powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 40/41-2008, 4 listopada 2008
40/41-2008 Computerworld nr 40/41-2008
Wiadomości

Informatyka w Wiśle

Technologiom informatycznym w roli narzędzi wspomagających zarządzanie oraz zarządzaniu projektami informatycznymi były w głównej mierze poświęcone XXIV Jesienne Spotkania PTI w Wiśle. Ich celem było umożliwienie wymiany wiedzy i umiejętności umożliwiających osiąganie przewagi biznesowej przy pomocy narzędzi informatycznych, sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą... Czytaj więcej »

Jak nas kontrolują pracodawcy?

Najczęstszymi metodami monitorowania pracowników są rejestracja rozmów telefonicznych oraz elektroniczne systemy rejestracji czasu pracy. Coraz częściej pod szczególnym nadzorem są też komputery i poczta elektroniczna. Pracodawca ma prawo kontrolować pracę podwładnych, ale musi to robić zgodnie z przepisami. Czytaj więcej »

Fujitsu Services otworzy Centrum Usług IT w Łodzi

Centrum ruszy w 2009 r. Zajmie się opracowaniem, budowaniem i obsługą systemów IT klientów. W ciągu trzech lat w łódzkim centrum pracować ma 500 osób. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 15 mln euro. Czytaj więcej »

Darmowy Internet, ale na jakich zasadach?

Rząd ma ambitne plany dotyczące zwiększenia dostępności Internetu. Czy jednak powinien zwracać wydatki za Internet, czy zbudować bezpłatną ogólnopolską sieć bezprzewodową? Czytaj więcej »

Windows Azure = Windows Cloud

Rozpoczęciu tegorocznej konferencji Microsoft Professional Developers Conference towarzyszyła oficjalna premiera nowego systemu operacyjnego - Windows Azure. Czytaj więcej »

Firm chcą inwestować w innowacyjność

Najważniejszym unijnym programem w tym zakresie jest Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka (PO IG) skierowanym właśnie do przedsiębiorców, zamierzających realizować innowacyjne projekty, wdrożenia czy też pracować nad rozwojem i badaniami nad nowoczesnymi technologiami - szczególnie technologiami IT i telekomunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Arkadiusz Pernal... Arkadiusz Wójcik... Konrad Łuczak... Maciej Stelmach... Marcin Niewęgłowski... Wojciech Zaremba... Renata Dąbrowska... Tomasz Jabłoński... Sławomir Zieliński... Urszula Czaplarska... Sylwester Figas... Czytaj więcej »

Ingram Micro wraca do Polski

W związku rozszerzeniem działalności m.in. na polskim rynku firma rozbudowała centrum logistyczne znajdujące się w Strabuing, w Niemczech do 80 tys. metrów kwadratowych. W sekcji eksport na stronie niemieckiego Ingram Micro została przygotowana strona dla resellerów dostępna w języku polskim. Czytaj więcej »

ePodpis w Plusie jeszcze w tym roku

Klienci sieci Plus GSM jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z Bezpiecznego Mobilnego Podpisu Elektronicznego. Polkomtel jest pierwszym operatorem w Polsce, który wprowadzi do swojej oferty rozwiązanie firmy MobiTrust. Czytaj więcej »

Qumak-Sekom zarobi na kontrakcie z KGP

Komenda Główna Policji w Warszawie podpisała z Qumak-Sekom umowę na prawie 41 mln zł. Dotyczy on przebudowy budynku KGP i wykonania instalacji technicznych. Czytaj więcej »

Na Gorąco: Miguel Marin

Członek zarządu, dyrektor ds. technicznych Polkomtel SA o zasięgu bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do Internetu, nowych inwestycjach i straconej pozycji WiMAX wobec LTE. Czytaj więcej »

IT w czasie kryzysu

IT w czasie kryzysu

Wirtualizacja, SOA, open source i Web 2.0 - ich wykorzystanie może być źródłem realnych oszczędności w funkcjonowaniu firmowego środowiska IT, co jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej. Czytaj więcej »

W przekroju

W przekroju

Atrakcyjna inwestycyjnie Europa Południowo-Wschodnia Czytaj więcej »

EnFace: Dariusz Bogdan...

...podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Zajmuje się energetyką, górnictwem, programami offsetowymi i prowadzi prace nad projektami ustaw o e-podpisach, nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (z niej wynika tzw. jedno okienko w rejestracji działalności gospodarczej) oraz programem na rzecz handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Technologie
Geografia pod napięciem

Geografia pod napięciem

Istotą systemów GIS jest przechowywanie informacji geograficznych o obiektach oraz danych opisowych, które nie są związane z samą lokalizacją obiektu, ale są przypisane do niego. Czytaj więcej »

Bardziej webowi

Bardziej webowi

Prezentacja kierunków rozwoju technologii to magnes przyciągający programistów tworzących rozwiązania na platformę Windows na Microsoft Professional Developers Conference. Czytaj więcej »

Automatyzacja programowania

Największy udział w kosztach wytworzenia oprogramowania ma czas, jaki zajmuje jego produkcja. Kluczem są więc narzędzia i środowiska wspomagające pracę programistów. Czytaj więcej »

Łatwiejszy dostęp do danych

Łatwiejszy dostęp do danych

Uniwersalny dostęp i łatwą migrację nieustrukturyzowanych danych między różnymi systemami typu ECM ma za rok umożliwić otwarty standard CIMS. Czytaj więcej »

Standardy dla AJAX

Standardy dla AJAX

Próby standaryzacji tej platformy zaczynają przynosić konkretne efekty, co oznacza, że praca programistów projektujących aplikacje WWW wkrótce może być łatwiejsza. Czytaj więcej »

Pojedynek gigantów

Rozmowa z Grzegorzem Dobranowskim, nowym dyrektorem sprzedaży oprogramowania na Europę Środkowo-Wschodnią w IBM, wcześniej dyrektorem Działu Oprogramowania IBM Polska. Czytaj więcej »

Wirtualne programy

Wirtualizacja pulpitu i aplikacji umożliwia konsolidację usług, lepsze wykorzystanie zasobów i zwiększenie bezpieczeństwa systemu w porównaniu do rozwiązań klient/serwer. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informacja na piedestale

Dla firm usługowych największą wartość ma informacja. Systemy IT muszą więc przyjmować dane, gromadzić je i przetwarzać oraz dbać o ich bezpieczeństwo. I muszą być w tych działaniach niezawodne. Czytaj więcej »

Zawiodły algorytmy

Jedną z przyczyn kryzysu na rynku finansowym w Stanach Zjednoczonych mogły być - oparte na nieadekwatnych informacjach i niedopracowane - modele oceny ryzyka oraz nadmierne zaufanie do systemów analitycznych. Czytaj więcej »

Był sobie król

Był sobie król

Żaden poważny specjalista nie odważy się dać odpowiedzi na pytanie, co wystarczy zrobić, aby zagwarantować produkcję dobrego oprogramowania. Chętnie jednak odpowie, jakich błędów nie należy popełniać, aby nie zagwarantować sobie porażki. Czytaj więcej »

Na granicy państwa i biznesu

Na granicy państwa i biznesu

Gdy granicę Polski przekracza rocznie ok. 100 mln ludzi, należy inwestować w niezawodne rozwiązania teleinformatyczne. Sprawdźmy, jak Straż Graniczna wykorzystała ponad 300 mln funduszu Schengen i własny niebagatelny budżet na utworzenie nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Konteksty
Scalić sztukę z nauką

Scalić sztukę z nauką

Prawidłowo skonstruowany interfejs użytkownika jest wspólnym rozwiązaniem dla problemów z zakresu IT, psychologii, ergonomii i grafiki komputerowej. Jest też istotnym czynnikiem decydującym o sukcesie rynkowym produktu. Czytaj więcej »

Mama, tata i ja

Mama, tata i ja

Dzięki technologii cyfrowej telewizja przekształca się z medium masowego w przeznaczone do indywidualnego odbioru. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Prąd na 100%

Aby pieniądze na zakup zasilacza UPC lub agregatu nie były wyrzucone w błoto, warto pomyśleć o zaprojektowaniu profesjonalnego systemu zasilania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Porzucić ten plan!

Nawołuję do zaniechania finansowania Planu Informatyzacji Państwa. Ten dokument w obecnej formie, poprzez przyjęcie fałszywych założeń, proponuje paternalistyczny sposób działania, całkowicie nieadekwatny do sposobu rozwoju współczesnego świata. Czytaj więcej »

Wysoka rozdzielczość

Spora część spotkań na konferencji PIKE dotyczy właśnie zakupów nowych pakietów programowych, które pokazują się na wszechobecnych, wielkich ekranach plazmowych, wysokiej rozdzielczości. Czytaj więcej »

Cztery razy "działa!"

Każdy informatyk zna to słowo doskonale. Na pewno nie raz i nie dwa razy wykrzyknęliśmy je w ekstazie, gdy błąd niemożliwy do znalezienia przez długie godziny lub dni został wreszcie usunięty. Czytaj więcej »

Tajniacy

Lokalnemu Informatykowi zdaje się, że im więcej mówi się w branży (i nie tylko) na temat poufności, tym gorzej jest ze stosowaniem tych reguł wśród użytkowników. Jakby na przekór wszystkim regułom zachowania bezpieczeństwa, ludzie sobie zwyczajnie z tego bimbają. Czytaj więcej »

O braku powagi i innych takich

Ostatnia Polityka okładkowym tytułem A może by tak 100 dni powagi? wyraziła to, co sam bym o obecnych czasach napisał. Bo trudno patrzeć spokojnie, jak tu giełdy lecą na łeb na szyję, a kolejne gromadki zapraszanych na otwarcie nowojorskiej sesji giełdowej klaszczą i radują się jak dzieci. Czytaj więcej »

Tatarkiewicz wiecznie żywy

Felieton ten piszę w dniu 56-tych urodzin. Rocznica przyjścia na świat sprzyja rozmyślaniu o wieczności, istocie istnienia oraz o początku i końcu. Nie wiem, dlaczego ludzie boją się śmierci. Nikt nie przejmuje się przecież faktem, że nie było go przed urodzeniem. A sytuacja jest zupełnie symetryczna. Nie było nas i nie będzie. Pozostaje tylko pytanie - od kiedy. Chociaż czasami... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...