powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 37-2009, 13 października 2009
37-2009 Computerworld nr 37-2009
Prawo
Do użytku służbowego

Do użytku służbowego

Zainstalowanie bez wiedzy pracownika oprogramowania monitorującego jego aktywność będzie naruszaniem przepisów prawa pracy. Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM otwiera centrum usługowe we Wrocławiu

Będzie to - jak zapowiadają przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych - jedna z największych inwestycji usługowych w Polsce w 2009 r. Czytaj więcej »

Cisco kupuje Tandberga

Przejęcie Tandberga przez Cisco otwiera nowy rozdział na rynku wideokonferencji i telepresence. Od wielu lat Cisco realizuje strategię kupowania firm wraz z produktami i udziałem w rynku. Nie inaczej jest w przypadku przejęcia norweskiego Tandberga. Czytaj więcej »

Informatyzacja na tróję

Informatyzacja na tróję

Z dużymi systemami IT w administracji jest jak z autostradami. Wiemy, że powinniśmy je mieć, aby być nowoczesnym państwem, ale nie radzimy sobie z ich realizacją. Nie chcę załatwiać stu spraw administracyjnych przez Internet. Chcę załatwiać 5 spraw w sprawnym urzędzie - stwierdził jeden z uczestników naszej debaty. Czytaj więcej »

Czyj nasz NASK?

Konkurs na dyrektora NASK pokazał, że ośrodek stworzony przez pionierów polskiego Internetu może też ujawnić sekretne oblicze. Chociaż oficjalny komunikat tego nie podaje, dwóch z pięciu członków komisji konkursowej nigdy nie ukrywało pracy w służbach specjalnych, a jeden z czterech kandydujących finalistów to dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW. Czytaj więcej »

Przyszłość to usługi i aplikacje

W obecnych warunkach ekonomicznych użytkownicy IT oczekują przede wszystkim lepiej zintegrowanych rozwiązań oraz bardziej kompleksowej obsługi. Czytaj więcej »

ENFACE: Sławomir Wolf...

... prezes krakowskiej firmy technologicznej AVSystem, jednej z nielicznych polskich firm, która wystawia się na hanowerskich targach CeBIT. Czytaj więcej »

Efekt gwarantowany

Efekt gwarantowany

Narzędzia analityczne wydatnie poprawiają skuteczność bankowych kampanii marketingowych. Czytaj więcej »

Fotoreportaż z Gali Lidera

Fotoreportaż z Gali Lidera Czytaj więcej »

Technologie
Infrastruktura nowoczesnych operatorów

Infrastruktura nowoczesnych operatorów

Chociaż operatorzy wykorzystują różne technologie dostarczenia usług do klienta, najważniejszym medium nadal pozostaje światłowód. Nowe technologie umożliwiają dobre wykorzystanie łącz. Czytaj więcej »

Procesy, nie maszyny

Z Dougiem Muellerem, CTO w Service Management Business Unit firmy BMC Software rozmawiamy o zmianach w działaniu IT oraz help desk w firmach. Czytaj więcej »

Nowości z Redmond

Nowości z Redmond

Czwarta już edycja konferencji Microsoft Technology Summit zgromadziła ponad 3000 specjalistów IT, programistów i menedżerów informatyki. Światowe prapremiery miały tam długo oczekiwane Windows 7 i Windows Server 2008 R2. Czytaj więcej »

Jak kupić backup

Jak kupić backup

Kopia danych w modelu cloud nie zapewnia żądanego poziomu bezpieczeństwa, własne centrum wymaga dużych inwestycji. Obecnie pojawiła się usługa, która wypełnia tę lukę. Czytaj więcej »

IT w chmurze

IT w chmurze

Zamiast mieć własną serwerownię i utrzymywać własne aplikacje, cloud computing pozwala obecnie kupić usługę dostępu do aplikacji dla dowolnej liczby użytkowników. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Doradca coraz bardziej potrzebny

Wymagania wobec konsultantów są i będą coraz wyższe. Najcenniejsi stają się ci, którzy w równym stopniu rozumieją biznes i technologię. Czytaj więcej »

Algorytm na sukces

Algorytm na sukces

Młodzi, polscy naukowcy udowadniają, że na polskich uczelniach mogą powstawać prace na wysokim poziomie naukowym, a jednocześnie dające możliwości wykorzystania w praktyce. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Laptop z bombą

Laptop z bombą

Coraz więcej producentów wprowadza rozwiązania pozwalające na znaczące ograniczenie wycieku poufnych danych. Umożliwiają one wręcz "wyczyszczenie" skradzionego notebooka zaraz po jego podłączeniu do Internetu. Czytaj więcej »

Opinie

Ogórki, wersja 2.0

Uwielbiam śledzić media w sezonie ogórkowym. Czasami wydaje mi się, że jestem jedną z nielicznych osób, które mają odwrotną hierarchię zainteresowania niż tzw. przeciętny odbiorca. Nic a nic nie obchodzą mnie jałowe kłótnie rodzimych i obcych polityków (media głównego nurtu), biadolenia nad kryzysem (media gospodarcze) oraz brutalne zbrodnie i życie gwiazd (media brukowe).... Czytaj więcej »

Zadośćuczynienie

Gratyfikacja za wykonaną usługę uprzejmościową może mieć różne oblicza. Czasami sprowadza się do formy niematerialnej, chociaż najczęściej ma jednak wymiar jak najbardziej prozaiczny, pod postacią przysłowiowego pół litra, który - zdarza się - jest ekwiwalentem przechodnim. Czytaj więcej »

Długi ogon w druku

Polskie słowo "drukować" oderwało się zupełnie od swego niemieckiego źródła (drücken), które oznacza wywieranie nacisku. Podobny związek występuje w przypadku angielskiego print, w którego zakresie mieści się nawet nakładanie warstwy czegoś na podłoże, tak jak to się np. dzieje z farbą przy sitodruku. Czytaj więcej »

Podkreślanie, czyli semantyka

Pasjonaci typografii, czyli typoholicy, znają trzy klasyczne odmiany krojów liter: zwykły, pochylony oraz pogrubiony. Mają one swoje uzasadnienie. Kursywą drukujemy cytaty, zaś pogrubiamy coś dla uwypuklenia. Wynika z tego, że pogrubiona kursywa powinna służyć do druku cudzych wrzasków. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...