powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 32-2009, 8 września 2009
32-2009 Computerworld nr 32-2009
Prawo
Bezkarność Wielkiego Brata?

Bezkarność Wielkiego Brata?

Przy pomocy kamer monitoringu wizyjnego zbierana jest olbrzymia ilość informacji o naszych zachowaniach. W jaki sposób prawo reguluje możliwość korzystania ze zgromadzonych w ten sposób danych? Czytaj więcej »

Wiadomości
Sygnity znów oszczędza

Sygnity znów oszczędza

Firma kolejny raz musi poszukać oszczędności. Spółkę dotknęło spowolnienie gospodarcze, załamanie przychodów ze sprzedaży infrastruktury i sprzętu, odpisy na kwotę 66 mln zł. Czytaj więcej »

Prawnicy w świecie nowych technologii

Jak nowe technologie informacyjne zmienią kształt prawniczego rynku? Zagadnienie to będzie jednym z głównych tematów konferencji "Koniec świata prawników? Przyszłość rynku usług prawnych" organizowanej 15 września w Warszawie przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Czytaj więcej »

Firmowa drukarka prawdę ci powie

Samsung przeprowadził badanie świadomości pracowników w kwestii bezpieczeństwa dokumentów drukowanych w biurze. Czytaj więcej »

Linux jest pełnoletni!

Linux jest pełnoletni!

Dokładnie 18 lat temu, 25 sierpnia 1991 roku na liście dyskusyjnej Usenet comp.os.minix pojawiła się słynna wiadomość wysłana przez Linusa Torvaldsa, ówczesnego studenta informatyki Uniwersytetu w Helskinach. Obwieściła ona "narodziny" nowego systemu operacyjnego, znanego dzisiaj pod nazwą Linux. Czytaj więcej »

PARP: nowe konkursy na 800 mln zł

Firmy mogą zacząć składać wnioski od 14 września. Aż 700 mln zł, jak wynika z informacji Rzeczpospolitej, przeznaczone zostanie na wsparcie inwestycji na zakup nowoczesnej technologii i wytworzenie innowacyjnego na skalę światową produktu. Czytaj więcej »

Warszawa pod kontrolą systemu ERP

W stolicy zakończyło się wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie, które objęło obszary finansowo-księgowy (w tym rachunkowości budżetowej) i kadrowo-płacowy. W zakresie HR to jeden z największych projektów SAP w Polsce: ponad 7000 objętych pracowników z 19 jednostek posiadających własne działy kadr. Czytaj więcej »

Finał Lidera Informatyki 2009

Pod koniec września szefowie działów IT i ich zespoły zbierają owoce wytężonej pracy. Computerworld nagradza bowiem wówczas najlepszych z najlepszych - Liderów Informatyki. Czytaj więcej »

Zostać partnerem OEM

Aplikacje stworzone przez polską firmę Psiloc - Font Magnifier Wireless Presenter i WorldTraveler - są instalowane "firmowo" w nowych modelach telefonów Nokii. Czytaj więcej »

Inwestycje w milisekundę

Zaawansowane systemy informatyczne w inwestycjach giełdowych - innowacja czy oszustwo? Czytaj więcej »

Profil urzędnika

Profil urzędnika

Internauci uwielbiają serwisy społecznościowe i aktywnie z nich korzystają. Urzędnicy administracji publicznej nie wiedzą na razie, jak na tym skorzystać - w każdym razie nie w Polsce. Czytaj więcej »

Znaki towarowe w reklamie kontekstowej

W internetowej reklamie kontekstowej wyłania się potrzeba zwrócenia uwagi na komplikacje natury prawnej, jakie ona niesie ze sobą. Zwłaszcza, że ocena dopuszczalności funkcjonowania AdWords gości coraz częściej na salach sądowych. Czytaj więcej »

EN FACE: Paweł Kasprowicz...

EN FACE: Paweł Kasprowicz...

...współzałożyciel i wice prezes firmy Creotech wytwarzającej - na zlecenie - nietypowe urządzenia elektroniczne dla klientów z całego świata. Czytaj więcej »

Technologie

Siódme wcielenie

IBM przedstawił szczegóły najnowszego procesora Power7 i zmian w serwerach serii Power Systems. Czytaj więcej »

MTS 2009: Programowanie równoległe

MTS 2009: Programowanie równoległe

Dzięki popularyzacji jednostek wielordzeniowych znajdujemy się na etapie, kiedy korzyści płynące ze zrównoleglenia kodu mogą odnieść nawet użytkownicy domowi. Producenci narzędzi programistycznych poszerzają więc ich gamę i przyczyniają się do upowszechnienia tego sposobu programowania. Czytaj więcej »

Przyszłość aplikacji biurowych

Google właśnie ruszył z potężną kampanią promującą pakiet aplikacji dla firm. Microsoft w tym czasie udoskonala Microsoft Office. Czytaj więcej »

Trudna droga do wdrożenia

Czy wirtualizacja będzie impulsem do popularyzacji protokołu FCoE? Czytaj więcej »

Wsparcie dla rozwoju

Już wkrótce macierze NetApp obsłużą protokół FCoE. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Szybkie decyzje

W firmie KLER od 2004 r. pracuje system ERP, który niedawno został uzupełniony o system BI. Ten zaś okazał się jednym z najważniejszych narzędzi dla działu handlowego. Czytaj więcej »

Jak prąd, jak woda

Jak prąd, jak woda

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każde przedsiębiorstwo zatrudniało własnych elektryków i miało własne, rozbudowane instalacje prądowe. Skoro w przedsiębiorstwach nie ma dziś Chief Electricity Officera, to może i Chief Information Officer nie jest potrzebny? Czytaj więcej »

Spójny obraz

Spójny obraz

Jak najlepiej przeprowadzić wdrożenie systemu zarządzania danymi referencyjnymi (Master Data Management)? Czytaj więcej »

Nadmiar czy bezmiar?

Nadmiar czy bezmiar?

Interesuje mnie w tym artykule aspekt rozumienia informacji jako czegoś, co zmniejsza naszą niepewność, a tym samym dostarcza kontekstu do podjęcia decyzji adekwatnej do naszej aktualnej sytuacji. Czytaj więcej »

Porządek w danych

Stosowanie zasad Data Governance pomaga ograniczyć chaos informacyjny w przedsiębiorstwie, chociaż właściciele firm niechętnie wydają na to pieniądze. Do tego dochodzą wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, ich optymalizacją oraz umiejscowieniem w strukturze organizacyjnej pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie nimi. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Karta graficzna złamie GSM

Karta graficzna złamie GSM

Badacze wielokrotnie informowali o lukach w bezpieczeństwie sieci GSM, ale do niedawna ich wykorzystanie wymagało bardzo kosztownych urządzeń. Niedawno jednak powstał projekt, który do łamania zabezpieczeń wykorzystuje popularne karty graficzne. Czytaj więcej »

Opinie

Geek majstruje przy radyjku

Mnogość samochodów z wysokimi, przyczepianymi na przyssawę antenami świadczy o nieczystym sumieniu kierowców oraz ich powszechnej wierze w moc ochronną CB-radia. Sam go nie posiadam, choć moje sumienie drogowe niekoniecznie jest kryształowe. Czytaj więcej »

Zwrot

Wielu użytkowników chciałoby, zapewne, mieć gwarancje jakości kupowanego oprogramowania. Niejeden z nich chciałby, zapewne, mieć możliwość odbicia sobie strat z tytułu nieudanej inwestycji w oprogramowanie. A są i tacy, którzy najchętniej autorów programu pognaliby, gdzie pieprz rośnie. Czytaj więcej »

Wakacyjny tysiąc wspomnień

Najgorzej to wypaść z rytmu. Pisze człowiek co tydzień felieton, a tu nagle - przerwa i wakacje. A potem przychodzi moment powrotu do rytmicznego pisania i okazuje się to być tzw. sporym wyzwaniem, jakby wyrazili się ci, którzy wysokie szkoły kończyli już za nowego reżimu. Czytaj więcej »

Prosty model prostytucji

Książka "Free: the future of a radical price" Chrisa Andersona, redaktora naczelnego pisma "Wired", ukazała się na początku tego lata. Być może tym da się wytłumaczyć brak większej liczby recenzji (ukazało się tylko kilka, choć w prestiżowych czasopismach) oraz brak szerszej dyskusji o niej w internecie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...