powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 18-2009, 5 maja 2009
18-2009 Computerworld nr 18-2009
Prawo
Na własne ryzyko

Na własne ryzyko

Jakie problemy mogą być związane z używaniem darmowych programów służących bezpieczeństwu informatycznemu? Czytaj więcej »

Wiadomości

IBM Polska najlepszym pracodawcą dla inżyniera

Firma zajęła pierwsze miejsce w 9 edycji rankingu na najlepszego Pracodawcę dla inżyniera podczas tegorocznych Targów Pracy Politechniki Warszawskiej. Czytaj więcej »

Novitus kupuje firmę LSI Software

Obie firmy podpisały umowę inwestycyjną, na podstawie której nowosądecka spółka przejmie pełną kontrolę nad łódzkim producentem oprogramowania. Czytaj więcej »

Polski rynek telematyczny w 2010 r.

Oznacza to wzrost o 55% w ciągu dwóch lat i to pomimo spowolnienia gospodarczego i zapowiadanej trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej. W tym czasie liczba pojazdów wyposażonych w urządzenia do monitorowania i zarządzania flotą wzrośnie do 171 tys. Czytaj więcej »

IPv6: niechciane dziecko

Wiadomo że używany od lat 70. XX wieku IPv4 czas zastąpić nowszym, bardziej elastycznym, uniwersalnym rozwiązaniem. Jednak kilkanaście lat pracy nad IPv6 wydaje się ciągle nie wystarczyć, aby wszystkich przekonać do zmiany. Czytaj więcej »

e-usługi do wymiany

e-usługi do wymiany

Obowiązująca Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie oddaje dzisiejszego stanu Internetu i e-biznesu. Czeka więc ją gruntowna nowelizacja. Czytaj więcej »

Nie marnować kryzysu

Tematem przewodnim tegorocznego Forum Oracle były przykłady zastosowania systemów IT jako narzędzi umożliwiających wykorzystanie trudnego okresu gospodarczego na korzyść firmy. Czytaj więcej »

Pierwsza prawdziwa e-usługa

Prostymi środkami Ministerstwo Finansów umożliwiło Polakom rozliczenie podatku PIT przez Internet. Z kolei wielkie projekty w administracji NIK ocenił negatywnie. Czytaj więcej »

e-administracja do poprawki

e-administracja do poprawki

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy w latach 2005-2008 nastąpił postęp w informatyzacji administracji publicznej. Czytaj więcej »

Steve Ballmer w Warszawie

Steve Ballmer w Warszawie

Prezes Microsoftu spędził w Polsce jeden dzień wypełniony spotkaniami z przedstawicielami polskiego rządu, klientami, partnerami i społecznością IT. Czytaj więcej »

EN FACE: Paweł Pisarczyk...

EN FACE: Paweł Pisarczyk...

... prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego ATM-Lab zajmującego się rozwojem oprogramowania umożliwiającego świadczenie usług telewizji mobilnej i internetowej oraz systemów z obszaru telemedycyny. Czytaj więcej »

Technologie
Domowa sieć komórkowa

Domowa sieć komórkowa

Femtokomórka jest jednym z najciekawszych pomysłów łączących tradycyjną telefonię GSM z transmisją danych głosowych przez Internet. Czytaj więcej »

Zielone oszczędności

Utarło się, że przyjazne środowisku technologie poprawiają wizerunek firmy, ale niekoniecznie przynoszą oszczędności. Stereotyp ten nie zawsze jest prawdziwy. Czytaj więcej »

Czy benchmarki kłamią?

Dobór odpowiedniego algorytmu testowego ma poważny wpływ na rezultaty testów produktów. Czy więc benchmarki mówią prawdę o wydajności mierzonych rozwiązań? Czytaj więcej »

DB2 kontra Oracle

Nowa wersja bazy danych IBM zawiera narzędzia dla migracji z bazy Oracle. Czytaj więcej »

Biztalk Server 2009 wchodzi na rynek

Od 1 maja będzie on dostępny w dziewięciu językach, choć na razie jeszcze nie w polskim. Czytaj więcej »

Centrum pod znakiem blade

Centrum pod znakiem blade

Na konferencji HP@Work, firma przedstawiła nowe rozwiązania w dziedzinie składowania i przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Zarządzać życiem aplikacji

Zarządzać życiem aplikacji

Planowanie, kontrola i koordynacja prac programistycznych układa się w dość niepowtarzalny cykl. Czytaj więcej »

Twarde kontra miękkie

Twarde kontra miękkie

Mimo ogromnej wiedzy, którą posiadają prowadzący szkolenia techniczne specjaliści, nie potrafią jej właściwie przekazać. Powinni się tego uczyć od trenerów szkoleń miękkich. Czytaj więcej »

Internetowa bibliografia

Internetowa bibliografia

Praktyka menedżerska i technologiczna obfituje w sytuacje, w których warto skorzystać z wiedzy internetowej. Mamy prawo na takie dane się powoływać. Jak sprawdzić ich wiarygodność i zagwarantować niezmienność internetowych adresów? Czytaj więcej »

Oszczędzać przez inwestycje

Oszczędzać przez inwestycje

O inwestowaniu w ITIL i doradztwie ITSM w czasie kryzysu rozmawiamy z Vernonem Lloydem, ekspertem w dziedzinie zarządzania usługami w firmie doradczej Fox IT. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Jak zmierzyć bezpieczeństwo?

Jak zmierzyć bezpieczeństwo?

Pomiar bezpieczeństwa nigdy nie był prostą sprawą. Eksperci stosują skomplikowane współczynniki, które trudno zrozumieć. Jak więc prosto zmierzyć bezpieczeństwo firmy? Czytaj więcej »

Atrapa antywirusa

Atrapa antywirusa

Cyberprzestępcy zarabiają w bardzo różny sposób, od oszustw związanych z kartami płatniczymi, po dostarczanie fałszywych programów, także antywirusowych. Czytaj więcej »

Opinie

Kroniki webilizmu

W kultowym serialu "Szpital na peryferiach" doktor Strosmajer mówił do siostry przełożonej: "Gdyby głupota miała skrzydła, fruwałaby pani jak gołębica". Wydaje się, że takie motto w pewnym sensie przyświeca także rozwojowi Internetu. Do pewnego stopnia rozwój poczty elektronicznej, WWW oraz usług on-line zawdzięczamy dwóm gatunkom ludzi: tym, którzy zrobili coś idiotycznego i... Czytaj więcej »

Kółko zainteresowań

Poszukiwanie informacji, której w zasadzie się nie potrzebuje, działa w firmie jak dezinformacja, gdyż zaczyna się pleść łańcuszek przypominający głuchy telefon. Czytaj więcej »

Częste mycie skraca życie

Targi i wystawy, na których pokazywano same tylko komputery, dawno przestały nas bawić, bo doprawdy to czy pudełko z komputerem stoi, czy leży, przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Dla wielu ważniejsze i tak zdaje się być to, czy komputer jest lekki i jak długo radzi sobie bez prądu z sieci, a do przekonania się o tym lepszy od targów jest sklep. Czytaj więcej »

Czterdzieści i cztery pornoski, czyli ogonek

W dobie internetu pisanie felietonów jest znacznie łatwiejsze niżby to się mogło wydawać laikom. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...