powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 04-2009, 27 stycznia 2009
04-2009 Computerworld nr 04-2009
Wiadomości
Zmienia się rola korporacyjnych departamentów IT

Zmienia się rola korporacyjnych departamentów IT

Z analiz firmy Gartner wynika, że w większości firm realna wielkość tegorocznych budżetów na IT nie zmieni się w porównaniu z 2008 r. Czytaj więcej »

Wybrano CIO Roku 2008

W tegorocznej, szóstej edycji Konkursu CIO Roku, zwyciężył Henryk Baniowski, CIO Alior Bank. Czytaj więcej »

III Dzień Ochrony Danych Osobowych

Już po raz trzeci Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych włączy się w obchody Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych ustanowionego przez Komitet Ministrów Rady Europy na 28 stycznia. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Nowe osoby w Fujitsu-Siemens Computers, Banku Ochrony Środowiska, PZU, PKP Informatyka, UHC, Lumena, Adobe. Czytaj więcej »

Braki specjalistów IT w wykształceniu

Jakich pożądanych przez pracodawców umiejętności brakuje informatykom i jak najlepiej rozwijać ich umiejętności, odpowiada raport organizacji CompTIA. Czytaj więcej »

Audyt pracowniczy

Audyt pracowniczy

Istnieje bardzo wiele wskazówek, które mogą nas naprowadzić na trop kłamstwa. Czytaj więcej »

Poszukiwanie niekonsekwencji

Rozmowa z Nejollą Korris, prezesem Sponsorship Group i specjalistą w zakresie lingwistycznego wykrywania kłamstw, techniki wykorzystywanej w dochodzeniach dotyczących przestępstw pracowniczych, ubezpieczeniowych i kryminalnych. Czytaj więcej »

Porady starszego śledczego

Porady starszego śledczego

Najczęściej wymienianą drogą wycieku informacji jest spyware. Są jednak inne, o wiele prostsze w realizacji metody, przed którymi warto chronić dane firmowe. Czytaj więcej »

Informacja wycieka wszystkimi drogami

Rozmowa z Tonym Dearsley'em, dyrektorem Działu Informatyki Śledczej w brytyjskim oddziale Kroll Ontrack. Czytaj więcej »

Nortel na skraju bankructwa

Nortel na skraju bankructwa

Największy producent rozwiązań telekomunikacyjnych z Ameryki Północnej złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Czy gigant telekomunikacyjny może zniknąć? Czytaj więcej »

EN FACE: Lars. E. Svensson...

... w tym roku obchodzi 40-lecie pracy w Ericssonie, od pięciu lat kieruje pracami polskiego oddziału. Czytaj więcej »

Technologie
Lepiej otwierać!

Lepiej otwierać!

Najnowsza wersja Microsoft Office, oznaczona numerem 14, ma w pełni wspierać OpenDocument, zatem pojedynek formatów ODF i OOXML może przybrać na sile. Czytaj więcej »

Windows, Mac i Linux

W zastosowaniach biznesowych desktopowa platforma Microsoftu ma wciąż zdecydowanie dominującą pozycję. Czy sytuacja taka może się zmienić? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Steve Jobs na zwolnieniu

Jego powrót do Apple’a i wprowadzone przez niego zmiany przyczyniły się do pasma sukcesów rynkowych i finansowych tej spółki. W styczniu opuścił on ją po raz drugi, tym razem z powodu złego stanu zdrowia. Czy to oznacza dla Apple’a problemy? Czytaj więcej »

Wciąż te same błędy

W firmach przybywa zmian przeprowadzanych w formie projektów. Zmieniają się również warunki, w których są one realizowane. Niezmienne pozostają jedynie podstawowe zasady realizacji projektów oraz... popełniane błędy. Czytaj więcej »

Zmiana a projekty IT

Zmiana a projekty IT

Zarządzanie wdrożeniem w zasadzie nie powinno znacząco różnić się od procesów kierowania innymi zmianami. Jest jednak kilka istotnych zasad, na które warto zwrócić uwagę. Czytaj więcej »

Potrzebni są liderzy

Potrzebni są liderzy

Doświadczenia osób zarządzających jednostkami administracji publicznej pokazują, że można efektywnie zarządzać tym sektorem wykorzystując narzędzia i mechanizmy stosowane przez biznes. Nie da się tego jednak zrobić bez liderów, którzy przeprowadzą niezbędne zmiany. Czytaj więcej »

Transakcje wiązane

Transakcje wiązane

Z dr Jerzym Surmą z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, kierownikiem Studium Podyplomowego Business Intelligence rozmawiamy o roli BI w czasach powszechnego wykorzystania Internetu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Igła w stogu siana

Igła w stogu siana

Często administratorzy wpadają na ślad ataku przypadkiem. Takim przypadkom można i należy pomagać. Oto kilka porad jak to zrobić. Czytaj więcej »

Prawo
Dostęp otwarty czy zamknięty?

Dostęp otwarty czy zamknięty?

Dostosowanie polskiego prawa do regulacji wspólnotowych poświęconych ponownemu wykorzystywaniu informacji z sektora publicznego, musi z jednej strony zapewnić swobodę cyrkulacji informacji będących w dyspozycji organów władzy publicznej, z drugiej zaś uwzględnić obowiązujące regulacje dotyczące ochrony baz danych, ocierające się niekiedy o monopol informacyjny. Czytaj więcej »

Prawo do ochrony

Prawo do ochrony

Czy adres IP może być prawnie chronioną daną osobową? Czytaj więcej »

Opinie

Nasza-ustawka.pl

W ostatnim semestrze prowadziłem kilka godzin zajęć na Politechnice Gdańskiej. Czytaj więcej »

Bankiety

Co jest najważniejszym elementem wspomagającym rozwój kariery? Czytaj więcej »

€ 7

Pensjonat w dublińskiej dzielnicy ambasad, kilka lat temu. Duży, okrągły stół w jadalni, gdzie przy posiłkach spotykają się mieszkańcy. Czytaj więcej »

Paranoja na oścież

Dziesiątego listopada ubiegłego roku, w komentarzu do własnego blogu miałem (nie)przyjemność przyznać się do braku zabezpieczenia WEP mojej domowej stacji WiFi. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...