powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 13-2009, 31 marca 2009
13-2009 Computerworld nr 13-2009
Prawo
Problemy w przetargach IT

Problemy w przetargach IT

Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, z pewnością nie ułatwi życia dostawcom IT, skraca m.in. terminy na przesłanie do zamawiającego pytań do SIWZ. Czytaj więcej »

Prosto z Labu
Największy firewall w historii

Największy firewall w historii

Gdyby księga rekordów Guinnessa zawierała pozycję "największy firewall", Junipera SRX 5800 z pewnością zająłby to miejsce. Testy wykazują jednak kłopoty z bezpieczeństwem i zarządzaniem. Czytaj więcej »

Wiadomości

Program Polska Cyfrowa

Zmiany w prawie ułatwiające modernizację sieci telekomunikacyjnych i uproszczenie procedur w Kodeksie Postępowania Administracyjnego są główną osią rządowego programu Polska Cyfrowa. 1 kwietnia br. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz wiceministrowie rozwoju regionalnego i spraw wewnętrznych i administracji przedstawią zamierzenia UKE i międzyresortowego... Czytaj więcej »

Rekord komputerów sprzedanych w Polsce

W 2008 r. po raz pierwszy w historii na polskim rynku sprzedano więcej notebooków (2,1 mln sztuk) niż komputerów stacjonarnych (1,6 mln sztuk). Jak podaje IDC Poland, rynek komputerów desktop, mimo prawie 15-proc. wzrostu całego rynku PC spadł o ponad 9%, podczas gdy sprzedaż notebooków wzrosła o ok. 44%, a rynek sprzętu dla klientów indywidualnych aż o 140% do prawie 1 mln sztuk. W... Czytaj więcej »

IDC o cloud computing i SaaS

Według analityków IDC, oprogramowanie i dostęp do zasobów sprzętowych oferowane w postaci usług już za pięć lat będą obecne w każdej firmie. Eksperci ostrzegają, że dostawcy IT oraz firmy, które nie wykorzystają kolejnych lat na przystosowanie własnych rozwiązań i organizacji do tego modelu - mogą stracić zdolność efektywnej konkurencji kosztowej. Czytaj więcej »

DNS Polska otwiera Oracle Partners Hub

Jest to czwarte w Europie tego typu centrum. Każdy taki ośrodek to: centrum szkoleniowe Oracle Partner Academy, ośrodek migracji Oracle Migration Centre i Oracle Partner Studio. Czytaj więcej »

Powszechna usługa pamięci masowej online

Symantec udostępnił usługę pamięci masowej w formule "cloud" - Norton Online Backup - jako produkt konsumencki. Czytaj więcej »

I po co to komu?

I po co to komu?

Gdy wspominamy dwie dekady modernizacji III RP, konstatujemy ze zdumieniem, że wielkie projekty teleinformatyczne w sektorze publicznym nie miały nań większego wpływu. Gorzej, że jeżeli aparat państwowy dalej będzie traktował po macoszemu nowoczesne metody zarządzania, to nie spodziewamy się też większych zmian. Czytaj więcej »

Wiedza przynosi zyski

Wiedza przynosi zyski

Polskie firmy wciąż za mało inwestują w zarządzanie wiedzą i kapitał intelektualny. Czytaj więcej »

EN FACE: Alicja Wiecka...

EN FACE: Alicja Wiecka...

... dyrektor zarządzający SAS Institute Polska, którym kieruje od początku jej obecności na polskim rynku. Czytaj więcej »

Technologie
Wirtualizacja pod napięciem

Wirtualizacja pod napięciem

ENEA - wdrażając wirtualizację serwerów usługowych - stanęła przed szansą modernizacji infrastruktury, modelu eksploatacji aplikacji i mentalności administratorów. Czytaj więcej »

Sun Microsystems w rękach IBM?

The Wall Street Journal donosi, że IBM jest zainteresowany kupnem Suna. Transakcja, której wartość szacowana jest już na 8 mld USD, może mieć ogromny wpływ na branżę. Czytaj więcej »

Deduplikacja i flash dla wirtualizacji

Deduplikacja i flash dla wirtualizacji

Skalowalność rozwiązań przechowywania danych może stać się problemem, zwłaszcza że coraz więcej danych trzeba archiwizować. EMC przedstawia rozwiązanie tego problemu. Czytaj więcej »

Wkrótce Oracle 11g R2 i Fusion Middleware 11g

Oracle w ciągu kilku miesięcy wypuści dwa bardzo oczekiwane produkty - Oracle Database 11g R2 i Oracle Fusion Middleware 11g. Takie zapewnienie złożył Charles Philips, prezes firmy. Podał, że Oracle Database 11g R2 powinno pojawić się na rynku latem tego roku. Natomiast Fusion Middleware 11g pojawi się jeszcze w tym kwartale. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Po naszemu

Po naszemu

Aby lepiej wykorzystać informatykę w zarządzaniu organizacją, warto zrozumieć fenomeny kulturowe występujące w środowisku informatyków. Czytaj więcej »

A jednak się podróżuje

W 2001 r. Travelplanet.pl miał amatorsko wyglądającą stronę internetową, 1,5 mln zł przychodu i ambicje zostania największym w Polsce portalem umożliwiającym zakup usług turystycznych. Dziś przychody firmy przekroczyły 160 mln zł, a dział IT musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Czytaj więcej »

Dyplom z najwyższej półki

Absolwenci amerykańskiej szkoły Wharton czy europejskich INSEAD i IESE mogą liczyć na to, że ich wykształcenie będzie atutem w wyścigu o najlepsze stanowiska w biznesie. Przykładów nie brak w polskiej branży IT. Czytaj więcej »

Dlaczego nie warto studiować MBA

Za każdym razem, gdy kryzys dosięga gospodarkę, zwolnieni lub niepewni swojej pracy menedżerowie wracają na studia. Czytaj więcej »

Informatyk przed wyborem

Informatyk przed wyborem

Przedstawiciele branży IT opowiadają, jak ukształtowały ich studia, czego się nauczyli i na ile przydało im się to w pracy zawodowej. Mówią też, na jakie kierunki postawiliby dzisiaj i przed jakimi wyborami stoją przyszli informatycy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Łowca botnetów

Łowca botnetów

BotHunter wykrywa złośliwe oprogramowanie przy pomocy analizy ruchu sieciowego. W odróżnieniu od IPS-ów, koncentruje się na kontroli dwukierunkowej komunikacji. Czytaj więcej »

Opinie

Informatyka, córka kryzysu

W czasie, gdy media przez wszystkie przypadki odmieniają słowo "kryzys", cofnijmy się o czterdzieści bez mała lat, do roku 1973. Kraje arabskie w odpowiedzi na amerykańską pomoc dla Izraela podczas wojny Jom Kipur oraz w celu osiągnięcia wysokich zysków ze sprzedaży ropy podniosły jej ceny czterokrotnie i zawiązały kartel, od tego czasu znany jako OPEC. Czytaj więcej »

Dyplom

Nigdy jeszcze nie było tak łatwo jak obecnie napisać i obronić pracę dyplomową. Szerokim frontem do potrzeb klienta uśmiecha się cała masa usługodawców gotowych za niezbyt wygórowaną gażę napisać lub sprzedać pracę dyplomową. Gdyby jeszcze tylko ktoś mógł reprezentować delikwenta na samej obronie... Czytaj więcej »

Cienkość

Z maszynami do pisania sprawa była prosta. Mogły mieć bawełniane lub nylonowe taśmy barwiące, o jednej z dwóch szerokości - 13 mm (pół cala?), albo 16 mm. Czytaj więcej »

Piraci i Prohibicja

Gdy piszę ten felieton, jest początek marca 2009. Szwedzki proces przeciwko czwórce osób prowadzących największy na świecie tracker torrentowy o swojskiej nazwie The Pirate Bay (Zatoka Piratów) trwa już dwa tygodnie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...