powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 43-2008, 25 listopada 2008
43-2008 Computerworld nr 43-2008
Wiadomości

Innowacyjność musi mieć twarz

"Innowacyjność, to kreatywność w praktyce" - mówił prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, podczas konferencji "Informacja i multimedialne społeczeństwo", zorganizowanej z okazji 10-lecia EMC na polskim rynku. Tematem wiodącym konferencji był wpływ innowacyjności na rozwój społeczny i gospodarczy we współczesnym świecie. Czytaj więcej »

Rośnie popularność outsourcingu w polskich firmach

Największy wzrost nakładów na outsourcing jest spodziewany w sektorze finansowym oraz branżach budowlanej i energetycznej. Duże polskie firmy najczęściej korzystają z outsourcingu obsługi IT i procesów back-office. Głównym powodem wykorzystania outsourcingu pozostaje chęć koncentracji na podstawowej działalności biznesowej. Czytaj więcej »

Polsko-niemieckie pojednanie

Współpracę rozpoczyna sopocka Atena i niemiecka firma MSG, obie produkujące rozwiązania dla sektora finansowego. Czytaj więcej »

Autostrada marzeń

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała z Alcatel-Lucent i Thales kontrakt na zaprojektowanie, integrację, instalację i wdrożenie systemów poboru opłat, łączności alarmowej, zarządzania i kontroli ruchem oraz gromadzenia danych statystycznych, a także ich serwisowanie przez okres 3 lat. Czytaj więcej »

Sygnity z zyskiem

W III kwartale 2008 r. Grupa Sygnity uzyskała przychody w wysokości 183,6 mln zł (236,9 mln zł) i zanotowała zysk operacyjny w wysokości 12 mln zł oraz zysk netto 6,4 mln zł. Czytaj więcej »

Infovide-Matrix szybki wzrost przychodów

Firma po trzech kwartałach br. zanotował przychody na poziomie 145 mln zł, w tym aż 122,5 mln zł przychodów z usług. Czytaj więcej »

Trzeba umieć szukać

Trzeba umieć szukać

Z jednej strony firmy IT raportują w trzecim kwartale 2008 r. przyzwoite przychody w sektorze publicznym, z drugiej tradycyjnie wypatrują wielkich, centralnych przetargów. Czytaj więcej »

Na gorąco: Andrzej Jaskulski

Szef nowego Asseco Systems, powstałego w wyniku porządków w Grupie Asseco,o roli nowego, dużego integratora infrastrukturalnego na polskim rynku. Czytaj więcej »

Comarch rusza na Niemcy

Janusz Filipiak rewiduje plany zagraniczne. Koncentruje się na rynku niemieckim i krajach niemieckojęzycznych. Pierwszy zakup spółki zagranicznej to podążanie przetartą już drogą Asseco Poland. Czytaj więcej »

EnFace: Sławomir Topczewski...

...pełni funkcję CIO i CTO w operatorze telewizji kablowej Vectra, będącej drugim pod względem liczby abonentów operatorem kablowym w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie
Wirtualizacja na plus

Wirtualizacja na plus

Przykładem udanego projektu wirtualizacji jest konsolidacja serwerów w Polkomtelu. Czytaj więcej »

Nie tylko dla Windows

Nie tylko dla Windows

Narzędzia zintegrowane z popularnym systemem do zarządzania Microsoft System Center oraz niska cena to atuty, którymi Microsoft chce konkurować z VMware. Czytaj więcej »

Powiązane korzyści

Najpoważniejszym zyskiem podczas wirtualizacji jest dodatkowo konsolidacja przy użyciu nowego, bardziej wydajnego sprzętu. Czytaj więcej »

Kierunek data center

Rozmawiamy z Karthik'iem Rau, wiceprezesem firmy VMware, która ostatnio zwiększyła aktywność w Europie Wschodniej, otwierając m.in. oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Bezcenna wiedza o majątku

Oprogramowanie klasy EAM wywodzi się z firm, dla których zarządzanie majątkiem od zawsze było kluczowe i wobec zarządzania nim miały największe wymagania. Czytaj więcej »

Wspólna platforma

Platforma Salesforce.com, dotychczas skupiająca się wokół funkcji CRM, rozwijana jest o nowe funkcje. Od niedawna oferta tej firmy jest również dostępna w Polsce. Czytaj więcej »

Ekstremalny Flash

SanDisk opracował technologię istotnie przyspieszającą zapis drobnych porcji danych i zwiększającą trwałość dysków półprzewodnikowych SSD. Czytaj więcej »

Wirtualizacja w komórkach

Pojawiają się pomysły zastosowania mechanizmów wirtualizacyjnych w środowisku nowoczesnych telefonów komórkowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Pierwsze kroki w chmurze

Pierwsze kroki w chmurze

Analitycy Gartner Group umieścili cloud computing na drugim miejscu listy 10. najważniejszych technologii 2009 r. Z przetwarzaniem chmurowym łączy się zaś pierwsza z pozycji cytowanego zestawienia - wirtualizacja. Czytaj więcej »

Jest życie po Google

Jest życie po Google

Douglas Merrill spędził pięć lat w firmie, która przez wielu uważana jest za spełnienie informatycznej kariery zawodowej. Zdecydował się jednak zmienić pracę... Czytaj więcej »

Konteksty

Internet i instytucje

Zarówno komputer, jak i poprzednia faza Internetu, w wersji 1.0, nie były wynalazkami znamionującymi paradygmatyczną zmianę, oznaczającymi przełom w sferze społecznej czy ekonomicznej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Fotonowy kurier

Unijny projekt SECOQC ma na celu opracowanie technologii kwantowej dystrybucji kluczy dla celów bezpieczeństwa komunikacji instytucji, firm i obywateli w obliczu rozwijanego podsłuchu elektronicznego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia
Większy młotek to za mało!

Większy młotek to za mało!

Polska jako jedyny z krajów UE promuje tzw. informatyzację. Apeluję o wpisanie jej na listę chorób zakaźnych oraz o wydanie zakazu podejmowania pracy na stanowiskach kierowniczych w administracji publicznej osobom nią zarażonych. Czytaj więcej »

Zdolność przetrwania

Kryzys rynków finansowych wydaje się stabilizować, przechodząc w fazę nie pozbawionego bólu zdrowienia. Pozostaje żywić się nadzieją, że nie mamy do czynienia z chorobą chroniczną. Czytaj więcej »

Zostawić gwiazdy na lodzie

Szanowna Pani Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej! Czytaj więcej »

Dobre bo proste

Lokalny Informatyk nigdy nie zdawał sobie sprawy z prostoty pewnych rzeczy związanych z technologiami baz danych i oprogramowania. W głowie rozjaśnili mu dopiero obcy całkiem ludzie. I dobrze, że tak się stało, bo w przeciwnym razie żyłby w nieświadomości do końca swej kariery zawodowej. Czytaj więcej »

Z dzwonkiem

Kryzysowa sytuacja, w jakiej - jak chcą jedni - nagle się znaleźliśmy, albo - jak uważają inni - w jaką nas wmanewrowano, stwarza jedyną w swoim rodzaju pokusę do poszukiwania dróg wyjścia. Ponieważ jednak nie do końca jasne są same przyczyny, dywagacje o sposobie wychodzenia zdają się być - przynajmniej obecnie - jałowe. Czytaj więcej »

Robić w entropii

Niedawny felieton o prawnikach, którzy wywracają kota ogonem, wywołał żywą reakcję. Rzeczywiście, być może byłem niesprawiedliwy źle oceniając trud pracowników Temidy. Zresztą, ocena każdej grupy zawodowej, robiona spoza niej, jest zapewne niezbyt uczciwa, bo operuje stereotypami zamiast jednolitą skalą trudności. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...