powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 12-2009, 24 marca 2009
12-2009 Computerworld nr 12-2009
Prawo
Odpowiedzialność za zły software

Odpowiedzialność za zły software

Czy oprogramowanie komputerowe może być produktem niebezpiecznym? Kto bierze za nie odpowiedzialność? Czytaj więcej »

Między cytowanym a własnym

Między cytowanym a własnym

W tej części artykułu zajmiemy się dopuszczalnymi rozmiarami cytowanych fragmentów, relacją pomiędzy nimi a naszym własnym utworem, sposobami oznaczania cytatu oraz konsekwencjami naruszenia prawa cytatu. Czytaj więcej »

Wiadomości

Fuzja departamentów IT w MSWiA

Reorganizacji nigdy dość. Po trzech latach istnienia oddzielnie Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych i Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej wiceminister Witold Drożdż zdecydował się na ich połączenie w Departament Ewidencji Państwowych i Teleinformatyki. Czytaj więcej »

Unima 2000: partnerstwo z VocalCom

Unima 2000 podpisała wyłączną umowę partnerską z VocalCom, francuskim producentem systemów contact center. Czytaj więcej »

Po 2 latach umowy na 4,5% środków z UE

Wnioskujący o fundusze z UE podpisali w sumie 9000 umów na 13,7 mld zł unijnego dofinansowania - wynika z informacji resortu rozwoju na 15 marca br. Czytaj więcej »

Prawdziwe zagrożenia ze strony e-podatków

Przy okazji zaostrzenia mechanizmów uwierzytelnienia i uproszczenia mechanizmu autoryzacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w środowiskach IT przetoczyła się mała debata na temat potencjalnych zagrożeń związanych z oszustwami przy okazji składania różnego deklaracji podatkowych. Czytaj więcej »

Nowy spór Intela z AMD

Wydzielenie działalności produkcyjnej poza struktury AMD stało się przyczyną kolejnego sporu władz tej firmy z kierownictwem Intela. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na plan

Mijają dwa miesiące, odkąd Nortel złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Firma znajduje się pod zarządem komisarycznym. Trwają prace nad planem uzdrowienia. Czytaj więcej »

Ominąć konkurencję

Cisco wchodzi na rynek rozwiązań modularnych do budowy centrów danych. Motywem przewodnim tej oferty jest redukcja kosztów usług, z których żyją... IBM, HP i inni. Czytaj więcej »

Bardziej japońscy i usługowi

Bardziej japońscy i usługowi

Od kwietnia Fujitsu Siemens Computers będzie funkcjonować jako spółka w całości należąca do japońskiego Fujitsu. Zmiany właścicielskie pociągną za sobą zmianę strategii firmy, także w Polsce. Czytaj więcej »

Nie przekreślamy Ukrainy

Kryzys gospodarczy na Ukrainie dotknął również polskie firmy IT, które poczyniły tam inwestycje. Nie porzucają one jednak planów ekspansji na rynki wschodnie. Czytaj więcej »

EN FACE: Piotr Milewski...

... od kilkunastu lat związany z wdrożeniami SAP w Polsce, m.in. jako handlowiec, menedżer SAP Polska zajmujący się współpracą z partnerami, dziś szef konsultingu w itelligence. Czytaj więcej »

Technologie

Hurtownia danych na Informixie

Baza danych Informix Dynamic Server firmy IBM posiada nowy składnik - Warehouse Feature, który umożliwia budowę hurtowni danych. Czytaj więcej »

Windows na mainframie

Firma Mantissa zaprezentowała oprogramowanie pozwalające uruchamiać niezwirtualizowane kopie systemu Windows na komputerach mainframe. Czytaj więcej »

Zmienia planów rozwoju WebSphere

IBM planuje dodać do serwera aplikacji WebSphere więcej komponentów i obsługę języków skryptowych. Czytaj więcej »

Linux receptą na kryzys?

Badania IDC, wykonane na zlecenie Novella udowadniają, że w miarę schładzania gospodarki spowodowanego kryzysem, wzrasta zainteresowanie Linuksem. Czytaj więcej »

EMC wprowadza nową wersję RSA enVision

To środowisko do zarządzania informacjami i zdarzeniami typu SIEM (Security Information & Event Management). Przy projektowaniu wersji RSA EnVision 4.0 wzięto pod uwagę konieczność uproszczenia i usprawnienia zabezpieczeń, ich efektywności i wydajności. Czytaj więcej »

Sól sieci

Sól sieci

Google udostępniło środowisko kompatybilności - Native Client - umożliwiające uruchamianie kodu napisanego dla platformy x86 w przeglądarkach internetowych. Czytaj więcej »

Lekarstwo na problemy z Vistą

Microsoft przygotował Enterprise Desktop Virtualization, rozwiązanie łatające dziurę w kompatybilności aplikacji dla Windows 2000/XP pracujących na Windows Vista. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zdumiewająca dokładność

Podstawowe korzyści z wdrożenia narzędzi Business Intelligence w Grupie TVN dotyczą wsparcia działalności operacyjnej w pionie finansowo-księgowym. Czytaj więcej »

Na różnych poziomach

Rozmowa z Rafałem Łukawieckim, konsultantem strategicznym i dyrektorem Project Botticelli. Czytaj więcej »

Dobre zamknięcie

Dobre zamknięcie

Prawidłowe zamknięcie projektu informatycznego może pomóc w planowaniu, wyborze i realizacji kolejnych projektów przez zespół i organizację. Czytaj więcej »

Mocny papier

Mocny papier

Podpisanie przez pracownika oświadczenia o zachowaniu poufności informacji jest podstawowym elementem budującym świadomość wagi ochrony zasobów informacyjnych przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Urzędnicy bez urzędów

Rozmawiamy z Rolandem Hofmannem odpowiadającym za projekty Microsoft dla sektora publicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpiecznie jak w banku

Bezpiecznie jak w banku

W instytucjach finansowych szczególnego znaczenia nabierają uprawnienia pracowników. Pokazujemy, jak z tym problemem poradziły sobie Fortis Bank i Alior Bank. Czytaj więcej »

IPS czy antywirus?

IPS czy antywirus?

Przedstawiamy słabe i mocne strony obu najważniejszych elementów ochrony sieci firmowej. Czytaj więcej »

Opinie

Doda, ucz się!

Niegdyś serwis YouTube był miejscem, gdzie można było znaleźć rzeczy nieobecne w tzw. mediach głównego nurtu. Dziś pełen jest ludzi, którzy robią nieudane filmy o niczym. Czytaj więcej »

Ranga

Czy informatykowi wypada używać pióra wiecznego? Czy w nowoczesnym świecie technologii cyfrowej nie zakrawa to na ostentacyjne manifestowanie ekstrawagancji lub, przeciwnie, skrajnego konserwatyzmu? Czytaj więcej »

Uczeń Weinera

Charakterystyczny, potężny budynek domu towarowego Selfridges na Oxford Street w Londynie robi wrażenie, nawet gdy widzi się go po któryś tam raz i równać się z nim pod tym względem może chyba tylko równie charakterystyczny Harrods, w dzielnicy Knightsbridge. Czytaj więcej »

ePU(Ł)AP, czyli ponad poziomy wylatuj

Myślę, że czasami warto obserwować samego siebie oraz swoje reakcje, bo można się wiele nauczyć. Zauważyłem, że bardzo często śmieszą mnie różne skróty nazw. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...