Czytaj więcej »

Wyprawa na Berlin

Dopiero co wróciłem z tegorocznych targów IFA w Berlinie; po głowie plączą się jeszcze wrażenia, a przed oczami a to tłum zwiedzających, a to szeregi targowych eksponatów. Czytaj więcej »

Catch 6.5, czyli pani prokurator (po)żąda

Współczesne oprogramowanie, niezależnie od kraju pochodzenia, rodzaju zastosowań do których jest przeznaczone, a nawet systemu operacyjnego pod którym daje się uruchomić, ma jedną cechę uniwersalną: starzeje się szybko. Zjawisko to ma kilka powodów, z których jednym jest uniwersalnie przyjęty model biznesowy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...