powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 34-2008, 23 września 2008
34-2008 Computerworld nr 34-2008
Wiadomości

HP zwalnia po fuzji z EDS

Czy zwolnienia w następstwie połączenia HP z EDS dotkną pracowników polskich oddziałów obu firm? De facto tak już się stało. Skutkiem prowadzonej globalnie reorganizacji działu HP Polska, niebawem zostanie zlikwidowana jego część zajmująca się konsultingiem i integracją. Firma odmawia komentarzy na ten temat - wszystko, co dotyczy integracji z EDS jest w korporacji pilnie... Czytaj więcej »

TETA ma fundusze naniemiecką inwestycję

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. Teta zamierza pozyskać z rynku ponad 50 mln zł, dzięki którym sfinansuje akwizycje w kraju i za granicą. Czytaj więcej »

Nowy inwestor finansowy w BPSC

W ciągu miesiąca Discovery Global Citizens Master Found obejmie pakiet obligacji zamiennych na 522 tys. akcji firmy. Czytaj więcej »

Upadek innowatora branży IT

Na skutek kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych bank Lehman Brothers, uznawany za lidera innowacji branży IT, wystąpił o ochronę przed wierzycielami. Czytaj więcej »

KE zanalizuje unijny sektor telekomunikacyjny

Komisja Europejska ogłosiła przetargi na realizację dwóch projektów badawczych nad stanem rozwoju unijnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Polski sektor IT w środku stawki

W globalnych badaniach konkurencyjności sektora IT, przeprowadzonych przez Economist Intelligence Unit, na 66. krajów Polska zajęła 32. miejsce. Czytaj więcej »

Co hamuje projekty IT w administracji?

Błędy w określaniu opisu przedmiotu zamówienia... Czytaj więcej »

Skromniejszy wariant łączności dla służb

MSWiA zdecydowało się na zmianę strategii budowy systemu łączności dla służb porządkowych i ratowniczych. Czytaj więcej »

ABW bada rządowe witryny

Po atakach hakerów na strony najważniejszych instytucji państwowych zdecydowano przyjrzeć się ich zabezpieczeniom. Czytaj więcej »

Qumak-Sekom okabluje "Kopernika"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso otworzył w Budapeszcie Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Czytaj więcej »

Nowe oprogramowanie dla ARiMR

ABG wdroży oprogramowanie, które ma przyspieszyć obsługę wniosków dla działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czytaj więcej »

Sygnity pomysłna sektor publiczny

Sygnity pomysłna sektor publiczny

Aram, który należy w 100% do Sygnity, zostanie prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości inkorporowany do macierzystej spółki. W ten sposób nastąpi połączenie działalności na rynku publicznym w obrębie tej grupy. Czytaj więcej »

Po rozum do wód

Po to, by wskazać czynniki kluczowe, od których zależy pomyślny rozwój zarów-no w skali makro, jak i mikro, warto było pojechać na XVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Czytaj więcej »

Na gorąco: Christian Rosner

Prezes austriackiej firmy S&T o przyszłości branży IT, oczekiwaniach klientów, planach rozwoju firmy i specyfice polskiego rynku. Czytaj więcej »

EnFace: Andrzej Niżnik...

...założyciel francuskiej firmy Robobat, która w styczniu br. została przejęta przez Autodesk; prezes Robobat Polska, członek Małopolskiej Rady Innowacji, prywatnie pasjonuje się kiteboardingiem. Czytaj więcej »

Technologie
Bliski koniec DSL

Bliski koniec DSL

Rosnąca liczba użytkowników i wykorzystywanego przez nich pasma, a także perspektywa pojawienia się usług nowej generacji wymuszają rozwój fizycznej warstwy sieci dostępowych, której wymagań nie jest w stanie spełnić DSL. Czytaj więcej »

Prawdziwe relacje

Wiarygodność wyników testowania aplikacji zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu dane testowe odpowiadają danym produkcyjnym. Czytaj więcej »

Wsparcie dla programowania równoległego

Wsparcie dla programowania równoległego

Intel zdecydował się uruchomić w Polsce Software Partner Program, mający na celu zwiększenie - wśród programistów i firm tworzących oprogramowanie - popularności technik programowania równoległego. Czytaj więcej »

Zarządzanie
200 projektów w 400 dni

200 projektów w 400 dni

Wśród finansistów Alior to "bank Sobieraja", wśród informatyków to "bank Baniowskiego". Ile starego, dobrego BPH odnajdziemy w nowym banku, który niebawem startuje? Czytaj więcej »

Dział IT to nie biznes

Zarządzanie działem IT jak odrębną firmą w firmie to pułapka, która sprowadza jego rolę do dostawcy podstawowych usług. Skutecznie blokuje bardziej innowacyjne modele funkcjonowania IT w organizacji. Czytaj więcej »

Konteksty

Państwo "sprywatyzowane"czy publiczne?

Urzędnicy boją się procesu "prywatyzacji" administracji publicznej, a nie jej informatyzacji. Czytaj więcej »

Od face to face do interface to interface

Pamiętając o wszystkich pozytywach użycia nowych mediów, warto zadać pytanie o koszty. Ceną za eksplozję twórczości, uczestnictwa, pozytywnych doznań jest to, że "kolonizują" one życie ludzi, zawłaszczając je w całym cyklu życiowym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wirtualna polityka bezpieczeństwa

Korzyści wynikające z zastosowania technologii wirtualizacji są powszechnie znane. Tymczasem bezpieczeństwo systemów wirtualnych jest spychane na daleki plan. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zakazane piosenki

Organizacje zarządzania autorskimi prawami majątkowymi do utworów usiłują sięgać po najbardziej radykalne środki, aby dowieść przydatności, ale to coraz trudniejsze, bo wciąż brakuje pomysłu, dobrej woli lub wyobraźni zainteresowanych środowisk, aby rozwiązać problem swobody, z jaką można rozpowszechniać i kopiować informacje - godząc w interes twórców i użytkowników... Czytaj więcej »

Płacz nad rozlaną książką

W jednym z tzw. poprzednich żyć zajmowałem się oprogramowaniem dla bibliotek. To już zamierzchła przeszłość, ale przyznam, że od tego czasu mam sentyment do tej branży: poznałem wtedy wielu ciekawych ludzi i zetknąłem się z wieloma problemami wielkoskalowego, rozproszonego przetwarzania informacji. Czytaj więcej »

Usprawnienia

Proces wytwarzania oprogramowania ciągle jest dla wielu ludzi spoza branży jakimś tajemniczym obrzędem. Niestety, z tajemniczości tej nie wynika bynajmniej żaden szacunek, którym mogliby być obdarzani twórcy oprogramowania. Często jest raczej odwrotnie. Czytaj więcej »

Berlin 2008

Zamiast Cafe du Nord była stacja Berlin Messe Süd, a poranek nie był - jak w wierszu u Tuwima - ani mglisty, ani śnieżny, bo - jesiennie już - słoneczny i ciepły. Nie najlepsza więc to chyba okazja do takich, tuwimowskich skojarzeń, od których jakoś nie mogę się uwolnić, ilekroć jestem w Berlinie. Czytaj więcej »

Liniowa niesprawiedliwość, czyli skośność w lewo

Ogólnie rzecz biorąc świat dzieli się na tych, którzy mają oraz na tych, którzy też chcieliby mieć. Od niepamiętnych czasów ci drudzy, których nie wiadomo dlaczego jest większość, wymyślają coraz to nowe sposoby na wejście w posiadanie własności tych pierwszych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...