powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 44-2008, 2 grudnia 2008
44-2008 Computerworld nr 44-2008
Wiadomości

Europejska biblioteka interaktywna zaskoczona swoją popularnością

Pod koniec listopada udostępniono użytkownikom europejską bibliotekę interaktywną - www.europeana.eu. Okazuje się, że popularność strony zaskoczyła nawet samych autorów. W efekcie przeciążenia serwerów witryna, na krótki czas, musiała zostać zamknięta. Czytaj więcej »

Mariaż Ateny i monachijskiego MSG

Firmy MSG i Atena nawiązały dwustronną współpracę. Strategiczne partnerstwo ma na celu m.in. stworzenie wspólnej oferty dla dużych, złożonych projektów na rodzimych rynkach oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Rząd przyjmie strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego

Projekt strategii zostanie prawdopodobnie zatwierdzony przez Radę Ministrów na przełomie listopada i grudnia br. Informacji takiej udzielił Witold Drożdż, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na V Forum Usług Szerokopasmowych. Czytaj więcej »

Refundacja kosztów Internetu przesunięta o rok

Powodem jest brak w budżecie na niego 300-500 mln zł. Czytaj więcej »

Wyniki konkursu Szeroki Pas

Konkurs "Szeroki pas", organizowany z inicjatywy tygodnika Computerworld, promuje i nagradza te podmioty, które wskazują trendy na rynku szerokopasmowym. Czytaj więcej »

Rusza publiczna platforma aukcyjna

Jeszcze w tym miesiącu wystartuje pierwsza publiczna platforma przetargowa. Pierwsze aukcje odbędą się w 2009 r. Czytaj więcej »

Przyszłość telewizji

Przyszłość telewizji

Za 10 lat zabawi nas ruchomy obraz z głosem i dodatkowymi usługami, dostępny na wszystkich możliwych nośnikach z wyświetlaczem. Drogę ku tej świetlanej przyszłości tarasuje w Polsce generalny problem, jak przeprowadzić proces tzw. cyfryzacji. Czytaj więcej »

Zgodność słów i czynów

Dyskusje na temat roli sektora publicznego w rozwoju infrastruktury szerokopasmowej skupiały się głównie na kwestiach związanych z samym powstawaniem sieci. Czytaj więcej »

Biznes regulowany

W Unii Europejskiej trwają intensywne prace nad kolejną reformą pakietu regulacyjnego. Gotowe mają być w roku 2009. Co dotąd zrobiono? Czytaj więcej »

Kierunek: sieci NGN

W dyskusji na temat sieci nowej generacji NGN oraz dostępu nowej generacji NGA rysują się przynajmniej cztery istotne problemy. Czytaj więcej »

Pierwszy ERP w chmurze

Pierwszy ERP w chmurze

Epicor 9 ma być zwieńczeniem pięciu lat pracy nad rozwojem platformy opartej na architekturze zorientowanej na usługi. Prawdopodobnie będzie też pierwszym systemem klasy ERP dla Windows Azure (d. Cloud). Czytaj więcej »

EnFace: Marek Kasperski...

...od filozofii sztucznej inteligencji, przez kognitywistykę, doszedł do projektowania stron internetowych i interfejsów użytkownika zgodnie z regułami web usability. Czytaj więcej »

Technologie
Unifikacja komunikacji

Unifikacja komunikacji

W firmie konsultingowej informacja ma konkretną wartość. Aby móc ją sprawnie przekazać, Ernst&Young wdrożył system zunifikowanej komunikacji. Czytaj więcej »

Programowanie smartfonu

Obserwując zachowanie producentów telefonów, można odnieść wrażenie, że grupą, do której starają się w pierwszej kolejności dotrzeć producenci, są programiści. Czytaj więcej »

Kontrolowany przepływ danych

Eksperymentalna technologia OpenFlow Switch może zrewolucjonizować sposób zarządzania sieciami komputerowymi. Pierwsze wykorzystujące ją produkty mają być dostępne w 2009 r. Czytaj więcej »

Jak schłodzić serwer

Jak schłodzić serwer

System chłodzenia odprowadza ciepło wytwarzane przez serwery w centrum danych. Ważnym jego parametrem jest ilość tego ciepła. Czytaj więcej »

Przede wszystkim automatyzacja

Przede wszystkim automatyzacja

Wraz z rosnącą złożonością systemów IT, coraz większego znaczenia nabierają funkcje pozwalające na automatyzację procedur związanych z ich zarządzaniem. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zieloni i wielowątkowi

Prof. dr Marek Niezgódka, decydując się na wykorzystanie procesorów IBM Cell w najnowszym superkomputerze na ICM, promuje w Polsce nowe podejście do rozwiązań HEC. Czytaj więcej »

Wnioski z bajki o królu

Wnioski z bajki o królu

Wdrażanie na wczoraj. Praktyka dowodzi, że źródłem wszelakiego zła w realizacji projektów informatycznych są najczęściej napięte terminy. Ten czynnik rodzi często największe problemy w relacjach klient-dostawca. Czytaj więcej »

Konteksty
Moje dane, moja sprawa

Moje dane, moja sprawa

Prawo człowieka do prywatności to kluczowy problem ery cyfrowej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Poufność dokumentów

Poufność dokumentów

Kilka lat temu podstawowym mechanizmem bezpieczeństwa były zapory firewall, które odgradzały Internet od sieci wewnętrznej. Życie pokazało jednak, że większość zagrożeń pochodzi z wewnątrz organizacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

NGN pod rządami księgowych

Wiele dyskusji V Forum Usług Szerokopasmowych naszego tygodnika dotyczyło inwestycji w sieci szerokopasmowe. Czytaj więcej »

Okularnicy

Wczesnym rankiem 7 grudnia 1941 roku statki w porcie Pearl Harbor stały stłoczone, samoloty nie były przygotowane do lotu i nikt nie spodziewał się ataku. Dowódcy marynarki czuli się bezpiecznie, bo tę bazę uważano za leżącą poza zasięgiem japońskiej floty. Ryzyko ataku na nią - mimo iż pojawiało się podczas narad sztabowych - było odrzucane przez dowódców jako... Czytaj więcej »

Skażenie komputerowe

Lokalny Informatyk poszukiwał szczęścia w życiu. Zaczął więc od rozglądania się za większymi pieniędzmi, które pozwoliłyby mu otoczyć się zbytkami i pięknymi dziewczętami, podróżować do egzotycznych krajów i jeździć wytwornymi limuzynami. Czytaj więcej »

Słowenia i Słowacja

Słowenia, to dała się jakoś przeżyć. Więcej- Słowenii nawet w ogóle nie trzeba było jakoś specjalnie przeżywać, bo mimo słowiańskości w nazwie leży gdzieś tam, za trzecimi chyba górami, wciśnięta między Austrię i Włochy i nie każdy u nas wie, gdzie to w ogóle jest. Czytaj więcej »

C(z)ytując Fiszera, czyli Balcerowicz musiał odejść

Słynny Franz Fiszer w pewnej dyspucie, gdy już zabrakło mu argumentów, przygwoździł oponenta stwierdzeniem, że ma nad nim tę przewagę, iż nie czytał dyskutowanej książki. Nie wiem, skąd kolega Pilawski (CW #38) powziął podejrzenie, że czytałem książkę Kołodki "Wędrujący świat", skoro w inkryminowanym felietonie nigdzie się na nią nie powołuję. Ale wywołany do tablicy... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...