powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 42-2008, 18 listopada 2008
42-2008 Computerworld nr 42-2008
Wiadomości

Fujitsu-Siemens Computers bez Siemensa

Japoński koncern przejmie wszystkie udziały w Fujitsu-Siemens Computers. Firmę prawdopodobnie czeka restrukturyzacja. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Siemens zamierza koncentrować się na rozwiązaniach przemysłowych oraz systemów dla służby zdrowia i energetyki. Transakcja warta ok. 450 mln euro ma się zakończyć w kwietniu 2009 r. Czytaj więcej »

Dell Polska dla klientów indywidualnych

Firma uruchomiła też dwa nowe kanały sprzedaży bezpośredniej w Polsce - przez telefon i Internet. Czytaj więcej »

Zły stan polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej

Przyjęcie długofalowej strategii rozwoju sektora telekomunikacyjnego i stworzenie stabilnego otoczenia prawno-regulacyjnego - to najważniejsze postulaty zawarte w "Raporcie o stanie infrastruktury telekomunikacyjnej". Czytaj więcej »

Sygnity połączy się z Aramem

Rozpoczęto już działania wymagane przepisami prawa. Tym samym połączone zostaną zasoby Grupy odpowiedzialne za sektor publiczny. Czytaj więcej »

Play ma częstotliwości GSM

Spółka wygrała przetarg na dwie rezerwację częstotliwości z zakresu 900 MHz, deklarując łącznie za nie 728 mln zł. Czytaj więcej »

Specjalne strefy ekonomiczne w rozkwicie

Rok 2007 był bardzo korzystny dla specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Czytaj więcej »

Odgłosy frontu

Lada moment projekt Ustawy o podpisach elektronicznych trafi do konsultacji społecznych. Szykuje się starcie obrońców obecnego status quo i zwolenników zmian. Czytaj więcej »

Dostawcę po kieszeni

Dostawcę po kieszeni

Kary umowne są podstawową sankcją za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Są elementem ryzyka, które należy oszacować przed podpisaniem umowy. Czytaj więcej »

Na gorąco: Grzegorz Tomasiak

Nowy prezes zarządu Wirtualnej Polski, były dyrektor ds. techniki w Grupie TP i szef IBM Polska, o telewizji w Internecie. Czytaj więcej »

EnFace: Krzysztof Góźdź...

...Key Account Manager w dziale Enterprise Storage & Servers w HP Polska, gdzie odpowiada m.in. za projekty związane z budową dużych klastrów obliczeniowych. Od 15 lat zajmuje się infrastrukturą informatyczną, dziś zafascynowany rozwiązaniami HPC. Czytaj więcej »

Technologie

Mały oddział, duży kłopot

Nowoczesne technologie umożliwiają centralizację wielu usług, ich obsługa jest znacznie prostsza niż jeszcze kilka lat temu. Dotyczy to także backupu i archiwizacji. Czytaj więcej »

.NET pracuje dla konkurencji

.NET pracuje dla konkurencji

Pod auspicjami Novella rozwijana jest platforma Mono, która pozwala na względnie łatwe przenoszenie aplikacji stworzonych dla .NET w środowiska Linux, Unix i MacOS. Czytaj więcej »

Serwery nowej generacji

Nowe platformy zapewniają nie tylko większą wydajność, ale przede wszystkim funkcje sprzętowego wspomagania mechanizmów wirtualizacyjnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Na wyższy poziom

W ciągu dwóch lat firma kurierska Siódemka przejdzie informatyczną metamorfozę – zapowiada Artur Urban, który właśnie objął stanowisko dyrektora IT w tej spółce. Czytaj więcej »

II Kongres itSMF: procesy wymagają poświęcenia

Realizacja zadań działu IT w formie usługowej zwykle wiąże się z koniecznością postrzegania usług IT jako składników procesów biznesowych. Czytaj więcej »

IT spotyka się z biznesem

Granica pomiędzy IT a biznesem coraz bardziej się zaciera, wymagając od obu stron zrozumienia i dobrej komunikacji. Czytaj więcej »

W kategoriach zysku

Rozmowa z Peterem Armstrongiem, Corporate Strategist w BMC Software. Czytaj więcej »

Konteksty
Przetwarzanie drugiej generacji

Przetwarzanie drugiej generacji

Czy portale społecznościowe niosą zagrożenia dla ochrony danych osobowych? Czytaj więcej »

Oszukać ból

Eksperymenty z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej pokazują, że może ona mieć zastosowanie w leczeniu bólu fantomowego, na który cierpią osoby, które utraciły kończynę. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo na nowym poziomie

Bezpieczeństwo na nowym poziomie

Współczesne urządzenia UTM są wyposażone w zaawansowane narzędzia do analizy pakietów, które potrafią zablokować praktycznie każdy niepożądany ruch w sieci, na przykład generowany przez aplikacje peer-to-peer. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Buszujący Tygrys, przyczajony smok

Grzegorz W. Kołodko, profesor, czterokrotny minister finansów, maratończyk, podróżnik i publicysta, a przede wszystkim dyrektor centrum badawczego TIGER, w dobie kryzysu uaktywnił się w mediach. Słuchając radia zwróciłem uwagę, że na każde pytanie odpowiada powołując się na swoją książkę "Wędrujący świat" i poszedłem tym tropem. Czytaj więcej »

Uzasadnione pretensje

Każdy programista ma swój styl pisania, z czego sprawę zdają sobie chyba tylko inni programiści. Dyrekcja Lokalnego Informatyka nie ma o tym bladego pojęcia, za to ma nieustające pretensje w tych właśnie sprawach. Czytaj więcej »

Nieco bliżej

To chyba jeszcze nie zasadniczy przełom, ale krok bardzo znaczący. Krok do tego, co próbuje się nazywać elektronicznym papierem. Czegoś, co miałoby właściwości komputera z dużym ekranem, z obrazem czytelnym w skrajnych nawet warunkach oświetlenia i co jednocześnie byłoby wygodne w użyciu, czyli lekkie, odporne na składanie i zwijanie, jak papier. Czytaj więcej »

Serge RIP

Ogólnie rzecz biorąc, historia świata dzieli się na erę przed wynalezieniem internetu (BI - ang. Before Internet) oraz po jego wynalezieniu (IT - ang. Internet Time), z punktem zerowym około roku 1990 po urodzeniu Chrystusa (AD, czyli łac. Anno Domini). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...