powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 09-2009, 3 marca 2009
09-2009 Computerworld nr 09-2009
Wiadomości

Informatycy wciąż w cenie

Zgodnie z danymi portalu Pracuj.pl, w styczniu firmy w Polsce i za granicą opublikowały 1265 ofert dla specjalistów IT. Spadek o 30% wynika głównie z faktu, że firmy obserwując sytuację na rynku czasowo wstrzymują rekrutację. Czytaj więcej »

Ruszyła kolejna edycja konkursu Lider Wsparcia

Celem organizowanego od czterech lat przez HDI Poland konkursu jest promocja wykorzystania najlepszych praktyk w dziedzinie wsparcia użytkowników usług IT, pokazanie nowych rozwiązań, uhonorowanie osiągnięć najlepszych zespołów i indywidualności. Czytaj więcej »

Comarch CDN Altum wkrótce w Polsce

System oferowany dotąd na rynkach niemieckim, francuskim, amerykańskim i ukraińskim w Polsce ukaże się w drugim kwartale 2009 r. Czytaj więcej »

E-faktury bez podpisu elektronicznego?

Komisja Europejska planuje nowelizację unijnych przepisów o podatku VAT, co pozwoli zrezygnować z konieczności stosowania podpisu elektronicznego w e-fakturach. Czytaj więcej »

Rynek do połowy pełny

Rynek do połowy pełny

Branża IT nie jest odporna na kryzys, co stało się oczywiste już w końcówce ubiegłego roku. Na szczęście większości firm IT przewodzą optymiści. Czytaj więcej »

Wrogom sieci mówimy dość!

Wrogom sieci mówimy dość!

Na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazał się dokument, omawiający założenia do projektu ustawy o modernizacji i rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Stawiamy na partnerów

CA zakończyła proces transformacji modelu biznesowego w regionie Europy Środkowo- Wschodniej, porzucając model bezpośredni na rzecz wyłącznie partnerskiego. Czytaj więcej »

O protekcjonizmie i mikrorozsądku

Czesi z oburzeniem zareagowali na wypowiedź prezydenta Francji zapowiadającego udzielenie pomocy francuskim koncernom samochodowym. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na sukces 4G

W oczekiwaniu na sukces 4G

Spekulacje o ostatecznej rynkowej porażce standardu WiMAX wydają się przedwczesne. Choć raczej ma on niewielkie szanse na wyjście poza niszę bezprzewodowej alternatywy dla DSL i skuteczne konkurowanie ze standardem LTE na obszarze mobilnego internetu. Czytaj więcej »

EN FACE: dr Maciej Szmit...

EN FACE: dr Maciej Szmit...

... adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, biegły sądowy z zakresu informatyki, przewodniczący nowo powstałej Sekcji Informatyki Sądowej PTI. Czytaj więcej »

Technologie
Na razie mały krok

Na razie mały krok

Oracle przejmie firmę mValent, producenta narzędzi do monitorowania zmian konfiguracji aplikacji, ich analizy i automatycznego zapobiegania potencjalnym problemom. Czytaj więcej »

Telekomunikacja z Redmond

Telekomunikacja z Redmond

Microsoft udostępnił kolejną wersję Office Communication Server 2007 R2 - platformy, na której ma się opierać komunikacja wewnątrz firmy. Czytaj więcej »

.NET sięgnie poza Windows

.NET sięgnie poza Windows

Brak jest wersji .NET dla innych systemów niż Windows. Novell stworzył jednak alternatywę w postaci Mono 2.0, niezależnej od sprzętu, implementacji open source tego środowiska. Czytaj więcej »

Mosty z procesami w tle

Mosty z procesami w tle

W przypadku typowej firmy produkcyjnej większość procesów realizowana jest w pobliżu centrali i stanowisk komputerowych. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy dane trzeba na bieżąco wprowadzać do systemu z oddalonego placu budowy. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Unia Europejska na rzecz firm

Unia Europejska na rzecz firm

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem projektów w zakresie IT, w tym badawczo-rozwojowe, znajdą coś dla siebie w obecnej transzy na lata 2007-2013. Czytaj więcej »

Przez teorię do praktyki

Przez teorię do praktyki

Firmy, które stawiają na wdrażanie łatwych w użyciu aplikacji i przyjaznych interfejsów, obniżają koszty swego funkcjonowania. Czytaj więcej »

Wieczny format

Wieczny format

Dynamika przechodzenia od dokumentacji papierowej do elektronicznej rodzi pytania natury nie tylko technicznej, ale i prawnej. Czy komputerowo-internetowa pamięć grozi nam cyfrową amnezją? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Dyżurny ruchu na posterunku

Dyżurny ruchu na posterunku

Monitoring ruchu to nie tylko wykrywanie niepożądanych połączeń czy ochrona przed wyciekiem danych, ale także kontrola poprawności pracy sieci w firmie. Czytaj więcej »

Jak zarządzać bezpieczeństwem w czasie kryzysu

Jak zarządzać bezpieczeństwem w czasie kryzysu

Badacze twierdzą, że w dzisiejszym klimacie ekonomicznym niektóre składniki ryzyka nie uzasadniają inwestycji, w celu jego minimalizacji. Czytaj więcej »

Prawo

Klauzula na potwierdzenie

Jaki jest sens stosowania osobnych oświadczeń o zobowiązaniu do nieujawniania poufnych informacji? Czytaj więcej »

Opinie

Żywy dowód

Nicolas Carr przekonuje nas ostatnio, że Google to właściwie tylko nas ogłupia. Zarzut manipulacji odbiorcami informacji, podniesiony nawet do rangi klęski Internetu jako środka przekazu i wyrazu, znalazł się również w naszym tygodniku. Trzeba przyznać, że trafność niektórych, zawartych w tym artykule opinii, może być nawet przygnębiająca. Czytaj więcej »

Skok na drugą stronę

W dniu, w którym piszę te słowa, cena euro zbliża się do 5 złotych. Cena dolara wynosi prawie 4 zł i jest niemal dwa razy wyższa od tej, którą płaciliśmy latem za zielony banknot z amerykańskim prezydentem. Czytaj więcej »

Wyznanie starego frajera

Jak napisał Boy: "Kiedy człowiek robi się starszy, wszystko w nim po trochu parszywieje". W dalszym ciągu wierszyka okazuje się, że starsi ludzie mają zwyczaj wspominania bujnej młodości, w czasie której różnych rzeczy nie zrobili i teraz tego żałują. Nie wiem, czego żałują Czytelnicy, ale ja patrząc wstecz widzę liczne, zmarnowane okazje bycia człowiekiem nieuczciwym. A... Czytaj więcej »

Wynalazca

Czasami lepiej siedzieć cicho jak mysz pod miotłą, zamiast wymyślać usprawnienia i przysparzać sobie samych kłopotów zamiast słów uznania. Po prostu, jeśli nie chcesz przysparzać sobie dodatkowej roboty, niczego nie wymyślaj. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...