powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 47/48-2008, 23 grudnia 2008
47/48-2008 Computerworld nr 47/48-2008
Wiadomości

Na rozstaju dróg

O Narodowym Programie Foresight Polska 2020 rozmawiamy z prof. dr. hab. Michałem Kleiberem, prezesem Polskiej Akademii Nauk. Czytaj więcej »

O konstruowaniu przyszłości

Foresight to systematyczny sposób budowania średnio- lub długookresowej wizji rozwoju polityki naukowo-technicznej, jej kierunków i priorytetów, służący jako narzędzie podejmowania bieżących decyzji oraz mobilizowania do wspólnych działań. Czytaj więcej »

Decydujące zasoby

Decydujące zasoby

Zasoby ludzkie, intelektualne, kapitał społeczny i kulturowy, edukacja i spójność - wsparte technologiami informacyjnymi - rozstrzygną o tempie rozwoju kraju. Szansą na przyspieszenie zmian jest pokolenie, które już dziś nie wyobraża sobie aktywności życiowej bez komputera sieciowego. Czytaj więcej »

Informacje jak powietrze

Efektywne funkcjonowanie niemalże wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego będzie w coraz większym stopniu zależeć od ich sprawnej obsługi informacyjnej. Czytaj więcej »

Sprawne państwo

Bez głębokich zmian sfera publiczna w Polsce stanie się jednym z głównych hamulców rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Jej dziewiętnastowieczny charakter musi pilnie zostać zmieniony na metody zarządzania, zwane Nowymi Usługami Publicznymi (New Public Services), w których jest miejsce na usługi publiczne zarówno świadczone przez administrację, jak i zlecane przezeń organizacjom... Czytaj więcej »

Kable i maszty

Dobrze rozwinięta infrastruktura, to stan, w którym przestaniemy ją dostrzegać, po prostu zawsze i wszędzie będziemy mieć dostęp do potrzebnej nam informacji. Czytaj więcej »

Rozrywka - Wiedza - Gospodarka

Rozrywka - Wiedza - Gospodarka

Należy się spodziewać dalszego, wyraźnego wzrostu gospodarczej oraz społecznej roli różnych form rozrywki multimedialnej, udostępnianej z użyciem technologii informacyjnych. W tych sferach może powstawać wiele miejsc pracy dla wykształconych specjalistów ze wszystkich dziedzin - od informatyki po psychologię i medycynę. Czytaj więcej »

Najważniejsze kierunki badawcze

Najważniejsze kierunki badawcze

Polska ma dobrze rozwinięty, własny potencjał intelektualny w obszarach nauk teleinformacyjnych. Czytaj więcej »

Kosmos na co dzień

Poniedziałki też bywają piękne, tak jak słoneczny majowy poranek 2020 roku. Pan Krzysztof wsiadł do samochodu i wstukał do odbiornika nawigacji satelitarnej adres architekta, do którego się wybierał. Czytaj więcej »

Technologie
Książki w formacie MP3

Książki w formacie MP3

Księgarnia internetowa audioteka.pl, oferująca audiobooki, wdrożyła system, który pozwala na skopiowanie pliku z książką, ale wciąż zapewniający ochronę jego i praw autorskich. Czytaj więcej »

Co potrafi pamięć

Co potrafi pamięć

Systemy pamięci masowych kojarzą się głównie ze składowaniem danych na wielu dyskach i wykonywaniem kopii bezpieczeństwa. Nowoczesne rozwiązania potrafią o wiele więcej. Czytaj więcej »

Gdy infrastruktura się łączy

W dobie kryzysu można oczekiwać, że pewna część firm będzie się łączyć. Razem z połączeniem firmy, można się spodziewać połączenia zasobów systemów pamięci masowej. Czytaj więcej »

Pożegnanie z inteligentną synchronizacją

Nokia IntelliSync Mobile Suite była platformą łączącą infrastrukturę firmy z telefonami Nokia. Firma zrezygnowała jednak ze sprzedaży tego pakietu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Debiutant ze stażem

Bank w rok zmienił markę, właściciela, centralę, zarząd, strategię i zaplecze informatyczne. Czytaj więcej »

Porozmawiajmy o konkretach

Sprawa ochrony danych osobowych to kwestia niejednorodna, której żadną miarą nie da się opisać jednym kwantyfikatorem. Czytaj więcej »

Nie tylko publiczny

Wbrew dość powszechnemu poglądowi, nie jest tak, że tryb przetargowy automatycznie oznacza zastosowanie przepisów prawa zamówień publicznych. Czytaj więcej »

Konteksty
Dotykalne informacje

Dotykalne informacje

Komputery przetwarzają informacje. Czy mogłyby przetwarzać rzeczywistość? Na to zaskakujące pytanie pojawiają się już pierwsze praktyczne odpowiedzi w postaci nowego rodzaju interfejsów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Pracownik odchodzi, dane zostają

Każda firma powinna wziąć pod uwagę możliwość wykradzenia danych przez własnych pracowników. Czytaj więcej »

Opinie

www.powiemcikimjestes.pl

Bank, w którym posiadam konto bieżące, jednocześnie obniżył oprocentowanie na ROR-ze oraz podniósł opłaty. Życzę powodzenia w stabilizacji sytuacji finansowej, ale, niestety, nie mam zamiaru się do tego przykładać. Czytaj więcej »

Aktywna mizeria

Lokalny Informatyk bardzo boi się chwil, kiedy to Dyrekcja arbitralnie decyduje o rozwiązaniach informatycznych w firmie. Wiadomo mu z doświadczenia, że tego rodzaju nieprzemyślane i niekonsultowane decyzje grożą niechybnie kłopotami. Czytaj więcej »

Ein bißchen gemütlich

Wczesny, chłodny, niedzielny ranek. Na Union Square w San Francisco stoi świeżo postawiona, ekologiczna choinka a obok, na lodowisku, pomykają łyżwiarze. Czytaj więcej »

Nocne miganie

W długie zimowe wieczory czasami nie mogę szybko zasnąć, choć normalnie, podobno, już po 30 sekundach chrapię. Szczególnie w okolicach najkrótszego dnia w roku (21 lub 22 grudnia, czyli na dzień przed datą wydania dzisiejszego numeru CW), zdarza mi się leżeć i patrzeć w ciemność. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...