powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 21-2009, 26 maja 2009
21-2009 Computerworld nr 21-2009
Prawo
Dzieło czy usługa?

Dzieło czy usługa?

Zastosowanie udostępniania oprogramowania w modelu SaaS wiąże się z szeregiem nowych problemów prawnych. Czytaj więcej »

Wiadomości

Jedna trzecia funkcji systemów ERP jest niepotrzebna?

Z analiz firmy Accenture wynika, że zdecydowana większość organizacji nie wykorzystuje więcej niż dwóch na trzy funkcjonalności posiadanego systemu ERP. Czytaj więcej »

PwC: liczenie podatków w systemach ERP ćwierć-automatyczne

Większość firm w Polsce dysponujących zaawansowanymi systemami finansowo-księgowymi nie jest w stanie przy ich pomocy rozliczać się z fiskusem w sposób automatyczny. Czytaj więcej »

Internetem w kryzys

W dobie kryzysu gospodarczego Internet zyskał w Unii Europejskiej na znaczeniu jako podstawowa infrastruktura wzrostu. Czytaj więcej »

Zapytaj europosła

Zapytaj europosła

Czy jest Pan/Pani za karaniem całkowitym zakazem dostępu do Internetu osób ściągających muzykę, filmy, zdjęcia czy oprogramowanie ze źródeł, które nie gwarantują odprowadzania opłat za prawa własności intelektualnej? Czytaj więcej »

Konieczna koordynacja

Konieczna koordynacja

W Warszawie za inwestycje teleinformatyczne, które mogą mieć znacznie dla komfortu przyjeżdżających na mistrzostwa Euro 2012 kibiców, odpowiada kilka urzędów i instytucji podlegających stołecznemu ratuszowi. Nie współpracują one jednak ze sobą. Czytaj więcej »

Internet: jaki jest, jaki będzie?

Wpływ internautów na różne sfery życia społecznego w Polsce będzie coraz większy i bardziej znaczący. Już dziś powinniśmy się do tego odpowiednio przygotowywać. Czytaj więcej »

Z myślą o przyszłości

Tylko wpisanie technik informacyjnych w generalną strategię rozwoju kraju daje szansę na efektywne ich wykorzystanie w sferze cywilizacyjnej, społecznej i gospodarczej. Czytaj więcej »

Za rok bez PIT-37?

Za rok bez PIT-37?

Zmiany w systemie podatkowym być może doprowadzą do tego, że nie będziemy wypełniać deklaracji PIT, a jedynie akceptować ją na portalu resortu finansów. Czytaj więcej »

ENFACE: Bogdan Bereza...

ENFACE: Bogdan Bereza...

... właściciel European Test Centre bettersoftware.eu, informatyk, trener biznesu, psycholog organizacji, współzałożyciel Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, wiceprezes europejskiej Global Association for Software Quality. Czytaj więcej »

Technologie

Dane dla Galerze

Najnowszy superkomputer eksploatowany w gdańskim Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej jest najszybszym komputerem w Polsce. Niedawno ukończona została modernizacja systemu składowania danych tej maszyny. Czytaj więcej »

Exchange 2010: pierwsze spojrzenie

Exchange 2010: pierwsze spojrzenie

Odkrywamy zmiany jakie czekają na administratorów firmowych serwerów pocztowych w związku z przygotowywaną najnowszą wersją serwera pocztowego Microsoftu. Ma być to duży krok naprzód, biorąc pod uwagę funkcjonalność i użyteczność tej wersji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Oszczędność przez jakość

W Raiffeisen Bank Polska wiedzą do jakiego stopnia przechowywane w systemach IT dane nie są doskonałe. Czytaj więcej »

Operacja analityczna

Zespół neurochirurgów z Goeteborga używa narzędzi Business Intelligence do minimalizacji ryzyka powikłań pooperacyjnych. To pozwala zaoszczędzić środki przeznaczane na ich leczenie. Czytaj więcej »

Aplikacja pod kontrolą

Aplikacja pod kontrolą

Liczba zagrożeń dotyczących danych i informacji rośnie w tempie geometrycznym. Wykorzystujemy technologię, która jest narażona na szereg zagrożeń. Nie adaptujemy, jednak odpowiedniego podejścia do zarządzania i milcząco akceptujemy ryzyka z tym związane. Czytaj więcej »

Transfer odpowiedzialności

Jednym z najbardziej newralgicznych procesów związanych z outsourcingiem rozwoju oprogramowania, jest określenie roli i zakresu transferu. Sprawne jego przygotowanie może przynieść znaczne korzyści. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Zatrzeć cyfrowe ślady

Zatrzeć cyfrowe ślady

W dzisiejszym świecie trudno mówić o całkowitej anonimowości. Niekiedy bardzo znaczącym powodem jej naruszenia nie jest technologia czy niedostateczny poziom zabezpieczeń, ale publikowanie informacji, które nie powinny się znaleźć w ogólnodostępnej części Internetu. Czytaj więcej »

Tama dla spamu

Tama dla spamu

Zjawisko spamu w komentarzach i zakładania fałszywych kont w celu wysyłania niechcianej wiadomości stało się plagą Web 2.0. Pojawiła się komercyjna usługa, która ułatwia walkę z tym zjawiskiem. Czytaj więcej »

Dostęp pod kontrolą

Dostęp pod kontrolą

Zabezpieczenie w postaci blokowania ruchu na zaporze sieciowej, która rozróżnia pakiety jedynie na podstawie portów jest przestarzałe. Ochroną należy objąć także ruch WWW. Czytaj więcej »

Niebezpieczny region

Obraz bezpieczeństwa firm w regionie EMEA - nakreślony w szóstym raporcie opublikowanym przez firmę Deloitte - nie wygląda najlepiej. Czytaj więcej »

Opinie

Trzecie drzwi

Oglądałem niedawno kreskówkę Scooby Doo w towarzystwie grupy dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Czytaj więcej »

Hiperprzestrzeń

Nowe technologie czasami za bardzo utożsamiane są przez laików z tym, co ujrzeli na filmach. Niestety, jest w tym jeden wielki negatyw, gdyż filmy zniekształcają rzeczywistość i niezwykle ją upraszczają. Innymi słowy, należy traktować je jak bajki, ale nie wszyscy tak potrafią. I potem jeszcze mają z tego tytułu pretensje. Czytaj więcej »

Praca i czasy zarazy

Temat pracy pasuje nawet dobrze do tekstu pisanego w świąteczny Dzień 1-go Maja, którego obchody tu i tam zdominowała zaraza, i to niejako - podwójna. Bo i ta realna, meksykańska, jak i ta nieco symboliczna - gospodarcza. Czytaj więcej »

eWybory, czyli co kartofel to decyzja

Niektórzy twierdzą, że w życiu nic nie dzieje się przypadkowo. W każdym razie, w moim sporo rzeczy wydarzyło się całkowicie losowo. Ot, choćby zupełny przypadek, że kolejny raz będę w Polsce, gdy odbędą się wybory. Dla kogoś, kto mieszka na stałe za granicą, możliwość normalnego głosowania jest dużą przyjemnością. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...