powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2009

Wydanie 03-2009, 20 stycznia 2009
03-2009 Computerworld nr 03-2009
Wiadomości

Zmiany kadrowe

Nowe osoby w BRE System, Avaya Polska, BI Insight, FreecoNet, Lumena, Dell, 3Com, Techmex, QAD Polska, S&T Services Polska, Atos Origin Polska, BizTech Konsulting. Czytaj więcej »

System Dozoru Elektronicznego dla więziennictwa

Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę na stworzenie, wdrożenie i nadzór nad eksploatacją Systemu Dozoru Elektronicznego. Czytaj więcej »

66% polskich firm nie zmieni planów

Z analiz polskiego oddziału firmy Sybase wynika, że w 2009 r. - pomimo trudnej sytuacji gospodarczej - dwie na trzy polskie firmy nie zamierzają zmienić wcześniejszych planów inwestycji w IT. Czytaj więcej »

Sygnity połączy się z firmami Aram i Support

Na 29 stycznia zaplanowano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma o tym zadecydować. Niespodzianek raczej nie będzie. Czytaj więcej »

System współpracy między jednostkami naukowymi UE

Projekt realizowany na zlecenie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN zakłada uruchomienie internetowej infrastruktury usprawniającej wymianę informacji pomiędzy organizacjami naukowymi 37 krajów europejskich. Czytaj więcej »

Nowy zarząd firmy Consortia

Decyzje kadrowe mają związek ze zmianami w samej spółce, która w zeszłym roku osiągnęła przychody w wysokości 115 mln zł (300 proc. wzrost). Czytaj więcej »

Oracle: 41 poprawek bezpieczeństwa

Aktualizacje wchodzące w skład pakietu Critical Patch Update dotyczyć mają m.in. oprogramowania Oracle Secure Backup, rozwiązań bazodanowych oraz aplikacji PeopleSoft Enterprise i JD Edwards EnterpriseOne. Czytaj więcej »

Plus: e-podpis przez komórkę

Biznesowi abonenci sieci Plus jako pierwsi i jedyni w Polsce mogą składać podpis za pomocą telefonu komórkowego. Czytaj więcej »

Projektów na kopy

Projektów na kopy

Gdyby ruszyły na czas wszystkie zaplanowane projekty teleinformatyczne w sektorze publicznym, żadna z firm IT w Polsce nie narzekałaby na kryzys. I tak może się stać dzięki przygotowywanej przez MSWiA mapie drogowej tych projektów. Czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, łączcie się!

Organizacje biznesowe odgrywają zasadnicze znaczenie w zakresie relacji państwo-rynek, od szeroko rozumianej reprezentacji określonych sektorów, do udziału w procesach legislacyjnych m.in. w zakresie konsultacji społecznych. Czytaj więcej »

Sektor zdrowia inwestuje

W czasach tzw. kryzysu należy się spodziewać, że na teleinformatyce będą oszczędzać sektor bankowy i telekomunikacyjny. Czytaj więcej »

Piłowanie unijnych regulacji prawnych

Od kilkunastu miesięcy na forach unijnych, z dala od polskich, prowincjonalnych problemów, trwa pracowita debata na temat reformy ram regulacyjnych dla sektora sieci i usług łączności elektronicznej. Czytaj więcej »

Druki sejmowe

Sejm dyskutował o projektach nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego – rządowym i poselskim, z podpisami grupy 53 posłów PiS. Do dalszych prac przyjęto ten pierwszy. Czytaj więcej »

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Najważniejsze projektowane zmiany w nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego można podsumować w poniższy sposób. Czytaj więcej »

EnFace: Stanisław M. Safiak...

...wiceprezes zarządu, dyrektor ds. sektora administracji publicznej Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Historyczne uwarunkowania pozwalają mu nosić od święta górniczy mundur. Magia górnika-informatyka nie zadziałałaby, gdyby nie wiedza pogłębiana od 15 lat i urobek w postaci kolejnych wdrożeń. Czytaj więcej »

Technologie

W ekologii bez zmian

Zainteresowanie rozwiązaniami Green IT na świecie stabilnie wzrasta. Czy podobną popularnością cieszą się w Polsce? Czytaj więcej »

9 stron dla menedżera

Przedstawiamy strony, które mogą się okazać szczególnie ważne w najbliższym roku dla menedżerów IT w obliczu kryzysu. Czytaj więcej »

Rubin na szynach

Ruby on Rails jest narzędziem do szybkiego budowania aplikacji WWW. Niedawno poinformowano, że wchłonie on konkurencyjny projekt Merb. Czym jest RoR? Czytaj więcej »

Od serwera do pulpitu

Od serwera do pulpitu

Wirtualizacja jest najczęściej rozumiana w środowisku serwerów, gdzie na jednej maszynie może pracować kilka systemów. Konsolidacja nie jest jednak jedyną korzyścią biznesową. Czytaj więcej »

Kadry na zamówienie

Sprawy kadrowe łatwo oddać w outsourcing. Konkurencja sprawia, że pojawiają się firmy, które poza typowymi zadaniami, od rekrutacji do naliczania płac, zapewniają też stosowne oprogramowanie oferowane jako usługę. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Specjalność szefa... IT

Systemy informatyczne wspomagają ekspansję wrocławskiej spółki AmRest w Stanach Zjednoczonych i pięciu innych krajach europejskich. Czytaj więcej »

Wykorzystaj szansę!

Wykorzystaj szansę!

Szczególnie w okresie kryzysu należy skoncentrować się na projektach i zadaniach, które rzeczywiście przynoszą biznesowi korzyści. Czytaj więcej »

Strategie przyszłości

Strategie przyszłości

Rosnąca złożoność ogólnoświatowych sieci teleinformatycznych i przenikanie do gospodarstw domowych coraz większej ilości komputerowo bazowanych urządzeń powodują, że klasyczne metody ich projektowania są niewystarczające. Obiecującą strategią przyszłości jest tutaj informatyczna bioorganizacja. Czytaj więcej »

Nasze dane, wspólna sprawa

Nasze dane, wspólna sprawa

W większości życiowych przypadków moje dane nie są tylko moją prywatną sprawą. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
DECT został złamany

DECT został złamany

Telefony bezprzewodowe DECT, dotychczas uważane za względnie zabezpieczone przed amatorami, można łatwo podsłuchać. Czytaj więcej »

Przynęta na haczyku

Mechanizm phishingu wykorzystywał wiadomości przekierowujące na fałszywą stronę WWW. Obecnie przestępcy znaleźli już lepsze sposoby na kradzież pieniędzy. Czytaj więcej »

Inwestycje
Dell zamyka fabrykę w Limerick, wygrywa Polska

Dell zamyka fabrykę w Limerick, wygrywa Polska

W łódzkiej fabryce produkowana będzie większość komputerów Della przeznaczonych na rynki Europy, Środkowego Wschodu i Afryki. Czytaj więcej »

Prawo

Kiedy oszczędność staje się przestępstwem

Elektroniczne bazy danych, z uwagi na łatwość kopiowania zawartych w nich informacji, podlegają wzmocnionej ochronie. Czytaj więcej »

Opinie

Kolegokracja

Mam przeczucie, że kiedy za dwieście lat będą pisać o naszych czasach, nikt nie będzie fascynował się ani Internetem, ani mikroprocesorem, ani telefonami komórkowymi. Czytaj więcej »

Lektura nieobowiązkowa

W zasadzie teraz jest tak, że wiedzę zdobywać można bardzo łatwo, gdyż wyłania się ona zza każdego niemal rogu ulicy, jak i emanuje z ekranów. Czytaj więcej »

Zielono nam

Najpierw była radość, że na ekranie w ogóle coś widać, chociaż sam ekran bardziej przypominał prymitywny oscyloskop niż przeciętny chociażby telewizor. Czytaj więcej »

Pójdź dziecię, MEN cię uczyć każe (informatyki)

Bycie nauczycielem jest strasznym zawodem. Dzień w dzień trzeba użerać się z bandą cudzych bachorów, które wcale nie chcą się uczyć. Dlatego w Polsce jest przymus edukacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...