powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 19/20-2009, 19 maja 2009
19/20-2009 Computerworld nr 19/20-2009
Prawo

W granicach prawa

W zakresie pozycjonowania witryn WWW można robić wszystko - poza działaniami zakazanymi przez prawo. Co one obejmują? Czytaj więcej »

Wiadomości

Akcjonariusze Suna nie chcą Oracle’a

Złożyli oni trzy odrębne pozwy przeciwko firmie Oracle i kierownictwu Sun Microsystems. Działania te mają na celu zablokowanie fuzji obu firm. Czytaj więcej »

Dawni giganci branży IT sprzedani

Brytyjska firma Micro Focus International kupi prawa do rozwiązań niegdysiejszych gigantów branży IT - Borlanda i Compuware - za kwotę 155 mln USD. Rozwiązania tych firm mają umocnić pozycję spółki na rynku rozwiązań dla programistów. Obie transakcje zyskały już akceptację zarządów spółek. Czytaj więcej »

CIO w sieci kontaktów

CIO w sieci kontaktów

Zdumiewające, jak szczegółowe profile zawodowe i osobiste zamieszczają szefowie działów IT w serwisach społecznościowych. Czytaj więcej »

Co prawodawca miał na myśli

Gdy sprzedawcy energii elektrycznej zostali zobligowani do naliczania akcyzy, po raz kolejny okazało się, że niedociągnięcia w prawie i brak ustabilizowanej interpretacji przepisów utrudniają przygotowanie systemów IT. Czytaj więcej »

Palący problem

Palący problem

Jeśli mamy przyjąć euro w 2012 r., pół roku wcześniej muszą być gotowe systemy IT. O projektach ich dostosowania trzeba myśleć już teraz. Czytaj więcej »

Jak to robili inni...

Jak to robili inni...

Miliardy peset, franków i marek wydały przed dekadą europejskie firmy na zmiany w systemach IT wymuszone obsługą nowej waluty. Czytaj więcej »

Piraci i korsarze

Piraci i korsarze

Kiedy chciwość maskowana troską o głodujących twórców, próbuje wkraczać do naszych domów, komputerów osobistych, kieszeni, gdzie trzymamy telefony komórkowe, musi się zmierzyć z fundamentalnym prawem do prywatności. Czytaj więcej »

EN FACE:  Alek Tarkowski...

EN FACE: Alek Tarkowski...

... doktor socjologii, koordynator projektu Creative Commons Polska, współtwórca projektu Kultura 2.0 i współautor bloga o tym samym tytule. Czytaj więcej »

Technologie
Szybkie łącze do domu

Szybkie łącze do domu

Potrzeby cyfrowego świata stawiają coraz wyższe wymagania, standardem powinno być łącze 10 Mb/s, a niebawem pojawią się w Polsce oferty łącz 100 Mb/s. Dla cyfrowych usług Triple Play, niezbędne będzie właśnie takie pasmo. Problemem jest jego dostarczenie. Czytaj więcej »

Nowe pamięci masowe

Nowe pamięci masowe

Ożywienie wśród producentów sprzętu i oprogramowania dla centrów danych widać po pojawiających się nowych koncepcjach architektur, technologii i rozwiązań. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Licencja na raportowanie

Licencja na raportowanie

W systemach wspomagających podejmowanie decyzji musi być reprezentowany model mentalny decydenta, a nie projektanta systemu. Czytaj więcej »

Nie do śmiechu

W Internecie można znaleźć setki anegdot o użytkownikach zwracających się z idiotycznymi problemami do pracowników działu help desk. Coraz częściej przestają się już wydawać śmieszne. Czytaj więcej »

Dla obu stron

Zgodna koegzystencja użytkowników i help desku wymaga odpowiednich zachowań i postaw po obu stronach. Pokazujemy, co powinni robić jedni i drudzy. Czytaj więcej »

Wiedza rozproszona

W działających na polskim rynku firmach i instytucjach brakuje całościowego spojrzenia na IT z perspektywy organizacji. Czytaj więcej »

Opinie

Defenestracja warszawska

W dniu, w którym piszę ten felieton (21 kwietnia) Ministerstwo Finansów ogłosiło, że już 25 tys. podatników złożyło PIT-37 za pomocą nowego serwisu on-line. Warto przypomnieć, że z udostępnionej w ubiegłym roku możliwości elektronicznego składania PIT-ów opatrzonych podpisem elektronicznym skorzystało aż... 306 osób. Czytaj więcej »

Synteza max

Przedstawianie trudnych spraw w prostej formie, to dopiero trudna sprawa. Zazwyczaj odbiorcy tego rodzaju informacji wręcz domagają się prostej, czasami wręcz nazbyt zdawkowej, syntezy. Nie wszystko jednak co skomplikowane można wyrazić prosto i bezboleśnie dla umysłu. Czytaj więcej »

Pokaz

Kiedyś informatyczny magazyn telewizji BBC nazywał się "Click Online" i wyróżniał się sposobem prowadzenia i prezentacji. Sam prowadzący - Stephen Cole - awansował i zaczął się pojawiać w roli prowadzącego wiadomości w BBC World, którego to zaszczytu dostępują tam tylko najlepsi. Czytaj więcej »

Taka bardzo duża funkcja

Wiele lat temu, gdy jeszcze nikt nie wymyślił ruchu wolnego oprogramowania, ludzie także programowali dla przyjemności. Komputery osobiste, ze względu na cenę, były raczej niedostępne. Amatorom pozostawały kalkulatory, mające zwykle kilkadziesiąt do kilkuset kroków programowania. Wydawało się, że za ich pomocą można wszystko obliczyć. I rzeczywiście, bardzo szybko napisano... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...