powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 33-2009, 15 września 2009
33-2009 Computerworld nr 33-2009
Prawo
Kto za to zapłaci?

Kto za to zapłaci?

Czy operator telekomunikacyjny może obciążyć użytkowników kosztami modernizacji sieci? Czytaj więcej »

Wiadomości

Simple zasilone pracownikami ABG

Od lipca firma ma nowego wiceprezesa - Przemysława Gniteckiego, który do Simple przyszedł z ABG. Zamierza on wzmocnić pozycję Simple w zakresie realizacji większych projektów. Przemysław Gitniecki w ABG piastował m.in. stanowisko dyrektora ds. technologii. Czytaj więcej »

W stronę nowoczesności

W stronę nowoczesności

Trzy politechniki otrzymały 158 mln zł na rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury dydaktyczno-naukowej. Mają dzięki temu kształcić lepszych specjalistów z branży ICT. Czytaj więcej »

MSWiA: prawie 1,1 mld zł na IT, ale...

... firmy IT nie mają co liczyć na wielkie wpływy w tym roku. Prace zaplanowano bowiem na lata 2010-2012, a zakończenie projektów PL.ID, ePUAP2 na rok 2013. Czytaj więcej »

Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania proekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie. Czytaj więcej »

Biblioteka wielka jak świat

Biblioteka wielka jak świat

Kiedy wejdziesz do czytelni biblioteki uniwersyteckiej lub narodowej, w żadnym kraju nie zażądają, byś czytając płacił za prawa autorskie. Wydawnictwa przesyłają bibliotekom egzemplarze okazowe nowych książek. Ale dla wydawców działających w tradycyjnym modelu rynku, Internet to tylko kolejny kanał sprzedaży. Chcesz czytać - płać. Czytaj więcej »

EN FACE: Michał Kowalczyk...

EN FACE: Michał Kowalczyk...

... pomysłodawca i właściciel wrocławskiej firmy Nexwell Engineering zajmującej się projektowaniem i produkcją systemów automatyki domowej, zdobywca tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009. Czytaj więcej »

Technologie

Hurtownia danych "kup teraz"

QXL Poland wdrożyła jako pierwsza na świecie HP Oracle Database Machine, hurtownię zasilaną danymi z systemu transakcyjnego i systemu rejestrowania kliknięć użytkowników. Czytaj więcej »

9 ciekawych producentów storage

9 ciekawych producentów storage

Przedstawiamy firmy, które oferują coś, co może się okazać bardzo obiecującym rozwiązaniem, wykorzystując przy tym technologie takie jak wirtualizacja pamięci, dyski półprzewodnikowe oraz storage w modelu cloud. Czytaj więcej »

Wiele strumieni danych w jednym łączu

W rozwiązaniach klasy enterprise i operatorskiej można skorzystać z urządzeń, które umożliwią zestawienie wielu połączeń logicznych w jednym medium transmisyjnym. Czytaj więcej »

Petabajty za grosze

Petabajty za grosze

Jedynie 0,003 USD za 1 GB w czasie 3 lat, a włączając koszta eksploatacji 10% kwoty, którą należałoby zapłacić za korzystanie z zewnętrznego dostawcy usługi i takiej samej pojemności. Pokazujemy jak to zrobić. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Dojść do celu

Dojść do celu

Osiągnięcie założonych celów strategicznych wymaga konsekwencji oraz determinacji w realizacji kolejnych projektów i programów, na które została rozpisana strategia firmy. Czytaj więcej »

Systemy nowej generacji

Systemy nowej generacji

Nowoczesne systemy zarządzania korzystają z dorobku różnych dziedzin. Na szczególną uwagę zasługuje tu paradygmat bioorganizacyjny, gdzie informacja odgrywa rolę czynnika integrującego sferę wytwórczą oraz pozatechniczną w ramach komputerowego wspomagania organizacji produkcji. Czytaj więcej »

Jeden dla wszystkich

Jeden dla wszystkich

Informatyka w Grupie Impel nie tylko znacząco przyspiesza zmiany i rozwój biznesu, ale również dba o ciągłe podnoszenie jakości własnych usług. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Ukryte ofiary spamu

Ukryte ofiary spamu

Coraz wyższy jest odsetek spamu atakującego urządzenia przenośne. Wzrastają również koszty zabezpieczeń przed tym zagrożeniem. Czytaj więcej »

Testowanie bezpieczeństwa WLAN

Motorola zaprezentowała rozwiązanie AirDefense Wireless Vulnerability Assessment - technologię służącą do prewencyjnej analizy stopnia bezpieczeństwa sieci WiFi. Czytaj więcej »

Zalecenia dla środowiska wirtualnego

Podczas konferencji VMworld, RSA udostępnił rekomendacje w zakresie bezpieczeństwa i zgodności dla środowisk wirtualnych. Opublikowane wskazówki skupiają się przede wszystkim na optymalnym wykorzystaniu narzędzi zarządzania i bezpieczeństwa udostępnionych przez VMware. Czytaj więcej »

Szyfrujcie dane na notebookach!

Szyfrujcie dane na notebookach!

Do instytucji, które opracowały nową politykę bezpieczeństwa, zakładającą szyfrowanie danych na urządzeniach przenośnych dołączył niedawno UPS. Czytaj więcej »

Opinie

Jubileusz inny niż myślałem

Ten felieton w mojej prywatnej ewidencji ma numer 512. Jest więc okazja do świętowania jubileuszu. Publicysta, który jednocześnie jest informatykiem, nie ma łatwego życia. Nie wypada mu, jak - nie przymierzając - byle humaniście, świętować okrągłych setek albo dat. Ale kiedy ma już jakiś dorobek i wyjdzie poza szóstą potęgę dwójki, jubileusze zdarzają mu się niezmiernie... Czytaj więcej »

Brzydki umysł

Przyczyn niedziałania czegokolwiek może być wiele. W informatyce jest w tym względzie o tyle prościej, że wszystko musi być bezlitośnie logiczne, a jeśli nie jest, to zwyczajnie nie działa i całą winę za to ponosi tylko człowiek. Czytaj więcej »

O dyskach - wszystko, a nawet trochę więcej...

Pamięć na dyskach magnetycznych od początku miała trzy wady: za mała pojemność, za długi czas dostępu i za wysoka cena. Dziś, gdy cena gigabajta oscyluje wokół jednego złotego, trudno już podkreślać tę trzecią, pozostałe dwie, jednak, ciągle mają się dobrze. Czytaj więcej »

Dlaczego w Polsce nie ma iTunes?

Przy okazji różnych wpisów w moim blogu na temat kradzieży utworów (nie lubię używać słowa "piractwo", bo ukrywa ono prawdziwy charakter działania), kilku komentujących moje wypowiedzi zastosowało manewr znany z czasów propagandy komunistycznej. A mianowicie napisało: "A w Polsce nie ma sklepu iTunes". Zupełnie tak samo jak Trybuna Ludu na pytanie o brak papieru toaletowego... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...