powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 45-2008, 9 grudnia 2008
45-2008 Computerworld nr 45-2008
Wiadomości
Polska nauka będzie goniła Zachód

Polska nauka będzie goniła Zachód

Rząd przyjął projekty ustaw reformujących system badań naukowych. Zakładają one m.in. prawie 30 proc. wzrost nakładów na naukę w 2009 r. i powiązanie wysokości finansowania z jakością prac badawczych prowadzonych przez poszczególne jednostki naukowe. Czytaj więcej »

Action, Vobis i PC Factory chcą się połączyć

Przez kolejne trzy miesiące spółki będą negocjować i pracować nad planem połączenia. Action wcześniej zapowiadał przejęcia. Czytaj więcej »

Nowelizacja regulacji rynku telekomunikacyjnego

Ministrowie właściwi ds. telekomunikacji z 27 krajów członkowskich UE poparli plany kolejnych zmian w unijnym prawie telekomunikacyjnym. Mają one na celu m.in. ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego na terenie UE. Czytaj więcej »

Internet w Orange

Grupa TP wprowadza usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu na bazie technologii CDMA. Operator chce dotrzeć z usługą do 2 mln gospodarstw domowych i zlikwidować "białe plamy" na mapie Polski. Usługa Orange Freedom Pro kosztuje 50 zł za miesiąc. Czytaj więcej »

Zwycięstwo studentów UW

Sponsorowani przez ATM studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyli w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym Czytaj więcej »

Myśleć o tym, co potem

O wpływie kryzysu na rynek IT - szansach i wyzwaniach dla firm informatycznych i ich klientów - rozmawiamy z Andrzejem Jaroszem, dyrektorem IDC Poland. Czytaj więcej »

Inwestuj, aby wygrać

Rozmowa z Srdanem Kupresaninem z Raiffeisen Inbvestment AG. Czytaj więcej »

Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych, należącego do Techmex i Agencji Mienia Wojskowego. Brakuje zamówień z resortu obrony, które pozwalałyby firmie na stabilny rozwój. Czytaj więcej »

Sun wciąż szuka

Pytanie o przyszłość Sun Microsystems powraca regularnie, a w szczególności wówczas, kiedy spółka ogłasza słabsze wyniki finansowe. Czy zarząd daje jasną odpowiedź? Czytaj więcej »

EN FACE: Anna Trzeskowska

W jej przypadku studia geograficzne zaprocentowały dwójnasób. Nie tylko mogła sprawdzić wiedzę podróżując po świecie jako pilot wycieczek zagranicznych, ale takie wykształcenie przydaje się też w pracy nad mapami cyfrowymi i nawigacją satelitarną w firmie Imagis, w której jest obecnie dyrektorem zarządzającym. Czytaj więcej »

Technologie
Nadchodzi zachmurzenie

Nadchodzi zachmurzenie

Nadeszła idea chmury obliczeniowej, którą postanowił wesprzeć również Microsoft, ogłaszając projekt platformy Azure. Czytaj więcej »

Technologia MAID 2.0

Nowe mechanizmy kontrolowania i sterowania pracą napędów dyskowych w pamięciach masowych umożliwiają ograniczenie zużycia energii bez zmniejszenia wydajności. Czytaj więcej »

Miniterminale

nComputing oferuje małe urządzenia terminalowe wykorzystujące oprogramowanie wirtualizacyjne, które można instalować w komputerach z Windows i Linux. Czytaj więcej »

Wirtualny system I/O

Wirtualny system I/O

NEC ExpEther to technologia, która umożliwia zatarcie granic między lokalnymi szynami danych oraz systemami do transmisji danych na duże odległości. Czytaj więcej »

Tożsamość pod kontrolą

System zarządzania tożsamością, chociaż mało widoczny w przedsiębiorstwie, odgrywa istotną rolę w codziennym jego funkcjonowaniu. Czytaj więcej »

12 internetowych mitów

Minęło trzydzieści lat od momentu opublikowania pierwszych dokumentów opisujących pracę protokołu IP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Aukcje od kuchni

Pascal Pauwels, od lipca br. CTO w Allegro.pl, postawił sobie dwa główne zadania - uporządkowanie działu IT wg praktyk ITIL oraz zabezpieczenie od strony technologicznej rozwoju Grupy Allegro na kolejne 5-10 lat. Czytaj więcej »

Pułapki sformalizowanych strategii

Pułapki sformalizowanych strategii

Często za najważniejszy warunek powodzenia działań w organizacji, w tym projektów IT, uznaje się zintegrowanie ich ze strategią rozwoju. Czy jednak rzeczywiście strategia jest zawsze najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów w organizacji? Czytaj więcej »

Konteksty
Internet i instytucje (część 2)

Internet i instytucje (część 2)

Skoro nie można powstrzymać żywiołowych procesów masowej produkcji i redundancji danych oraz informacji, to trzeba znaleźć sposoby, aby utrzymać nad nimi kontrolę i nie utonąć w infomasie. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
PKI i certyfikaty atrybutów

PKI i certyfikaty atrybutów

Podpis elektroniczny pozwala na zidentyfikowanie tożsamości i autentyczności dokumentu, ale nie wynika z niego, czy ktoś miał prawo złożyć go na dokumencie... Czytaj więcej »

Tajna komórka

Tajna komórka

Dziś nie można już polegać wyłącznie na standardach sieci GSM. Aby prowadzić bezpieczne rozmowy, należy pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Lepsze pół rozrywki

Jednym z najdziwniejszych przesądów, którymi karmi się informatyka, jest założenie, że gry komputerowe są dla małolatów. Wróciłem właśnie z Empiku, gdzie obejrzałem sobie półkę z nowościami w sekcji „multimedia”. Mniej więcej połowa tytułów oznaczona była przez PEGI symbolem 18+, zaś większość z reszty 16+. Istnieją dwa wyjaśnienia tego faktu. Jedno: w gry... Czytaj więcej »

Literat

Lokalny Informatyk uważa, że każdy programista, oprócz pisania programów w dziwnie dla laika wyglądającym i niezrozumiałym języku, powinien także dobrze czuć się w pisaniu tekstów przy użyciu rodzimego języka. Chociażby po to, aby skrobnąć dokumentację lub pismo o podwyżkę pensji. Czytaj więcej »

Akademia

Pojawiał się kiedyś u nas , a to jako motto do tekstu, a to jako wstęp do prezentacji, cytat - bodajże z Saint-Exupery'ego - o zachęcaniu ludzi do budowy statku poprzez rozbudzanie w nich tęsknoty za przemierzaniem bezkresu oceanu. Idea, jak to bywa z ideami, była szczytna i wzniosła, i zapewne dlatego miała tak licznych wyznawców. I jak to również bywa - znacznie gorzej było z... Czytaj więcej »

Jeden z 45-ciu sprawiedliwych

Jak wiadomo czytelnikom mego blogu, po długich i ciężkich cierpieniach zostałem obywatelem amerykańskim. Poza paszportem wyposażonym w układ scalony, w którym zapisano moje dane biometryczne, dzięki czemu nikt nie pobiera mi już więcej odcisków palców, otrzymałem od nowej ojczyzny prawo do głosowania, z którego niedawno skwapliwie skorzystałem. Nim jednak miałem okazję... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...