powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 36-2009, 6 października 2009
36-2009 Computerworld nr 36-2009
Wiadomości

Kosztowne problemy z jakością danych w ERP

Ponad 33% danych, które trafiają do systemów ERP pochodzi spoza organizacji. Tymczasem niewiele firm przywiązuje wagę do jakości informacji od klientów, dostawców, czy podwykonawców. Takie podejście jest często powodem przestojów, opóźnień i strat. Czytaj więcej »

Intel zarzuca KE brak obiektywizmu

Przedstawiciele koncernu krytykują Komisję Europejską za brak obiektywizmu i wybiórcze podejście do materiału dowodowego w sprawie złamania przepisów antymonopolowych. W lipcu br. na koncern Intel nałożono karę 1,4 mld USD. W maju br. Komisja Europejska uznała Intela winnego naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych. Czytaj więcej »

W Warszawie ruszyła telewizja mobilna

Polska jest siódmym krajem w Europie, w którym ruszyła mobilna telewizja DVB-H. Uruchomiła ją - na razie w Warszawie - spółka INFO-TV-FM, która wygrała przetarg zorganizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W najbliższych tygodniach rozpocznie się program pilotażowy usługi. Ma on na celu poznanie oczekiwań użytkowników i przygotowanie ostatecznej oferty. Czytaj więcej »

Od sprzętu do usług

W obliczu spadających przychodów ze sprzedaży sprzętu, jego dostawcy starają się ugryźć kawałek tortu należącego do firm usługowych, często przejmując te ostatnie. Czytaj więcej »

Nowe możliwości analizy

Prezentacji nowych rozwiązań, narzędzi i technologii dostępnych w najnowszej wersji oprogramowania SAS 9.2 poświęcone było w dużej mierze SAS Forum 2009. Czytaj więcej »

Oficjalnie o projektach CPI

Niestety przedstawiciele Centrum Projektów Informatycznych nie znaleźli dla nas czasu. Odpowiedzieli za to na kilka pytań redakcji i naszych czytelników. Oto one... Czytaj więcej »

Dla kibica i pseudokibica

Dla kibica i pseudokibica

Dzięki systemom teleinformatycznym na budowanym nowym stadionie Legii poprawi się nie tylko jakość oglądania meczy, ale i bezpieczeństwo uczestników widowiska. Czytaj więcej »

EN FACE: Grzegorz Jakacki...

... współtwórca firmy programistycznej Enpoka i serwisu Codility.com oferującego usługi weryfikacji umiejętności programistów przez Internet. Czytaj więcej »

Technologie

Zaoszczędzić już na starcie

Budowa nowego banku to doskonała okazja, aby sięgnąć po najnowocześniejsze rozwiązania. Również w dziedzinie telekomunikacji. Czytaj więcej »

Nowa baza dla biznesu

Współczesne bazy danych to już nie tylko silnik relacyjny, to niemalże kompletne platformy programistyczne. W tym kierunku idą też zmiany w Oracle 11g R2. Czytaj więcej »

Bliższe niż chmura

Bliższe niż chmura

Istotą utility computing jest model, polegający na skalowalnej usłudze dzierżawy zasobów na gwarantowanym poziomie, przy użyciu zestandaryzowanych procesów i technologii, często w parze z wirtualizacją zasobów. Czytaj więcej »

Jak przesłać dane

Dla każdego z operatorów istnieją inne modele najkorzystniejszej realizacji usług, przy czym każdy potrzebuje połączyć je w jeden, zachowując przy tym odpowiedni poziom kosztów. Czytaj więcej »

Telekomunikacja dziś i jutro

Uczestnicy Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki starają się nie tylko nadążyć za zmianami rynkowymi, ale też przewidzieć je i wpłynąć na ich kształt. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pocztowa e-rewolucja

Dostawcy usług pocztowych zaczynają wykorzystywać nowoczesne technologie i możliwości IT do usprawnienia obsługi klientów. InPost stawia m.in. na paczkomaty. Czytaj więcej »

Mity i fakty

Rzeczywistość pracy w firmach opartych na wiedzy często znacząco odbiega od powszechnych wyobrażeń czy ideowych założeń teoretyków nowej gospodarki. Czytaj więcej »

Trudne związki

Trudne związki

Niska jakość badań naukowych, problemy organizacyjne i wątpliwości prawne nie sprzyjają współpracy polskich uczelni technicznych z biznesem informatycznym. Kooperacja ogranicza się z reguły do szkoleń i praktyk organizowanych dla studentów przez firmy z branży IT. Czytaj więcej »

Nowe wcielenie prawnika

Nie możemy jako prawnicy udawać, że nowe technologie przeobrażające wszystkie rynki nas nie dotyczą. Musimy zaakceptować nadchodzące umasowienie i standaryzację usług prawnych. Czytaj więcej »

Dostęp nie wystarczy

Dostęp nie wystarczy

Coraz trudniej jest tworzyć systemy wczesnego ostrzegania w organizacjach. Wiąże się to z koniecznością stałego oswajania informacyjnego chaosu i pochłania coraz więcej energii. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Od luki do eksploita

Od luki do eksploita

Opublikowano kolejny eksploit, umożliwiający skuteczne ataki na Windows Vista i Windows Server 2008. Na tym przykładzie opiszemy proces wykorzystania luk w bezpieczeństwie. Czytaj więcej »

Opinie

Moherowy target

Uruchomienie przez Romana Karkosika nowego, wirtualnego operatora wRodzinie i jego reklama podczas jasnogórskiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja wywołały lawinę komentarzy w mediach. Czytaj więcej »

Hasło

Lokalny Informatyk ma już szczerze dość współpracy z programistami w firmie. Przecież to ludzkie pojęcie przechodzi, aby z taką szybkością zmieniać wersje oprogramowania, że już trudno zapanować nad licznikiem ich numeracji. Czytaj więcej »

EMEA, czy(li) druga Hiszpania

Osiemnaście lat temu, podobnie do wielu zarządzających powstającymi jak grzyby po deszczu przedstawicielstwami zagranicznych firm komputerowych, zacząłem jeździć na spotkania ludzi z tzw. EMEA. Tak zwanego, bo w praktyce, w każdym razie firmy Apple, były to raczej spotkania ludzi z EEMEA, czyli Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki (dwa ostatnie rozumiane jako okolice Morza... Czytaj więcej »

Kolejność alfabetyczna

Tak to się porobiło w biznesie, że jak komuś coś kiedyś nie całkiem wyszło, to zostaje z tego uraz i później, przy jakiejś kolejnej okazji, nawet rokującej krociowe korzyści, obchodzi się tę działkę z daleka i z obawą. Poza tym, takie wejścia kosztują co nieco i gdy się raz straci, to nikt nie ma ochoty jeszcze raz wydawać pieniędzy na wątpliwe przedsięwzięcie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...