powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 30/31-2009, 26 sierpnia 2009
30/31-2009 Computerworld nr 30/31-2009
Studium przypadku
Uniwersalne, wydajne, niezawodne

Uniwersalne, wydajne, niezawodne

Gdy w firmie z branży finansowej odbywa się modernizacja sprzętu, wybierane są rozwiązania niezawodne i sprawdzone w praktyce. W ten sposób odbyła się modernizacja systemu storage w Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Czytaj więcej »

Wiadomości
Decydujące słowa

Decydujące słowa

Na sierpniowej konferencji Search Engine Strategies w San Jose członkowie zarządu Google mówili o przyszłości reklam opartych na wynikach wyszukiwania. Czytaj więcej »

Telewizja Babel

Telewizja Babel

Jest być może coś symptomatycznego w tym, że nowy budynek zarządu Telewizji Polskiej przypomina wieżę Babel ze znanego obrazu Pietera Bruegela. Pomieszanie języków i zamęt niweczący pyszny plan biblijnych budowniczych słychać i dzisiaj w dyskusjach o mediach publicznych, odziedziczonych po odległych wydawałoby się czasach monopolu państwa na informację. Czytaj więcej »

Inżynier na zamówienie

We wrześniu ciąg dalszy rekrutacji na tzw. zamawiane kierunki studiów. Wielu uczelniom nie udało się obsadzić wszystkich wolnych miejsc. Czytaj więcej »

Oracle 11g R2 już we wrześniu?

Wedle nieoficjalnych informacji nowa wersja silnika bazodanowego Oracle może zostać udostępniona już w tym miesiącu. Czytaj więcej »

Oracle i Sun mogą się łączyć

Amerykański Departament Sprawiedliwości uznał, że warta 7,4 mld USD transakcja przejęcia Sun Microsystems przez Oracle jest zgodna z prawem Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Intel a przetwarzanie równoległe

W ciągu miesiąca Intel kupił dwie firmy specjalizujące się w systemach optymalizacji oprogramowania pod kątem możliwości procesorów wielordzeniowych. Czytaj więcej »

Nowy model IT

O sytuacji na rynku IT, roli działów informatyki, finansowaniu projektów inwestycyjnych w czasach dekoniunktury i nowej ofercie infrastruktury użytkowej rozmawiamy z Michaelem Eberhardtem, wiceprezesem oddziału HP-EDS na region Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Kompleksowe podejście

Rozbudowa systemów IT pod kątem określonych celów biznesowych i w powiązaniu ze zmianami organizacyjno-procesowymi jest nie lada wyzwaniem. W czasie gdy wiele firm się restrukturyzuje, na znaczeniu zyskują usługi konsultingu biznesowego. Czytaj więcej »

Na wypadek zarazy

Na wypadek zarazy

Czy plan działania kryzysowego powinien obejmować zjawiska w rodzaju epidemii? Tym bardziej, że WHO straszy jesienną pandemią świńskiej grypy? Czytaj więcej »

EN FACE: Jarosław Witwicki...

EN FACE: Jarosław Witwicki...

... szef sprzedaży Macrologic, laureat nagrody w kategorii Menedżer Sprzedaży Roku 2009 w pierwszej edycji konkursu Polish National Sales Awards. Czytaj więcej »

Technologie

Przyszłość aplikacji internetowych

Chociaż prace nad HTML 5 jeszcze trwają, już teraz można przyjrzeć się, co nowego uzyskamy wraz z wydaniem jego oficjalnej wersji. Czytaj więcej »

Poczta - klaster czy wirtualizacja?

Warto pamiętać, że współczesne rozwiązania wirtualizacji zapewniają również inne usługi - potrafią podwyższyć dostępność elementów infrastruktury IT. Czytaj więcej »

Coraz więcej inteligencji

Rozmowa z Nickiem Pachnosem, szefem działu rozwiązań na platformę mainframe w BMC Software. Czytaj więcej »

Wydruki z głową

Wydruki z głową

Zamiast przesyłania listem pliku kartek, banki coraz częściej wybierają formę elektroniczną, optymalizując jednocześnie cały proces dostarczania treści dokumentów klientom. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Bez ERP już się nie dało

Bez ERP już się nie dało

Gwałtowny rozwój biznesu wymusza zmiany organizacyjne i inwestycje w IT. Widać to m.in. na przykładzie jednego z największych producentów wyrobów garmażeryjnych w Polsce. Czytaj więcej »

Liczą się precyzyjne trafienia

Liczą się precyzyjne trafienia

W grze rynkowej coraz większego znaczenia nabiera wiedza o klientach. W jej zdobyciu bardzo pomagają narzędzia analityczne CRM. Czytaj więcej »

Strategiczny zasób organizacji

Jedną z głównych decyzji, którą należy podjęć w momencie wprowadzania praktyk architektury korporacyjnej w organizacji, jest wybór narzędzia pełniącego rolę repozytorium architektonicznego. Czytaj więcej »

Radość i satysfakcja

Radość i satysfakcja

Informatycy, jako stworzenia wyjątkowo krnąbrne, chodzące własnymi ścieżkami i kultowo czczące swoją niezależność, wymagają specjalnych metod motywowania. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Pod znakiem czarnego kapelusza

Pod znakiem czarnego kapelusza

Konferencja Black Hat USA 2009 obfitowała w wystąpienia na temat najnowszych sposobów ataków, w tym włamaniom zabezpieczeń przy użyciu kart graficznych, czy kradzieży tożsamości w serwisach społecznościowych. Czytaj więcej »

Opinie

Uczniowie Tomka Sawyera

Najmądrzejszą książką dla dorastających chłopców są "Przygody Tomka Sawyera". Powieść nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy przydatnych zachowań społecznych, które młody człowiek będzie stosował przez całe życie. Jedną z najgenialniejszych scen w książce - i w literaturze młodzieżowej w ogóle - jest scena malowania płotu. Czytaj więcej »

Zabezpieczenia

Dzisiaj prawdziwa informatyka powinna legitymować się siłą swoich zabezpieczeń. Większe bezpieczeństwo jest synonimem lepszej jakości. Nie można więc dziwić się, że w firmach tematowi temu poświęca się coraz więcej czasu. Czytaj więcej »

Perspektywa

Kojarzony z Markiem Twainem zwrot: Pogłoski o mojej śmierci są znacznie przesadzone stał się nieco wytarty wskutek częstego używania. Równie oryginalna i błyskotliwa, a przy tym świeższa, bo mniej znana, zdaje się za to być odpowiedź Talleyranda na pytanie, czy jest wierzący, na które miał on odpowiadać: Nie codziennie... Czytaj więcej »

BejeeZUS*, czyli strach starości

Każdy kiedyś dobiegnie końca swego życia. Nim to jednak nastąpi, przez kilka, być może kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat będzie klientem instytucji, która budzi cichy strach. Myślę oczywiście o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...