powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 25-2009, 23 czerwca 2009
25-2009 Computerworld nr 25-2009
Prawo
W związku osobistym

W związku osobistym

Czy instytucja dozwolonego użytku prywatnego może być zastosowana w portalach społecznościowych, gdzie dochodzi do wirtualnych spotkań znajomych? Czytaj więcej »

Wiadomości

Od lipca będzie dostępny kredyt technologiczny

Łącznie do dyspozycji przedsiębiorców oddane zostanie 400 mln euro. Sześć banków - PKO BP, Pekao, BRE Bank, Raiffeisen Bank Polska, Bank BPH i Bank Polskiej Spółdzielczości - podpisało z BGK porozumienie w sprawie jego uruchomienia. Czytaj więcej »

Karuzela z rejestrami

W Polsce działa ponad 100 rejestrów medycznych. I chociaż mówi się o ich integracji, nowe akty prawne przewidują powstanie kolejnych, chociaż wystarczyłoby lepiej spożytkować wiarygodny, już istniejący zasób Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej, tzw. eRZOZ. Czytaj więcej »

Wynagrodzenia na stanowiskach IT w dużych miastach

Obok Warszawy, liderami płacowym wśród miast powyżej 300 tys. osób są Kraków i Gdańsk. Czytaj więcej »

O jakości w Obornikach Śląskich

Rzadki to dziś przypadek, aby jakaś firma organizowała dla klientów imprezę Otwartych Drzwi i przy tej okazji nie tylko prezentowała swą ofertę, ale również pokazywała w szczegółach cały, stojący za tą ofertą proces produkcyjny... Czytaj więcej »

Jak odkorkować miasto

Jak odkorkować miasto

Najefektywniejsze sposoby zarządzania ruchem drogowym będzie można osiągnąć poprzez umiejętne zarządzanie informacją. To nowy czynnik integrujący miasto. Czytaj więcej »

Jak IT będzie zarządzać energią

Jak IT będzie zarządzać energią

Czekają nas wielkie zmiany - musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, mądrze wykorzystywać energię z alternatywnych źródeł, minimalizując jednocześnie jej zużycie. Czytaj więcej »

Usieciowienie komunalne

Usieciowienie komunalne

Wiele samorządów zdecydowało się na aktywne uczestniczenie w rozwoju infrastruktury szerokopasmowej. Bez niej dyskutowanie o jakichkolwiek koncepcjach stymulowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego, gospodarki opartej na wiedzy, nowoczesnych technologiach informacyjnych nie ma sensu. Czytaj więcej »

Polska nauka nie otwarta

Polska nauka nie otwarta

Może i mamy czwartą, największą Wikipedię na świecie, ale polskie środowisko naukowe nie jest w ogóle zainteresowane otwartym udostępnianiem swojego dorobku. Czytaj więcej »

EN FACE: dr Ahrash Bissell...

... biolog ewolucyjny, koordynator projektu Creative Commons Learn w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Wojna pozycyjna (cz. 1)

Sytuację w sektorze publicznym najlepiej opisuje znany cytat z "Przygód Dobrego Wojaka Szwejka" - sytuacja na froncie jest generalnie dobra, ale nie beznadziejna. Czytaj więcej »

Wojna pozycyjna (cz. 2)

Sytuację w sektorze publicznym najlepiej opisuje znany cytat z "Przygód Dobrego Wojaka Szwejka" - sytuacja na froncie jest generalnie dobra, ale nie beznadziejna. Czytaj więcej »

Technologie
Cloud computing bez tajemnic

Cloud computing bez tajemnic

Wiele mówi się o tym modelu przetwarzania danych, ale nadal powstaje sporo nieścisłości i mitów. Chcemy się z nimi rozprawić prezentując to, czym dziś chmura naprawdę jest. Czytaj więcej »

Chmura pomoże programistom

Systemy testowe i deweloperskie zazwyczaj nie są mocno obciążone. Dlatego w tych środowiskach prywatna chmura, która wykorzystuje wirtualizację oraz automatyzacje procesów z użyciem interfejsu samoobsługowego - ma sens. Czytaj więcej »

Jak kupować usługi w chmurze

Jak kupować usługi w chmurze

Gdy zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń dyskową przerasta możliwości firmy, cloud computing jest kuszącą propozycją. Niestety, uruchamianie aplikacji biznesowych w chmurze nie jest takie proste. Piszemy na co zwrócić uwagę. Czytaj więcej »

Cloud computing: za i przeciw

Cloud computing: za i przeciw

Podjęcie decyzji o migracji do środowiska cloud nie jest proste. Przedstawiamy po 5 argumentów za i przeciw chmurze. Czytaj więcej »

Hybrydowa chmura

Migracja firmy do środowiska cloud computing nie jest zadaniem łatwym. Rozwiązaniem może być podejście hybrydowe, łączące różne modele przetwarzania danych w jeden, dobrze działający ekosystem IT w korporacji. Czytaj więcej »

5 ciekawych projektów cloud

Na konferencji HotCloud przedstawiony został przegląd najciekawszych tematów IT, w tym niektóre projekty badawcze związane z modelem cloud computing. Czytaj więcej »

Jak wycenić chmurę

Jak wycenić chmurę

W praktyce modele wycen usług cloud computing potrafią być tak skomplikowane, że firmy płacą więcej, niż wynikałoby to z ich zapotrzebowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na pełnym gazie

Obok istotnych inwestycji w narzędzia IT wspomagające pracę sieci przesyłowej, GAZ-SYSTEM przekonał się o przydatności wideokonferencji w codziennej pracy. Czytaj więcej »

Człowiek do zadań specjalnych

Człowiek do zadań specjalnych

Przy wdrażaniu SOA ważne jest, aby dyrektor IT rozumiał, jak zmieni się model działania IT oraz całej organizacji, a wszyscy inni mieli świadomość, w jaki sposób organizacja będzie przechodzić od tradycyjnej architektury IT w stronę architektury zorientowanej na usługi. Czytaj więcej »

Większa optymalizacja

Z Normanem Rotherem, szefem zespołu rozwoju i badań telewizji cyfrowej w firmie TechniSat, rozmawiamy o specyfice tworzenia oprogramowania do cyfrowych urządzeń telewizyjnych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo z chmury

Bezpieczeństwo z chmury

W erze Internetu każde zagrożenie rozprzestrzenia się bardzo szybko. Odpowiedzią na nie mogą być nowe rozwiązania realizowane w modelu cloud computing. Czytaj więcej »

Archiwizacja online

Archiwizacja online

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe możliwości podejścia do zagadnienia archiwizacji danych, np. przeniesienie ich na firmę zewnętrzną. Jest to kolejny obszar działalności, gdzie outsourcing może przynieść oszczędności. Czytaj więcej »

Opinie

Mediaset-yzacja?

No i mamy przestać płacić za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych (stara ustawa, jeszcze w mocy, zrównuje używanie z posiadaniem). Chociaż nie do końca - przez ponad 40 lat wiedziałem, ile płacę, a teraz pójdzie na to ileś tam z podatków i to ileś tam ktoś będzie arbitralnie ustalał. Czytaj więcej »

Koń (Przywalskiego) a sprawa polska

Będąc na wysuniętym przyczółku naszego tygodnika, zgodnie z poleceniem służbowym Redaktora Naczelnego, staram się w felietonach poruszać tematy, które dotykają problemów ważnych po tej stronie stawu. Jednakże czasami w żaden sposób nie mogę uciec od tematyki polskiej. Czytaj więcej »

Raz na dziesięć lat

Nie wiadomo, kiedy Polska wejdzie do mechanizu ERM-2, a w szczególności - kiedy spadnie na wszystkich obowiązek podjęcia prac przygotowujących nas do euro. Wiadomo natomiast, że tego dnia, niczym kania dżdżu, wypatrują zarządy wszystkich polskich spółek informatycznych. Czytaj więcej »

Tania technologia

Jak już przed laty prorocy wieścili, handel internetowy jest przyszłością i jeśli ktoś w to nie wierzył do tej pory, to uwierzyć musi teraz. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...