powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 23-2009, 9 czerwca 2009
23-2009 Computerworld nr 23-2009
Prawo
Nasze dane - wasze prawa

Nasze dane - wasze prawa

Obowiązujące przepisy prawa mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykorzystywanie do celów biznesowych podstawowych zasobów portali społecznościowych, jakimi są dane użytkowników. Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM wesprze Wrocławskie Centrum Badań EIT+

Przedstawiciele IBM i EIT+ podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych badań naukowych. Czytaj więcej »

Obama: nowa strategia walki z cyberterroryzmem

Barack Obama poinformował o planach utworzenia stanowiska koordynatora ds. bezpieczeństwa w sieci. Czytaj więcej »

Rynek serwerów na znacznym spadku

Oszczędności w firmowych budżetach IT mocno odbiły się na stosunkowo stabilnym rynku serwerów. Czytaj więcej »

Najciemniej pod latarnią

Najciemniej pod latarnią

Polscy naukowcy są jednymi z czołowych jeśli chodzi o badania nad zastosowaniem technik ukrywania informacji - steganografii - w sieciach WiFi, usługach multimedialnych, czy ruchu internetowym. Czytaj więcej »

Zakupy pod kontrolą

Duży potencjał usprawnień i oszczędności dla biznesu tkwi we wdrożeniu elektronicznego zatwierdzania faktur zakupu. Czytaj więcej »

Od informatyki i innych rzeczy

Od informatyki i innych rzeczy

Mimo nie najlepszej kondycji finansowej polskiej oświaty, wiele polskich szkół może liczyć na wysoki poziom nauczania informatyki i wyposażenia w sprzęt IT. To głównie dzięki zaangażowaniu i aktywności nauczycieli. Czytaj więcej »

Cyfrowa eksplozja

W oszałamiającym tempie rośnie wciąż ilość danych w postaci cyfrowej. Według EMC Corporation, tylko w ubiegłym roku wytworzono ich prawie 500 biliardów gigabajtów. W przybliżeniu stanowi to równowartość 19 miliardów całkowicie zapełnionych dysków DVD zapisanych w formacie Blu-ray, 4,8 biliardów internetowych transakcji bankowych lub 162 bilionów zdjęć cyfrowych. Czytaj więcej »

ENFACE: dr inż. Wojciech Sakowski...

ENFACE: dr inż. Wojciech Sakowski...

... prezes i współzałożyciel firmy Evatronix projektującej wirtualne komponenty elektroniczne dla firm z całego świata, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej. Czytaj więcej »

Technologie

Platforma e-usług

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy budowę sieci rozległej, w oparciu o którą możliwe będzie zaoferowanie dostępu online do takich rejestrów, jak Księga Wieczysta i KRS. Czytaj więcej »

Blade: tak czy nie

Blade: tak czy nie

Technologia serwerów blade staje się coraz popularniejsza, choć użytkownicy wciąż nie mają wystarczających informacji na jej temat. Odkrywamy kilka tajemnic tych rozwiązań. Czytaj więcej »

Obieg oszczędności

Obieg oszczędności

Rozsądnie dobrany i wdrożony system obiegu dokumentów umożliwia znaczące usprawnienie pracy. W pierwszej kolejności należy wdrożyć go w tych procesach, gdzie wykonywane są wielokrotnie powtarzalne czynności, związane z codzienną pracą organizacji. Czytaj więcej »

Windows i SuSE w jednej sieci

Novell udostępnił narzędzie pozwalające na zarządzanie serwerami swojej dystrybucji Linuxa z komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Czytaj więcej »

Fujitsu opuszcza rynek dysków twardych

Firma przekaże całą tę gałąź działalności - włączając w to dyski SSD - zarządzanej przez siebie spółce zależnej Toshiba Storage Device. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes z techniką w tle

GK Kęty to największy w Polsce holding aluminiowy działający w całej Europie. Rocznie przetwarza prawie 50 tys. ton tego surowca prowadząc równolegle działalność produkcyjną m.in. w segmencie opakowań giętkich i budowlanych systemów aluminiowych. Czytaj więcej »

Od danych do wiedzy

Jak każdy podręcznik, tak i ta publikacja systematyzuje i porządkuje wiedzę - w tym przypadku na temat zasad funkcjonowania i możliwości zastosowania systemów Business Intelligence. Nie jest to jednak książka dla informatyków czy specjalistów nastawionych na techniczne aspekty rozwiązań BI. Czytaj więcej »

W sposób proaktywny

W sposób proaktywny

Sprawna metoda zarządczo-administracyjna to zdecydowanie za mało, aby osiągnąć sukces biznesowy projektu. Trzeba mieć jeszcze dostęp do informacji pozwalających podjąć właściwe decyzje na poziomie realizacyjnym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Klonowanie reaktywacja

Klonowanie reaktywacja

Karty zbliżeniowe wykorzystywane w systemach kontroli dostępu w firmach czy rozliczania transakcji były reklamowane przez producentów jako bezpieczne. Niektóre z nich można jednak szybko i prosto skopiować - udowadniają naukowcy z Polski i Wlk. Brytanii. Czytaj więcej »

Opinie

Nabijanie dwutlenkiem węgla

Świat oszalał na punkcie emisji dwutlenku węgla. Co prawda, naukowcy nadal spierają się, czy jego poziom naprawdę się podnosi, czy jest to groźne dla klimatu oraz czy emisja wywoływana przez człowieka ma istotne znaczenie w tym zjawisku. Ale pozostawmy im te spory. Ważne, że w informatyce zapanowała moda na "zielone" i - realnie patrząc - czy nam się to podoba czy nie, musimy się z... Czytaj więcej »

Niskie cele

Czasami przesadna oszczędność nie wychodzi firmie na dobre, zwłaszcza gdy oszczędność ta tyczy tego, co jest największym kapitałem, czyli wartości ludzkich. Ale hasła sobie, a praktyka sobie. Czytaj więcej »

Więcej pamięci!

Tytułowe wezwanie nie jest bynajmniej żądaniem wzmożenia tempa i zakresu prac instytutów, które żmudnie rozsupłują węzełki niedawnej przeszłości, a jak trzeba, to i od siebie dowiązać coś też potrafią. Jeżeli jest jednak coś wspólnego między nimi a tematem tego felietonu, to jest to swoista paranoja, z której jedno i drugie wynika. Czytaj więcej »

Plan amerykański, czyli naturszczyk

Tak się składa, że dzisiejszy felieton, choć jak zwykle w sobotę, piszę jednak nie w domu, ale na planie filmowym. Zostałem bowiem zaangażowany przez mego syna jako statysta do jego filmu dyplomowego. Mam zagrać profesora fizyki, który wraz z innymi profesorami-statystami słucha prezentacji referatu doktorskiego. No cóż, sam kiedyś miałem przyjemność brać udział w takiej akcji... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...