powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 37-2008, 14 października 2008
37-2008 Computerworld nr 37-2008
Wiadomości

AMD sprzeda fabryki

Zarząd AMD potwierdził spekulacje dotyczące sprzedaży zakładów produkcyjnych oraz podziału firmy na dwie spółki. Przyjęty plan zakłada podział AMD na dwie firmy - spółkę projektującą procesory (AMD) i osobną firmę - Foundry - zajmującą się ich wytwarzaniem. Taki ruch ma podreperować budżet AMD i pozwolić skuteczniej konkurować z Intelem. Czytaj więcej »

Asseco przejmuje obsługę PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń podpisał z Asseco Poland umowę ramową na utrzymanie i modyfikację oprogramowania systemów Insurer i FKX. Wartość umowy, która będzie obowiązywać do końca grudnia 2011 r. to 110 mln zł. Kontrakt ten zastępuje Umowę o świadczenie usług informatycznych z lutego 2000 r. podpisaną jeszcze z Prokom Software. Czytaj więcej »

Polacy w finałach Google Code Jam

Pięciu z 25 uczestników krakowskich półfinałów Google Code Jam 2008 - Eryk Kopczyński, Alan Meller, Jacek Jurewicz, Piotr Niedźwiedź i Marcin Babij - zakwalifikowało się do finału. Czytaj więcej »

IBM inwestuje w cloud computing

Przedstawiciele firmy ujawnili plany rozwoju platformy Bluehouse oraz aplikacji, które mają być udostępniane w formie usług. Będą wykorzystywać rozwiązania przejętych niedawno firm Telelogic, Watchfire i Web Dialogs. Serwis Bluehouse ma zostać udostępniony na zasadach komercyjnych na początku 2009 r. Czytaj więcej »

Roboty na straży polskich granic

Roboty na straży polskich granic

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów poinformował o rozpoczęciu prac nad projektem TALOS. Jego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, w tym wschodniej granicy Polski. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Stanisław Buzała... Andrzej Molski... Robert Kurzydło... Grzegorz Ochędzan... Tomasz Ziędalski... Czytaj więcej »

CERN a grid computing w nauce

CERN a grid computing w nauce

Infrastruktura grid computing, zbudowana z myślą o przekazywaniu do instytucji naukowych rozproszonych po całym świecie informacji generowanych przez Wielki Zderzacz Hadronów będzie również służyć naukowcom pracującym w innych dziedzinach niż fizyka. Tematowi temu poświęcona była wideokonferencja, w której udział wzięli naukowcy pracujący w Instytucie CERN oraz w placówkach... Czytaj więcej »

Studia ze społeczeństwa informacyjnego

Uniwersytet Jagielloński zaprasza na jednoroczne studia podyplomowe "Społeczeństwo Informacyjne". Czytaj więcej »

Krakowskie centrum biurowo-laboratoryjne

Rozbudować się ma Krakowski Park Technologiczny. Czytaj więcej »

Nie chcesz Visty? Poczekaj na Windows 7

Dystrybutorzy OEM mogą sprzedawać komputery z Windows Vista z możliwością powrotu do Windows XP do 31 lipca 2009 r. Czytaj więcej »

Rośnie sprzedaż systemów UTM

Z analiz firmy IDC wynika, że kompleksowe systemy do zarządzania bezpieczeństwem systemów IT (UTM) już dziś cieszą się większym zainteresowaniem niż rozwiązania pozbawione możliwości integracji. Czytaj więcej »

Pęka MONolIT

Pęka MONolIT

Reorganizacja zarządzania teleinformatyką w resorcie obrony narodowej źle wróży programowi profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP. Czytaj więcej »

Na gorąco: Maxim Lavrov

Szef projektu 1C: Enterprise 8 o rozwoju w Polsce, wprowadzanego przez 1C, która wchodzi na nasz rynek systemów ERP. W Rosji z jej rozwiązań korzysta ok. 91% firm na rynku MSP. Czytaj więcej »

EnFace: Bruno Jackobfeuerborn...

...dyrektor ds. eksploatacji sieci, członek zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, odpowiada za sieć telekomunikacyjną i systemy IT obsługujące tego operatora. Niemal całe życie zawodowe związany z Deutsche Telekom, który jest akcjonariuszem Ery. Czytaj więcej »

Technologie
Ostatnie pięć lat kabli

Ostatnie pięć lat kabli

Po technologiach bezprzewodowej transmisji danych nadchodzi czas bezprzewodowych systemów przesyłu energii elektrycznej. Czytaj więcej »

Wirtualny desktop

Technologie wirtualizacji komputerów PC wciąż cieszą się względnie małą popularnością, a firmy podchodzą z dużą rezerwą do możliwości ich wykorzystania. Czytaj więcej »

Ethernet w skali makro

Ethernet w skali makro

Producenci sprzętu sieciowego wprowadzają coraz więcej rozwiązań przeznaczonych dla systemów Metro Ethernet, przewidując szybki rozwój tego segmentu rynku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

IT agentem zmian

Połączenie infrastruktury informatycznej dwóch banków to zadanie niełatwe. Tomasz Kuźmierz postanowił podjąć takie wyzwanie po raz drugi, tym razem integrując platformy Fortis Banku i Dominet Banku. Czytaj więcej »

Eksperci od wszystkiego

Eksperci od wszystkiego

Działy IT stają się coraz ważniejszym elementem funkcjonowania instytucji publicznych. Jaką pełnią w nich rolę? Czy są realizatorami pomysłów decydentów czy raczej inicjatorami podejmowanych działań? Czytaj więcej »

Cyfrowy biznes

Tegoroczna edycja konkursu Lider Informatyki skłoniła mnie do refleksji na temat cyfrowego biznesu. W finale znalazły się trzy firmy logistyczne. To nie jest przypadek. To oznaka przekształcania biznesu z natury atomowego w cyfrowy. Czytaj więcej »

Konteksty
Żadnych marzeń, panowie

Żadnych marzeń, panowie

Budowanie systemu zarządzania wiedzą należy zacząć od platformy wymiany myśli i doświadczeń. W ten sposób dajemy narzędzia do tworzenia nowej wiedzy, jak również przechowywania już zdobytej. Czytaj więcej »

Czy jesteśmy "przemediatyzowani"?

Czy jesteśmy "przemediatyzowani"?

Czy nowe pokolenia, które otrzymują potężny dyspozytyw technologiczny będą jeszcze potrzebować takiej wolności od mediów, jaka była potrzebą poprzednich, czy też stworzą sobie własną przestrzeń życia i będą same decydować, na ile może być ona zapośredniczona przez media? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

E-podpis w biurze

Praktyczny poradnik dotyczący funkcji dostępnych w standardowych aplikacjach biurowych może ułatwić zastosowanie podpisu elektronicznego w codziennej pracy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Strategia na lepsze czasy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało Strategię społeczeństwa informacyjnego do roku 2013. Czytaj więcej »

Prawie koniec świata

Otwarcie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) spowodowało chwilowe zainteresowanie mediów tematami naukowymi. Wśród całkiem kompetentnych artykułów można było znaleźć rozmaite sugestie, że np. LHC stworzy małą czarną dziurę, która wessie nas wszystkich albo nowy rodzaj energii, który wybuchnie niczym bomba atomowa. Zobaczymy - i to nieprędko. Na razie widać, że usunięcie... Czytaj więcej »

Nad potrzeby

Niejeden informatyk zakładowy powinien wzlatywać nad potrzeby zarządu firmy. Wszak poszukuje się ludzi kreatywnych, nietuzinkowych o szerokich horyzontach. Dzisiaj rola informatyka, to nie grzebanie się w komputerach, ale kreowanie nowoczesnego biznesu. Czytaj więcej »

Banki i chmurka

W tym tytule to wcale nie miało być żadnej chmurki i żadnego w ogóle zdrobnienia. Miała być zwykła, porządna chmura, czyli najbardziej oczywiste tłumaczenie angielskiego "cloud". Czytaj więcej »

Wywracanie kota ogonem

Kilka razy obiecywałem sam sobie, że już nigdy więcej nie będę pisał o prawie autorskim, a w szczególności o problemie ściągania plików z muzyką i filmami z internetu. Niestety, siłę woli mam słabą i naturę grzeszną (zupełnie jak wielu obywateli), więc własnych postanowień nigdy nie przestrzegam. Tym bardziej, że czyhają na mnie pułapki, zastawiane przez życzliwych... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...