powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2009

Wydanie 7-8/2009, 13 lipca 2009
7-8/2009
Bezpieczeństwo i zarządzanie
Podstawy bezpieczeństwa SOA

Podstawy bezpieczeństwa SOA

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech usług SOA (Service Oriented Architecture) jest to, że są one dynamicznie konstruowane - zgodnie z faktycznymi potrzebami. To co jest niewątpliwym plusem po stronie funkcjonalności, po stronie bezpieczeństwa trzeba zapisać jako minus. Czytaj więcej »

Wieloelementowy zawrót głowy

Wieloelementowy zawrót głowy

Tradycyjnie przyjęło się uważać, że systemy uwierzytelniania wykorzystują albo coś, co wiemy (np. hasła, PIN), albo coś co mamy (np. token OTP), albo to kim jesteśmy (typowe systemy biometryczne). W związku z rozwojem biometrii do tej triady doszedł jeszcze jeden element, czyli to, jacy jesteśmy (systemy biometrii behawioralnej). Na rynku uwierzytelniania wieloskładnikowego (tzw.... Czytaj więcej »

Infrastruktura
WLAN - wyzwanie dla skalowalności

WLAN - wyzwanie dla skalowalności

Skalowalność to obecnie największy problem sieci bezprzewodowych. Dziesiątki, a nawet setki punktów dostępowych w jednej sieci to nie tylko wyzwanie dla sieci szkieletowej, lecz także problem dotyczący sieci dostępowej. Wczesne rozwiązania WLAN skupiały się głównie na osiąganiu możliwie maksymalnego zasięgu. Obecnie większość administratorów sieci bezprzewodowych zdecydowanie... Czytaj więcej »

Systemy zarządzania infrastrukturą fizyczną

Warunkiem niezakłóconej pracy infrastruktury fizycznej jest zapewnienie prawidłowej współpracy wszystkich elementów wchodzących w jej skład. Właściwie zbudowany i skonfigurowany system zarządzania znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia przestojów oraz zwiększa wydajność systemu teleinformatycznego. Czytaj więcej »

Most do terabitów

Most do terabitów

Od jakiegoś czasu firmy coraz śmielej wdrażają w swoich sieciach LAN lub centrach danych technologię Ethernet 10 Gb/s. Tymczasem, jeszcze w tym roku, na rynku pojawią się pierwsze rozwiązania sieciowe obsługujące połączenia Ethernet 40 i 100 Gb/s. Co można zrobić z takim pasmem? Choć podobno to potrzeba jest matką wynalazku, to czasem może być i odwrotnie. Z terabitowym... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia
Superkomputery bliżej biznesu

Superkomputery bliżej biznesu

Rosnąca wydajność największych superkomputerów przybliża perspektywę nowych zastosowań, ale również popularyzacji systemów HPC w zastosowaniach biznesowych. Czytaj więcej »

Testy i porównania

VMware vSphere 4.0 - krok ku cloud computing

Firma VMware przyzwyczaiła już nas do częstych zmian nazewnictwa swoich produktów. Praktycznie każdej nowej edycji oprogramowania do wirtualizacji towarzyszyła zmiana nazwy. Tak było i tym razem, nowej odsłonie platformy wirtualizacji nadano nazwę vSphere 4.0. Oficjalnie jest ona określana jako pierwszy system operacyjny typu Cloud OS. Na samej zmianie nazwy, na szczęście, firma nie... Czytaj więcej »

Novell SLES 11 - dojrzała platforma serwerowa

Novell SLES 11 - dojrzała platforma serwerowa

Nową wersję novellowego Linuksa zaopatrzono w użyteczne narzędzia zarządzania i poszerzone możliwości wirtualizacji. Wydajność systemu jest porównywalna z jego poprzednią wersją. Czytaj więcej »

Telekomunikacja
Call center: w zgodzie z trendami

Call center: w zgodzie z trendami

Dążenie do optymalnej i profesjonalnej obsługi klienta jest stałym priorytetem dla każdej, poważnie traktującej biznes, firmy. Specjaliści rynku IT przekonują, że to właśnie zautomatyzowane (IVR, ACD) centra telefoniczne będą jedną z niewielu gałęzi gospodarki informatycznej, które w miarę bezboleśnie przetrwają okres trwającej dekoniunktury. Siłą nowoczesnego call center... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Wakacje z gadżetem

Na urlop większość z nas czeka od pierwszego dnia pracy - gdy już nadejdzie, poziom endorfin zwiększa się znacznie, a nogi praktycznie same wychodzą z domu. Zawsze przed okresem wakacyjnym pojawiają się ciekawe gadżety, które mogą być zarówno użyteczne, jak i zadawać kłam fałszywej tezie o mocno stąpających po ziemi, pozbawionych fantazji, a często wręcz nudnych sieciowcach. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...