powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Raport specjalny Finanse i bankowość, 18 listopada 2008
Raport specjalny Finanse i bankowość Computerworld nr Raport specjalny Finanse i bankowość
Wydarzenia rynkowe

Bank IDMSA w 2009 roku

Dom Maklerski IDMSA złożył na początku października w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o przyznanie licencji bankowej. Czytaj więcej »

Fortis w BNP Paribas. Nie rezygnuje z fuzji z Dominetem

Na początku października belgijski rząd zdecydował się na przejęcie całości aktywów Fortis Bank SA/NV - czyli bezpośredniego właściciela naszego banku. Czytaj więcej »

Rozruch Meritum

Asseco Poland może czuć się wygranym. wśród dostawców systemów informatycznych dla sektora bankowego w 2008 r. Allianz i Meritum, dwa z trzech nowo powstających banków, wybrały system tej firmy do obsługi głównej działalności. Trzeci debiutant tj. Alior Bank zdecydował się na konkurencyjne oprogramowanie Profile. Czytaj więcej »

Debiut w trudnych czasach

W ostatnich tygodniach menedżerowie musieli po wielokroć wysłuchiwać tych samych pytań. O to, jak kryzys na rynku finansowym wpłynie na ambitne plany banku? Czy prawdą jest, że skuszeni wielkim wyzwaniem i przygodą pracownicy Aliora woleliby teraz, w trudnych czasach mniej ekscytujące zajecie, ale dające większe bezpieczeństwo? Czytaj więcej »

Bezpieczne transakcje bankowe

IBM zaprojektował rozwiązanie do prowadzenia bezpiecznych operacji bankowych w trybie online o roboczej nazwie „security on a stick" opracowane w firmowym laboratorium Zurich Research Lab. Czytaj więcej »

Karta z jednorazowym kodem

Cztery duże banki europejskie wezmą udział w programach pilotażowych nowej karty wytwarzającej kody jednorazowego użytku, organizowanych przez Visa Europe. Są to MBNA (brytyjska filia Bank of America), szwajcarski Cornér Bank, izraelski Cal oraz IW Bank z Włoch. Czytaj więcej »

Powiało chłodem od CIO

Październikowa ankieta magazynu CIO wśród 243 szefów IT przynosi interesujące, ale nienajlepsze wieści. W miarę jak trwają niesprzyjające warunki rynkowe więcej szefów informatyki mówi konieczności cięć w budżetach. Czytaj więcej »

Allianz Bank wdraża windykację

Comarch Debt Management ma wspomóc realizację procesów monitoringu i windykacji należności bankowych w nowej spółce grupy Allianz. Czytaj więcej »

System mPay w Citibanku

Według Rzeczpospolitej, spółka mPay pozyskała pierwszy długo oczekiwany kontrakt z bankiem. Czytaj więcej »

TP wprowadzi usługi finansowe

Telekomunikacja Polska zamierza w przyszłym roku uruchomić usługi finansowe. Czytaj więcej »

Telefonia IP w Kredyt Banku

Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne wdroży w Kredyt Banku platformę telekomunikacyjną Avaya opartą na serwerach S8730. Czytaj więcej »

Więcej polis z internetu

Blue Media, firma do której należy m.in. serwis Kokos.pl, uruchomiła w sieci narzędzie do porównywania polis ubezpieczeniowych oraz wykupienia polisy drogą internetową - serwis Inseco.pl. Jako agent ubezpieczeniowy, nowy serwis oferuje ubezpieczenia turystyczne i mieszkaniowe od takich towarzystw jak m.in. Concordia Polska czy INTER Polska SA. Czytaj więcej »

Billbank.pl pozyskał inwestora

Fundusz BBI Seed Fund zainwestuje 4 mln zł w Billbank.pl - serwis umożliwiający odbieranie rachunków od dostawców (m.in. prądu, gazu, internetu czy telewizji) drogą elektroniczną oraz zarządzania nimi w jednym miejscu. Czytaj więcej »

Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał atmosferę

Rozpisany przez Bank Gospodarstwa Krajowego przetarg na „Wykonanie i wdrożenie systemu ServiceDesk oraz świadczenie usług opieki powdrożeniowej" wygrał ATM. Czytaj więcej »

Comarch rozbudował system faktoringowy w Bank DNB Nord

System NORDfaktor, wdrożony w Banku DnB Nord w 2007 roku przez Comarch, został rozbudowany o funkcjonalności zapewniające obsługę transakcji faktoringu odwrotnego. Czytaj więcej »

SGW Oracle w Alior Banku

Zakończyło się wdrożenie scentralizowanego Systemu Gospodarki Własnej (SGW) Oracle w Alior Banku. Za realizację wdrożenia odpowiadała firma Alatus. Czytaj więcej »

Link 4 Life wybiera systemy Comarchu

Comarch dostarczy towarzystwu ubezpieczeń na życie Link 4 Life systemy wspierające pracowników firmy oraz konsultantów w call center w realizacji procesów biznesowych, a także pozwolą na rozwój oferty produktowej. Czytaj więcej »

Sytuacja rynkowa
Nadejdą zmiany

Nadejdą zmiany

O skutkach kryzysu finansowego rozmawiamy z Eugenio Bonomim, partnerem zarządzającym, Managing Director, Financial Services Industry dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Accenture. Czytaj więcej »

Kryzys: kogo zabije, kogo wzmocni

Kryzys: kogo zabije, kogo wzmocni

Sektor finansowy to klient zasobny i chętny do inwestycji w najbardziej zaawansowane systemy IT. Jednak nawet najlepszy klient może czasem złapać zadyszkę. Czytaj więcej »

W przekroju
W przekroju: 10 lat e-bankowości w Polsce

W przekroju: 10 lat e-bankowości w Polsce

10 lat e-bankowości w Polsce Czytaj więcej »

Elektroniczne płatności
Faktura w ROR

Faktura w ROR

Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła system elektronicznych płatności Bilix. Na razie korzystają z niego klienci Inteligo, Zakładu Energetycznego Warszawa-Teren i platformy "n", wkrótce mają dołączyć osoby ubezpieczone w Link4. Czytaj więcej »

Kontrola dostępu

Wirtualne sposoby na oszczędności

Przez kilka minionych lat branża finansowa przeżywała dynamiczny rozwój. Podążała za nim także intensywna rozbudowa teleinformatycznej infrastruktury. Czytaj więcej »

Nowe rynki
Pożyczki sąsiedzkie XXI wieku

Pożyczki sąsiedzkie XXI wieku

Od pewnego czasu w sieci funkcjonują społecznościowe serwisy pożyczkowe. Czy wypełniają niszę na rynku finansowym powstałą w wyniku rozwoju Internetu? Czytaj więcej »

Sprzętowe trendy
Nowoczesny bank

Nowoczesny bank

Specjalistyczne wyposażenie ma na celu nie tylko dobre zarządzanie usługami w banku, ale także zapewnienie bezpieczeństwa gotówce powierzonej przez klientów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo transakcji

Kto ukradł moje pieniądze

Gdy przechowujemy pieniądze w banku zakładamy, że są bezpieczne. Mimo to, co jakiś czas zdarzają się jednak kradzieże, coraz częściej w erze e-bankowości. Dlaczego? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...