powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 11-2009, 17 marca 2009
11-2009 Computerworld nr 11-2009
Prawo
Twórcy kontra wynalazcy

Twórcy kontra wynalazcy

Nie jest rozstrzygnięte do końca, jaki reżim ochrony prawnej byłby skuteczniejszy w przestrzeni rozwiązań IT - prawo autorskie czy prawo patentowe. Dyskusja na ten temat będzie jałowa, jeśli nie odwołamy się do filarów obu tych regulacji. Czytaj więcej »

Wiadomości

Co się dzieje z polskim Sunem?

Do tego, że Sun Microsystems ma kłopoty finansowe zdążyliśmy się przyzwyczaić. Czytaj więcej »

Jak się pozbyć drogiej gotówki?

Jak się pozbyć drogiej gotówki?

W 2013 r. powinniśmy realizować większość płatności bez użycia gotówki - to cel "Strategii rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2009-2013", wspólnego dzieła NBP, Związku Banków Polskich oraz Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Czytaj więcej »

Płace a kryzys

Płace a kryzys

W nadchodzących latach nie ma co oczekiwać rewelacji, ale informatycy na pewno nie powinni obawiać się tego, że nagle znajdą się na bruku. Czytaj więcej »

CeBIT nieco mniejszy

Wystawowe statystyki i wizyta Arnolda Schwarzeneggera zdominowały dyskusje o tegorocznej edycji targów CeBIT, spychając na drugi plan doniesienia o premierach. Czytaj więcej »

EnFace: Łukasz Brocki...

EnFace: Łukasz Brocki...

... założyciel firmy Primespeech rozwijającej oprogramowanie umożliwiające rozpoznawanie mowy. Czytaj więcej »

Technologie

Fizyka optyczna w telekomunikacji

Postęp technologiczny i wciąż rosnące zapotrzebowanie na szybkie i bezpieczne łącza prowokuje dalszy rozwój technologii optycznych. Obecnie myśli się o wykorzystaniu zjawiska orbitalnego momentu pędu światła. Czytaj więcej »

Poszerzyć wąskie gardło

Zamiast umieszczać karty HBA w każdym z serwerów, można skorzystać z wirtualizacji operacji wejścia/wyjścia, które stanowią barierę w środowiskach scentralizowanych. Czytaj więcej »

NAS w serwerowni

NAS w serwerowni

Sun 7210 Unified Storage System wykorzystuje 48 napędów, magazyn SSD, wspiera protokoły szerokopasmowe i ZFS, tworząc spójny i ergonomiczny system zarządzania plikami. Czytaj więcej »

Zarządzanie
pIT stop na budowie

pIT stop na budowie

Menedżer projektu w Skanska nie musi martwić się o informatyczne zaplecze. Departament IT ma za zadanie dostarczyć je szybko i profesjonalnie niczym w pit stopie Formuły 1. Czytaj więcej »

Z hal do biur

Z hal do biur

Możemy twórczo przekształcić i zaadaptować praktyki Toyoty w środowisku zarządzania infrastrukturą informatyczną. Czytaj więcej »

Ani dobrze, ani źle

Kryzysu na rynku pracy doświadcza coraz większa liczba pracowników. Na szczęście specjaliści od IT są ostatni w kolejce do zwolnień. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Potrzebne mocniejsze algorytmy

Potrzebne mocniejsze algorytmy

Dzisiejsze algorytmy kryptograficzne są słabe. NIST rozpoczęła więc konkurs na opracowanie nowej funkcji haszującej SHA-3, która ma w przyszłości zastąpić SHA-1 i SHA-2. Czytaj więcej »

Opinie

Black Power

W całej fascynującej technologii informatyki brakuje mi jednego elementu. Jest równie fundamentalny jak krzemowy monokryształ, jak bramka NAND, zero i jedynka, if oraz then i else. Czytaj więcej »

Nabytek

Lokalny Informatyk po latach wytężonej pracy w firmie zakupił wreszcie upragnione auto, które miało mu umilić czas dojazdów do miejsca zatrudnienia. Zatrudnienia, które w następnych latach było niezbędne, aby zarabiać na utrzymanie pojazdu. Czytaj więcej »

Poznań - Media Expo (2)

Uzupełniając porównanie cyfrowych odbiorników telewizyjnych firm Technisat i Ferguson z felietonu z ubiegłego tygodnia wypada dodać, że oba one odbierają zarówno sygnał z satelity jak i naziemny. Czytaj więcej »

Obcinanie (zbyt) długiego ogona

Każda osoba zarządzająca działalnością produkcyjną musi w czasach internetu zadać sobie podstawowe pytanie: jak sprzedać wyprodukowane towary? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...