powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2009

Wydanie 5/2009, 11 maja 2009
5/2009
Bezpieczeństwo i zarządzanie
Monitoring i bezpieczeństwo za darmo

Monitoring i bezpieczeństwo za darmo

Skuteczność i szybkość pracy osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo systemów IT bardzo często zależy nie tylko od wiedzy technicznej, lecz także od znajomości odpowiednich narzędzi, i to nie tylko takich kosztujących setki tysięcy euro. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć kilka przydatnych, a przy tym darmowych narzędzi, z którymi każdy specjalista ds. bezpieczeństwa IT... Czytaj więcej »

Dokumenty korporacyjne a ochrona bezpieczeństwa informacyjnego

Bezpieczeństwo informacji w sektorze IT wyznaczają głównie dwa aspekty: techniczny i prawny. Przy pierwszym, dostępne jest szerokie spektrum możliwości, a sięganie po nie jest uzależnione od posiadanych środków finansowych i chęci. Drugi - nie daje już tak dużej elastyczności. Większość przepisów prawnych ustanawia sztywne ramy w zakresie ochrony informacji, choć można tu... Czytaj więcej »

Infrastruktura

Zielony Ethernet

Ekologiczne hasła, a przede wszystkim energooszczędność zaczęły opanowywać również świat urządzeń sieciowych, więc być może nieunikniony wzrost wymagań wobec przepustowości sieci nie napotka bariery dostępnej mocy zasilania. Czytaj więcej »

Sieci kratowe 802.11s

Choć nie zatwierdzono jeszcze standardu 802.11s, określającego działanie bezprzewodowych sieci komputerowych o topologii kratowej, nie powstrzymuje to producentów przed wprowadzaniem sprzętu MESH zgodnie z zapotrzebowaniem rynkowym. Znaczenie sieci kratowych rośnie wraz ze zbliżającym się terminem ratyfikacji standardu 802.11s przez grupę roboczą IEEE. Dodatkowym bodźcem jest... Czytaj więcej »

Zabezpieczanie zasilania - nowe rozwiązania

Przy zaangażowaniu sporych środków finansowych rozwijane są nowe technologie przechowywania energii elektrycznej, takie jak superkondensatory czy ogniwa paliwowe. W miarę postępu technicznego UPS-y, siłownie DC oraz agregaty prądotwórcze podlegają ciągłym udoskonaleniom. Czytaj więcej »

Anteny w sieciach WLAN (cz. 2)

Anteny w sieciach WLAN (cz. 2)

Montaż anten, wpływ czynników zewnętrznych na ich działanie, ekologiczne i oszczędnościowe aspekty, a także nowe tendencje w rozwoju technik antenowych - o tym piszemy w drugiej części artykułu poświęconego antenom WLAN. W pierwszej (NetWorld 3/2009) opisywaliśmy parametry anten, sposoby ich prezentacji i interpretacji. Czytaj więcej »

Jak zaplanować sieć bezprzewodową?

Doświadczenie uczy, że przy planowaniu i konfigurowaniu korporacyjnego systemu WLAN należy założyć 10 - 20% nadwyżkę budżetową. Dodatkowe fundusze przeważnie zostaną przeznaczone na redukcję "białych plam" na mapie zasięgu lub zwiększenie pojemności systemu. Proces planowania sieci bezprzewodowej nigdy nie będzie doskonały. Mogą tu jednak pomóc odpowiednie narzędzia. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Backup danych w środowiskach wirtualnych

Backup i przywracanie danych to jedne z najbardziej krytycznych procesów, jakie mają miejsce w każdej serwerowni. Backup serwerów nigdy nie należał do operacji łatwych i bezproblemowych. Obecnie przy stale rosnącej liczbie wirtualizowanych serwerów wykonanie kopii zapasowych ich danych jest jeszcze bardziej złożone. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Archiwizacja poczty elektronicznej: nie tylko składowanie wiadomości

Jakość mechanizmów e-discovery oraz egzekwowanie ustanowionych reguł polityki to kluczowe kryteria, które dzisiaj należy brać pod uwagę przy ocenie rozwiązań do archiwizacji poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Modem ZyXEL P-871M

Modem ZyXEL P-871M

Ostatnio mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem modemów ZyXEL P-871M funkcjonujących właśnie w standardzie VDSL2. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Narzędziownia telepracownika

Bywa, że praca w biurze coraz bardziej męczy. Czy nie byłoby przyjemniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe, siedząc na plaży czy leśnej polanie? Z pewnością tak, a jest to bardziej prawdopodobne, gdy pracujemy jako tzw. freelancerzy w roli grafika komputerowego, dziennikarza czy administratora portalu lub bloga. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Niekończąca się opowieść

Linux i Windows - dwa wyrazy, odmieniane przez wszystkie przypadki, występujące najczęściej w konfrontacyjnych zestawieniach i rozgrzewające internautów do czerwoności. Wbrew pozorom nie jest to definicja wyjęta wprost ze słownika, a jedynie konstatacja wynikająca z codziennej obserwacji aktywności użytkowników Sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...