powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 16/17-2009, 28 kwietnia 2009
16/17-2009 Computerworld nr 16/17-2009
Prawo
Licencja na upadłość

Licencja na upadłość

Czy istnieją możliwości zabezpieczenia interesów licencjobiorcy na wypadek upadłości producenta oprogramowania? Czytaj więcej »

Wiadomości

Firmy nie do końca ufają "chmurom"

Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z modelu cloud computing. Wraz ze wzrostem popularności przetwarzania danych na odległych komputerach rośnie jednak także obawa zarządzających IT o bezpieczeństwo firmowych tajemnic. Według tez zawartych w raporcie Deloitte, aż 82% z nich nie wdrożyło jednak przejrzystego planu sprawdzania wiarygodności swoich usługodawców, a audyty... Czytaj więcej »

Czy czeka nas ofensywa technologii femtokomórki?

Idea zintegrowania technologii femtokomórki z urządzeniami domowymi (takimi jak odbiorniki telewizyjne) jest bliższa realizacji niż kiedykolwiek, po tym gdy do stowarzyszenia Femto Forum dołączyły ostatnio Sony, Toshiba i Qualcomm. Czytaj więcej »

Najlepsi pracodawcy roku 2009

Zwycięzcami czwartej edycji badania zorganizowanego przez Hewitt Associates zostali Quintiles Poland (duże firmy) i EMC Computers Systems Poland (w kategorii MSP). Czytaj więcej »

ITeraz Mazowsze

ITeraz Mazowsze

Na infrastrukturę teleinformatyczną, rozwój kompetencji w zakresie społeczeństwa informacyjnego i e-usługi samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 750 mln zł z funduszy unijnych i środków własnych. Czytaj więcej »

Dla pracowitych pasjonatów

Polskie uczelnie informatyczne i techniczne nie nadążają za rozwojem branży IT. Uczą jednak myśleć i rozwiązywać problemy. Reszta w rękach studentów. Czytaj więcej »

Będzie więcej e-podpisów

Resort gospodarki zakończył prace nad projektem ustawy o e-podpisach. Wprowadza on nowe ich formy: podpis zaawansowany, urzędowy i pieczęć elektroniczną. Czytaj więcej »

Kurs na Javę

Czy przejęcie Sun Microsystems doda Oracle wiatru w żagle? Przedstawiamy argumenty za i przeciw. Czytaj więcej »

Nowe wyzwania

Kryzys nie omija branży call contact center w Polsce. W jaki sposób zmieni jej oblicze w najbliższych latach? Czytaj więcej »

ENFACE: Jacek Wojnarowski...

ENFACE: Jacek Wojnarowski...

... prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek. Czytaj więcej »

Technologie

Komputery nie do śmietnika

Menedżerowie IT często wycofują z eksploatacji używany sprzęt. Proces ten należy przeprowadzać rozsądnie, gdyż na dyskach komputerów często znajdują się cenne dane. Czytaj więcej »

Wirtualny backup

Wirtualny backup

Wśród zalet wirtualizacji najmniej popularną jest wygoda wykonywania backupu i sprawne odtwarzanie z kopii po awarii. W firmach, które nie posiadają narzędzia Disaster Recovery, jest to nieoceniona zaleta. Czytaj więcej »

Co czeka nasze komputery

Motorem postępu w budowie procesorów są potrzeby rynku związane z wydajnością, sprawnością energetyczną, zmniejszeniem rozmiarów serwerów oraz ich niezawodnością. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Procent IT w cukrze

Procent IT w cukrze

Kontraktacja, obsługa dostaw, analiza jakości buraków, produkcja cukru i wysłodków, kontrola jakości i dystrybucja to tylko niektóre procesy obsługiwane przez systemy informatyczne w największej polskiej cukrowni - BSO Polska. Czytaj więcej »

Bez trzymanki

Bez trzymanki

Antywzorce zarządzania działem i personelem informatycznym w polskich firmach. Czytaj więcej »

Utopia czy konieczność?

Utopia czy konieczność?

Powołanie Biura Informatyki Samorządowej mogłoby pomóc rozwiązać problemy, które napotyka informatyzacja administracji publicznej w naszym kraju. Czytaj więcej »

Pochwała kontynuacji

Pochwała kontynuacji

Czy naprawdę wielkie projekty teleinformatyczne nie miały większego wpływu na proces modernizacji III RP? Czytaj więcej »

Ważne pytania

Realizujemy projekty po to, żeby firma osiągnęła sukces. Równocześnie staramy się dzięki naszemu zaangażowaniu w nie podnieść swoją osobistą i zawodową wartość. Co nam w tym może pomóc a co przeszkodzić? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Fortigate w Lotku

W Totalizatorze Sportowym niedawno ukończono wdrożenie systemu ochrony sieci firmowej, zabezpieczającego sieć w centrali i kilkunastu oddziałach terenowych. Czytaj więcej »

Walka z Confickerem

Walka z Confickerem

Robak internetowy Conficker zaraził już ponad 10 mln komputerów z Windows. Dopiero niedawno udało się jednak odkryć sposób zdalnego wykrywania infekcji tym wirusem. Czytaj więcej »

Opinie

Piksel, R.I.P.

Czytam właśnie książkę Bartłomieja Kluski "Dawno temu w grach" zawierającą zbiór esejów poświęconych historii gier komputerowych. Okładkę ilustruje potworek z legendarnej gry Space Invaders. Charakterystycznie kanciasty, jest żywym wspomnieniem epoki, w której w informatyce funkcjonowały takie terminy jak kilobajt, magnetofon, tryb tekstowy i telewizor. Jednym ze wspomnień tamtej... Czytaj więcej »

Analiza

Często zdarza się, że zadania wykonane miernie, a nawet niezgodnie ze sztuką zawodową, zyskują uznanie w oczach odbiorców, natomiast te zrealizowane perfekcyjnie nie mogą opędzić się od słów krytyki. Jest to oczywiście niesprawiedliwe, ale tak już bywa i nie wiadomo, jak to zmienić. Darmo, bowiem, szukać sprawiedliwości na tym świecie. Czytaj więcej »

Temat dawno nie poruszany

Temat outsourcingu usług informatycznych, poza czysto kronikarskimi wiadomościami o zawieranych umowach, od dłuższego czasu nie stanowi przedmiotu szczególnego zainteresowania prasy fachowej. Tak, jakby wszystko na ten temat dawno zostało powiedziane. Czytaj więcej »

Ekonomia prezentów, czyli regifting idei

Kilka tygodni temu felieton o mym braku zrozumienia biznesowego modelu ruchu open source doczekał się sporej burzy dyskusyjnej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...