powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 14-2009, 7 kwietnia 2009
14-2009 Computerworld nr 14-2009
Prawo
Trzecia droga

Trzecia droga

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku pojawiają się tendencje do objęcia programów komputerowych jednolitą ochroną prawną. Jak zmieniła się sytuacja przez 30 lat? Czytaj więcej »

Wiadomości

Aniołowie biznesu wciąż szukają dobrych inwestycji

Mimo kryzysu, fundusz Business Angel Seefund (BAS) - choć ostrożniej podejmując decyzje - planuje dofinansować nowe projekty. Czytaj więcej »

ABG wprowadza dwa nowe produkty

Firma - która za niecałe dziewięć miesięcy stanie się częścią Asseco Poland - przygotowuje się do wejścia z nowymi rozwiązaniami na rynek energetyczny i opieki zdrowotnej. Czytaj więcej »

Jest Skype dla iPhone'a!

Jest Skype dla iPhone'a!

iPhone doczekał się natywnego klienta dla najpopularniejszego komunikatora głosowego. Ostatniego dnia marca br. klient Skype trafił do serwisu App Store. Czytaj więcej »

Intertelecom dla małych i średnich

Międzynarodowe Targi Komunikacji Elektronicznej Intertelecom to impreza szczególnie cenna przede wszystkim dla firm z sektora MSP, które nie mają możliwości udziału w dużych, międzynarodowych wydarzeniach jak chociażby CeBIT. Czytaj więcej »

ATM porządkuje usługi integracyjne

Zarząd ATM planuje skoncentrować integracyjną działalność w spółce zależnej ATM Systemy Informatyczne. Czytaj więcej »

Apriso zwiększa zatrudnienie w Polsce

Z 80 do 100 osób chce zwiększyć zatrudnienie polski oddział Apriso, dostawcy systemu FlexNet do zarządzania produkcją i logistyką. Czytaj więcej »

Na zdrowych zasadach

Na zdrowych zasadach

Ułatwienie dostępu do informacji z zakresu ochrony zdrowia, to jedno z głównych przedsięwzięć rządowych na najbliższe lata. Czytaj więcej »

EN FACE: Grzegorz Walicki...

EN FACE: Grzegorz Walicki...

... prezes firmy szkoleniowej WiedzaNet. Czytaj więcej »

Jak wyjść z kryzysu...

Jak wyjść z kryzysu...

... pokazuje przykład firmy Sygnity, która po dwóch latach walki z zadłużeniem, przerostem zatrudnienia i problemami organizacyjnymi wychodzi na prostą i planuje akwizycje. Czytaj więcej »

Projekty pod kontrolą

W Grupie ENEA powołano Biuro Projektów Informatycznych. Nowa struktura ma ułatwić realizację kilkuset zaplanowanych na najbliższe lata projektów informatycznych. Czytaj więcej »

Szybsze procesory, droższe licencje

Oracle zmienił współczynniki wykorzystywane do rozliczenia wartości licencji w zależności od liczby rdzeni procesora. Pojawia się jednak pytanie: czy to kwestia wydajności procesorów, czy element walki konkurencyjnej? Czytaj więcej »

Problem z polskim broadbandem

Wraz z publikacją ósmej edycji raportu Światowego Forum Ekonomicznego "The Global Information technology Report 2008-2009" pojawiły się w Polskiej prasie artykuły bijące na alarm. Czy faktycznie jest aż tak źle? Czytaj więcej »

Infrastruktura antykryzysowa

Infrastruktura antykryzysowa

Mało kto zauważył, że w europejskim pakiecie antykryzysowym przewidziano dodatkowo 1 mld euro na rozwój usług szerokopasmowych. Czytaj więcej »

Technologie
Rozpoznawanie na dużą skalę

Rozpoznawanie na dużą skalę

Optyczne rozpoznawanie znaków, czyli OCR, powszechnie kojarzy się z oprogramowaniem na stacji roboczej. Gdy jednak dokumentów jest dużo, wystarczającą wydajność zapewni jedynie OCR klasy enterprise pracujący na serwerze lub w urządzeniu. Czytaj więcej »

Oszczędne drukowanie

Oszczędne drukowanie

Outsourcing usług związanych z wydrukami i obsługą drukarek oraz wdrożenie systemu obiegu dokumentów, to warte rozważenia sposoby na racjonalizację wydatków w firmie. Czytaj więcej »

MPLS na stacji benzynowej

W sieci stacji BP Polska trwa migracja z technologii Frame Relay do technologii MPLS. Czytaj więcej »

W trosce o jakość kodu

Szybkość rozwiązania określonego problemu technicznego nie zawsze idzie w parze z jakością. Aby umożliwić kontrolę i wspomóc zespoły programistyczne w czasie wytwarzania projektów, powstały statyczne metryki oprogramowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Metropolia usieciowiona

Z profesorem Andreasem Engelem, kierującym Biurem Przetwarzania Informacji w mieście Kolonia, rozmawia Piotr Rutkowski. Czytaj więcej »

Niezdrowa sytuacja w e-Zdrowiu

Niezdrowa sytuacja w e-Zdrowiu

Polska kuleje pod względem zakresu i jakości systemów elektronicznego zarządzania opieką zdrowotną. Dlatego instytucje zainteresowane rozwojem tej dziedziny stawiają na działania regionalne i oddolne. Czytaj więcej »

Nick Carr: Jak cloud computing zredefiniuje IT

Nick Carr: Jak cloud computing zredefiniuje IT

Autor słynnego artykułu "IT Doesn't Matter" i książki "The Big Switch" formułuje opinie na temat nieuniknionego przejścia do modelu cloud i Web 2.0 oraz dlaczego korporacyjne działy IT postąpiłyby mądrze przygotowując się na zmiany. Czytaj więcej »

Mierzyć projekty na siły

Organizacje koncentrują się na celowości działań prowadzonych w reżimie projektowym. Często zapominają jednak o racjonalnych metodach szacowania pracochłonności projektów i ocenie praktycznych możliwości realizujących je zespołów. Czytaj więcej »

Ludzie i maszyny

Ludzie i maszyny

Z Sebastianem Ryszardem Krukiem, prezesem zarządu KnowledgeHives, współpracownikiem Politechniki Gdańskiej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Tajny znak

Tajny znak

Cyfrowe znaki wodne są coraz popularniejsze, gdyż umożliwiają udowodnienie pochodzenia danego dokumentu lub jego autentyczności. Stanowiąc jego część, mogą być bardzo trudne do usunięcia; czasami trudno wykryć nawet ich istnienie. Czytaj więcej »

Opinie

SFP

11 marca 2009 roku Tim Kretschmer wziął broń swojego ojca i zastrzelił 15 osób w Winnenden i Wendlingen. Potem, jak twierdzi policja, popełnił samobójstwo, choć film z ostatnich sekund wskazuje raczej, że został zastrzelony. Czytaj więcej »

Do jednego

Każdemu wolno mieć swoje zdanie na temat religii, zdrowia, polityki, oprogramowania open source i systemów operacyjnych. Niestety, posiadanie własnego zdania wiąże się najczęściej z tym, że zdanie to próbuje narzucić się innym. Czytaj więcej »

Intertelecom nr 20

Dawno nie pisałem tak na gorąco: piszę już w chwilę potem, jak przesiadłem się do pociągu z taksówki, która przywiozła mnie na dworzec Łódź Kaliska, prosto z jubileuszowych, bo 20-tych targów Intertelecom. Czytaj więcej »

W kogo inwestować

Kiedy w coś inwestuję, to podobnie jak pan Zygmunt Solorz, lubię zrozumieć model biznesowy, który mam popierać. Dlatego od lat nie kupuję akcji, bo nie wiem, gdzie jest źródło przychodów z nimi związanych, poza tzw. piramidką kolejnych frajerów, którzy być może kiedyś coś ode mnie odkupią. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...