powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 34-2009, 22 września 2009
34-2009 Computerworld nr 34-2009
Polemika
Między technologią a biznesem

Między technologią a biznesem

Niektórzy informatycy wciąż nie rozumieją swojej prawdziwej roli i wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesna gospodarka. Pozostali ze swoją mentalnością w początkowym, romantycznym okresie rozwoju IT. Czytaj więcej »

Prawo
Co pracownika, co pracodawcy?

Co pracownika, co pracodawcy?

Uprawnienia do autorskich praw majątkowych są różne w zależności od charakteru tworzonego dzieła i rodzaju umowy o pracę. Czytaj więcej »

Wiadomości

Dolina Krzemowa się kurczy

W ciągu siedmiu lat zatrudnienie w sektorze technologicznym Krzemowej Doliny spadło o 86 tys. etatów - wynika z badań U.S. Bureau of Labor Statistics (BLS). Płace wzrosły w tym czasie o blisko 36% do 58 mld USD rocznie. Zatrudnienie jednak zwiększyły tylko 3 z 11 branż - przemysł lotniczy i kosmiczny; farmaceutyczny oraz sektor badań naukowych. Czytaj więcej »

Oracle obiecuje rozwój platform SPARC i Solarisa

Aby rozwiać wątpliwości co do przyszłości systemów SPARC/Solaris koncern Oracle przygotował kampanię reklamową skierowaną do użytkowników rozwiązań Sun Microsystems. Przekaz kampanii ma nie pozostawiać jakichkolwiek wątpliwości co do przyszłości kluczowych produktów marki Sun. Czytaj więcej »

Jak prowadzić projekty w czasie kryzysu?

W ocenie Stowarzyszenia Project Management Polska (SPMP) załamanie gospodarcze to czas przełamywania barier i szukania nowych rozwiązań. Efektywne zarządzanie projektami może stać się sposobem na wyjście z trudnej sytuacji. Czytaj więcej »

Internet remontowany na siłę

Internet remontowany na siłę

Czy Internet potrzebuje programowanego politycznie, rewolucyjnego przejścia do IPv6, na wzór działań wprowadzonych przez rządy w procesie cyfryzacji mediów? Można mieć wątpliwości, skoro inercja rynku jest tak wyraźna, ale jeśli przyszłością Internetu zajęli się policjanci i strażacy, to być może rynek będzie zmuszony przyśpieszyć... Czytaj więcej »

Brakuje unijnych szkoleń?

Brakuje unijnych szkoleń?

Ze względu na ograniczone budżety i możliwości małe i średnie firmy wykazują bardzo duże zainteresowanie szkoleniami IT dofinansowanymi z EFS. Czy jest ich wystarczająco dużo? Zdania są podzielone. Czytaj więcej »

Jak wywabić "białe plamy"

Jak wywabić "białe plamy"

Dostęp do Internetu szerokopasmowego staje się palącym problemem na terenach wiejskich i podmiejskich. Przeznaczono nań 200 mln euro ze środków unijnych, ale nieliczni decydują się po nie sięgnąć. Dlaczego? Czytaj więcej »

Konsekwencje 9/11

Konsekwencje 9/11

Czy powszechna inwigilacja jest rzeczywiście uzasadniona wojną z terroryzmem? Czytaj więcej »

Zielone zamówienia

Zielone zamówienia

Od przyszłego roku 30 proc. udzielanych zamówień publicznych - również tych dotyczących sprzętu i usług IT - ma uwzględniać aspekty środowiskowe. Do 2015 r. ma to być 50 proc. Czytaj więcej »

EN FACE: Zbyszek "Gandalf" Braniecki...

EN FACE: Zbyszek "Gandalf" Braniecki...

... aktywista sceny wolnego oprogramowania, współtwórca MozillaPL i założyciel zespołu aviary.pl. W Mozilla pracuje nad rozwojem przeglądarki Firefox i powiązanych z nią technologii oraz wspieraniem społeczności. Czytaj więcej »

Technologie
MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

Najnowszy system operacyjny Microsoftu posiada wiele nowości, którymi zainteresują się głównie deweloperzy aplikacji, administratorzy oraz inżynierowie. Czytaj więcej »

MST2009: Drugie wydanie WS 2008

MST2009: Drugie wydanie WS 2008

Najważniejszymi nowościami w Windows Server 2008 R2 są: nowy podsystem wirtualizacji, lepsza skalowalność, poprawione zarządzanie, obsługa opcji sieciowych Windows 7 i nowa wersja serwera IIS. Czytaj więcej »

Zarządzanie obciążeniami

Zdolność do szybkiego rozpoznawania zmian i automatyczne uruchamianie wymaganych aplikacji i zasobów staje się podstawowym wymaganiem w nowych centrach danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Architekci zmian

Architekci zmian

CIO często wspierają wiedzą innowacyjność swoich przedsiębiorstw. Czy także pomagają im wyjść z kryzysu? Czytaj więcej »

Nowe potrzeby, nowe modele

Nowe potrzeby, nowe modele

Rynek dostawców metodologii wdrożeniowych oraz narzędzi informatycznych do zarządzania procesami podlega obecnie szczególnie silnej presji ze strony klientów. Czytaj więcej »

Trudny rozwój

Trudny rozwój

Rozwijając systemy informatyczne placówki medyczne muszą dbać o zachowanie standardów, integralność rozwiązań i nowoczesność technologii. Oprócz świadomości tych potrzeb i celów, muszą znaleźć na to pieniądze. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Tylne drzwi producenta

Tylne drzwi producenta

Firmy rozwijające swoje programy mogą umieścić niepożądane opcje dodatkowe, takie jak tylne drzwi. Należy wziąć to pod uwagę przy wykorzystywaniu kluczowych systemów. Czytaj więcej »

Spóźnione poprawki i coraz więcej ataków

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba ataków na serwery webowe - alarmują specjaliści. Czytaj więcej »

Zabezpieczenie SSL

Czy fakt stosowania szyfru RC4-MD5 w serwerze SSL jest już podatnością, którą należy wykazać w rapocie, czy też praktyką dopuszczalną z punktu widzenia bezpieczeństwa? Czytaj więcej »

Opinie

Kultura w czasach grodzenia

Zacznijmy od faktów. A więc, 10 lipca brytyjska Narodowa Galeria Portretu (NPG) zagroziła skierowaniem pozwu przeciwko fundacji Wikimedia. Przyczyną jest umieszczenie ponad 3300 zdjęć obrazów skopiowanych z bazy danych NPG w Wikipedii. Czytaj więcej »

Ekwiwalent

Pracownicy często nie doceniają serca na dłoni wyciągniętej przez pracodawcę. Czytaj więcej »

Zagłuszanie Gombrowicza

Płaska bateria, elektryczny dzwonek w roli przerywacza, "odwrócony" dzwonkowy transformator, drewniane pudełko i wystające z niego dwa fantazyjnie wygięte, aluminiowe druty. Same rzeczy powszechnie wówczas dostępne za śmieszne pieniądze. Czytaj więcej »

CIPA, czyli przyzwoita recepta

Docierają do mnie słuchy, że niektórzy Czytelnicy uważają mnie za zboczeńca albo i co gorzej za cynicznie zdeprawowanego autora, który nic innego nie robi, tylko wymyśla świńskie tytuły. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...