powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 28/29-2009, 18 sierpnia 2009
28/29-2009 Computerworld nr 28/29-2009
Prawo
We wskazanym zakresie

We wskazanym zakresie

Jak zgodnie z prawem przetwarzać dane osobowe w projektach wdrożeniowych ERP? Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM: 1,2 mld USD na rozwiązania analityczne

Przedstawiciele Big Blue poinformowali o zawarciu porozumienia w sprawie zakupu amerykańskiej firmy SPSS specjalizującej się w rozwiązaniach klasy Business Intelligence. Wartość transakcji to 1,2 mld USD. Czytaj więcej »

Microsoft i Yahoo: Jest porozumienie!

Kontrakt zawarty na okres 10 lat określa warunki współpracy firm Microsoft i Yahoo w segmencie wyszukiwarek internetowych oraz sprzedaży reklam kontekstowych. Współpraca zakłada m.in., że Microsoft przejmie obsługę mechanizmów wyszukiwania na witrynach należących do Yahoo. Obie firmy mają również dzielić się wpływami z reklam kontekstowych. Czytaj więcej »

Ericsson przebija NSN w licytacji majątku Nortela

Kierownictwo szwedzkiego koncernu zapłaci 1,13 mld USD za wyspecjalizowany w rozwiązaniach CDMA i LTE dział upadającego Nortela. W piątek nastąpiło rozstrzygnięcie licytacji tej części majątku upadającego giganta telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Wdrożono Krajowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych

Z początkiem lipca br. w Polsce, jaki i pozostałych państwach członkowskich UE nastąpiło wdrożenie systemu EORI. System został stworzony dla firm uczestniczących w obrocie towarowym Unii Europejskiej z krajami trzecimi i komunikujących się z centralną bazą danych EORI Komisji Europejskiej. Czytaj więcej »

Nadal się kurczy, netbooki (trochę) hamują spadki

Drugi kwartał z rzędu rynek PC w regionie EMEA zanotował spadek. W okresie kwiecień-czerwiec 2009 dostawy komputerów osobistych były mniejsze o 9,8% niż przed rokiem - podaje IDC. Czytaj więcej »

Software AG chce przejąć IDS Scheer

Firma złożyła propozycję zakupu za gotówkę wszystkich akcji będących w obrocie, po cenie 15 euro za akcję. Współzałożyciele IDS Scheer - prof. dr August-Wilhelm Scheer i prof. dr Alexander Pocsay - sprzedadzą Software AG 48% posiadanych akcji IDS. Czytaj więcej »

Udziałowcy Sun za fuzją z Oracle

Za sprzedażą udziałów koncernowi Oracle opowiedzieli się akcjonariusze dysponujący 62 proc. akcji Sun Microsystems. Spodziewano się jednak znacznie wyższego poparcia dla planów połączenia ob.u firm. Do akceptacji wartej 7,4 mld USD transakcji niezbędna była większość co najmniej 50 proc. Czytaj więcej »

Powstała pierwsza wersja standardu BPL

Technologia szerokopasmowego dostępu do Internetu BPL (Broadband Power Line) wykorzystująca linii elektryczne doczekała się pierwszej propozycji standardu (wersja draft). Czytaj więcej »

Firmy (wciąż) żal

Kilkakrotne zmiany prezesów i strategii, nieudane inwestycje i rządy BRE Banku i Zbigniewa Jakubasa wymusiły 60-proc. zwolnienia w Optimusie - napisaliśmy w listopadzie 2002 r., dwa i pół roku po sprzedaniu akcji nowosądeckiej spółki przez Romana Kluskę. Dziś można by powtórzyć te słowa, choć dotyczą one końca tej firmy. Czytaj więcej »

Powstaje sztuczny mózg

Powstaje sztuczny mózg

Nabierają rozpędu prace nad naśladowaniem najważniejszych elementów ludzkiego mózgu, aby komputery mogły lepiej przetwarzać olbrzymie ilości danych za pomocą wbudowanej sztucznej inteligencji. Łącznie DARPA przeznaczyła na ten cel już blisko 1 mld USD. Czytaj więcej »

Jak bardzo jest istotne IT?

Jak bardzo jest istotne IT?

O wsparciu polskiej branży IT przez organizacje lobbingowe i rząd oraz roli młodych w rozwoju tego sektora gospodarki rozmawiamy z Wacławem Iszkowskim, prezesem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Czytaj więcej »

Bez czarnych scenariuszy

Mimo iż wydatki na sprzęt i rozwiązania informatyczne spadają, czołowi polscy dystrybutorzy IT mają optymistyczne nastroje, choć uważnie kontrolują partnerów. Czytaj więcej »

Łączą i budują

Wśród interesujących projektów informatycznych w polskiej bankowości nie braknie w tym roku - mimo kryzysu - tych związanych z fuzjami i budową nowych przedsięwzięć. Czytaj więcej »

Krok we właściwym kierunku

Krok we właściwym kierunku

Sejm pracuje nad nowelizacją Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne. Nowelizacja jest dość obszerna, a proponowane zmiany należy podzielić na dwa zasadnicze nurty - organizacyjne i proceduralne. Czytaj więcej »

Kolejne zmiany w PZP

Kolejne zmiany w PZP

W chwili obecnej w toku prac legislacyjnych znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Czytaj więcej »

EN FACE: Ryszard Malinowski...

EN FACE: Ryszard Malinowski...

... odpowiadający za zarządzanie działalnością Intela w segmencie rozwiązań mobilnych oraz rozwój chipsetów dedykowanych dla platformy IA. Zwycięzca rankingu "Polacy w Korporacjach 2009 - Liderzy Korporacji". W pierwszej trójce znaleźli się też Jan Krzysztof Bielecki z Unicredit oraz Mirosław Zieliński z Philip Morris. Czytaj więcej »

Technologie
Windows 7 dla biznesu

Windows 7 dla biznesu

Najnowszy system Microsoftu pojawi się 22 października br. Użytkownicy indywidualni za sprawą Visty pokładają w nim duże nadzieje. Reakcje klientów biznesowych są trudniejsze do przewidzenia. Czytaj więcej »

Office 2010: rewolucja czy przerost formy?

Office 2010: rewolucja czy przerost formy?

W pracowniach Microsoftu trwają prace nad nową wersją pakietu biurowego. Office 2010 ma zawierać funkcje komunikacji w czasie rzeczywistym. Dostępna będzie też jego bezpłatna wersja na stronie Office.com. Czytaj więcej »

Centralizowane składowanie danych

Centralizowane składowanie danych

Wiele firm już z niego korzysta, mimo to nie wszystkie opcje nowoczesnych macierzy dyskowych są dobrze znane ich przedstawicielom. Czytaj więcej »

100 Gb dla usług

Alcatel-Lucent przedstawił najszybszy na świecie moduł usługowy, pracujący z prędkością 100 Gb/s. Routery szkieletowe o tej prędkości oferuje Juniper, inni przygotowują się do wprowadzenia takich interfejsów. Do czego może być przydatne to urządzenie? Czytaj więcej »

Od superkomputerów do korporacji

Od superkomputerów do korporacji

Firma tworząca narzędzia równoważenia obciążenia dla wysokowydajnych klastrów rozpoczęła dostarczanie produktów dla komercyjnych centrów przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przyhamować, aby przyspieszyć

Kilka miesięcy temu w Merlin.pl zakończyła się wielka reorganizacja działu IT. Na nowe tory weszło już utrzymanie. Teraz trwają prace nad opracowaniem nowej strategii rozwoju systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Z myślą o korzyściach

Wbrew obiegowym opiniom i pokusie redukowania wszystkich działań, które nie przynoszą natychmiastowych oszczędności, teraz może być dobry moment na optymalizację procesów kontroli wewnętrznych w organizacji. Czytaj więcej »

Alfred Tarski. Życie i logika

Pod takim tytułem Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne wydały w tym roku znakomitą biografię najwybitniejszego polskiego logika XX wieku, a zarazem czołowego przedstawiciela filozoficznej szkoły lwowsko-warszawskiej. Amerykańscy autorzy przedstawili zarówno życie osobiste, jak i, wyjątkowo zrozumiale, osiągnięcia naukowe Alfreda Tarskiego. Czytaj więcej »

Nowa zmiana trendów?

Nowa zmiana trendów?

Kryzys pobudził ekonomistów, socjologów, kulturoznawców w Stanach Zjednoczonych do myślenia, jaką drogą iść dalej. Propozycją nowego paradygmatu rozwoju jest scenariusz społeczeństwa postnaukowego. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Supertajny botnet

Supertajny botnet

Clampi - alias Rscan, Ligats, Ilomo - jest najbardziej zaawansowanym technicznie złośliwym oprogramowaniem, jakie kiedykolwiek analizowano. Prawdopodobnie stoi za nim potężna organizacja przestępcza. Czytaj więcej »

Opinie

Podróż sentymentalno-techniczna

Gdy w drodze na Dni Otwarte i Targi firmy TechniSat wysiadałem z pociągu na stacji Oborniki Śląskie, nie mogłem nie skojarzyć tego z kilkudniowym, harcerskim wypadem do Trzebnicy, Żmigrodu i Obornik Śląskich, właśnie, zaraz po zakończeniu kolejnego roku szkolnego w liceum, prawie 50 lat temu. Czytaj więcej »

Frankownica, czyli wielkie lizanie

Od kilkunastu lat moje kontakty z przedsiębiorstwem państwowym Poczta Polska są bardzo jednostronne. Wysyłając listy do kraju, od czasu do czasu dowiaduję się, że któryś z nich doszedł. Jest to niewątpliwie powód do chwały, gdy poczta umie wypełnić swoją rolę statutową. Czytaj więcej »

Topless

Dziennik "Parkiet" przyniósł informację, że wartość polskiego rynku IT w roku 2009 ma spaść o niemal 5%. Przyczyną jest spadek zamówień z sektora finansowego oraz publicznego. Prognozy, jak to prognozy, jeśli się sprawdzą - autor z dumą ogłosi, że miał rację i przewidział rzeczywistość. Czytaj więcej »

Wzorcowy pracownik

Czy jest ważniejsze, żeby praca wykonana była dobrze czy szybko? Oczywiście wiadomo. Pytanie o to jest całkowicie zbędne. Zazwyczaj wszyscy chcą, aby było szybko. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...