powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 31-2008, 2 września 2008
31-2008 Computerworld nr 31-2008
Wiadomości
Sun na sprzedaż?

Sun na sprzedaż?

Sun może być wystawiony na sprzedaż - takie spekulacje formułuje np. firma analityczna 451 Group. Firmy analityczne wyrażają przekonanie, że w ciągu 12 miesięcy Sun musi albo poprawić wyniki, albo zostanie przejęty przez jednego z konkurentów na rynku serwerów. Wymienia się HP i Fujitsu. Microsoft też ma być potencjalnym nabywcą. Czytaj więcej »

Microsoft odpowiada na zarzuty UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zdania, że sprzedaż komputerów przenośnych z preinstalowanym systemem Windows może ograniczać konkurencję. Czytaj więcej »

Olimpijski sukces informatyków z Polski

Polski zespół zajął pierwsze miejsce - ex aequo z reprezentacją Chin - w klasyfikacji drużynowej XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Indywidualnie trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki z Chorzowa. Czytaj więcej »

IBM otwiera kolejne centrum w Polsce

Łącznie firma zamierza otworzyć 13 nowych Centrów Zapewnienia Ciągłości Operacji Biznesowych. Jedno z nich ma powstać w Warszawie. Czytaj więcej »

RFID w centrach danych

Według specjalistów Aberdeen Group, na pierwsze miejsce w kategorii wykorzystania metek RFID zaczyna wysuwać się zarządzanie zasobami IT, zwłaszcza tymi, których wartość jest wysoka, detronizując zarządzanie łańcuchem dostaw i inwentaryzacją. Czytaj więcej »

Już czas na WiMAX?

Uproszczenie procesu certyfikowania urządzeń WiMAX ma skrócić czas wprowadzania na rynek nowych produktów, zgodnych z tym standardem. Certyfikacja ma być trzykrotnie szybsza niż w przypadku urządzeń działających w sieciach 3G. Czytaj więcej »

Comarch planuje zakupy

Spółka prowadzi obecnie przegląd rynku i nie wyklucza, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży Interii zainwestuje w zakup jednej lub kilku spółek informatycznych. Czytaj więcej »

Rząd chce inwestycji HP

Być może sprawa inwestycji HP w Polsce nie jest do końca stracona. Czytaj więcej »

Agora kupi SAP

Wartość kontraktu to nawet kilka milionów złotych. Czytaj więcej »

Serwery dla ZUS

ABG podpisało z Zakładem umowę o wartości 4,2 mln zł na dostawę 514 serwerów Della wraz z oprogramowaniem i niezbędną do montażu infrastrukturą techniczną. Czytaj więcej »

Oko i ucho premiera

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma m.in. tworzyć analizy dotyczące infrastruktury krytycznej oraz planować procedury w sytuacjach kryzysowych. Czytaj więcej »

Tyle wolności...

W tle tragicznych wydarzeń w Gruzji, spełniła się przepowiednia użycia arsenału cyberwojny, co zmusza do refleksji nad przyszłością środków komunikacji elektronicznej. Czytaj więcej »

Rzeczywistości science fiction

Rzeczywistości science fiction

Biorąc pod uwagę projekty badawcze realizowane przez Intela, można spodziewać się, że już niebawem komputery zastąpią klasyczne telewizory i będą zasilane bezprzewodowo. Czytaj więcej »

EnFace: Wojciech Jaszcz...

...zawodowo kieruje polskim oddziałem CS Stars LLC. Po godzinach, jako prezes Stowarzyszenia Jakości Systemów Informa-tycznych, krzewi w Polsce wiedzę i kulturę testowania oraz jakości oprogramowania. Czytaj więcej »

Od CIO do innowatora

Od CIO do innowatora

Tom Ilube był współtwórcą i dyrektorem departamentu informatyki w pierwszym na świecie internetowym banku EGG. Od trzech lat w swojej firmie Garlik zajmuje się rozwojem technologii sieci semantycznej oraz ochroną tożsamości użytkowników Internetu. Robi to z pomocą polskich programistów z firmy Software Mind. Czytaj więcej »

Technologie
Robot wciąż bez standardu

Robot wciąż bez standardu

Sytuacja na rynku rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej i domowej przypomina rynek komputerów sprzed kilkunastu lat. Czytaj więcej »

Kierunek MS Cloud?

Microsoft zaczyna zmieniać model biznesu i być może wkrótce będzie bardziej niż dotąd walczyć o pozycję na rynku usług online. Czytaj więcej »

Wirtualne testowanie

Nowe narzędzia umożliwią tańsze, łatwiejsze i szybsze przetestowanie zmian infrastruktury IT przed ich wdrożeniem w środowisku produkcyjnym. Czytaj więcej »

Nadzieja dla starych routerów

Algorytm routingu Approximate Link State (XL) umożliwia zoptymalizowanie sieci jako całości i zwiększenia jej praktycznej przepustowości. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego mają nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem producentów sprzętu. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Innowacje domeną sieci

Innowacje domeną sieci

Rozmowa z Charlesem Leadbeaterem, autorem bestselleru "We-think. Mass innovation, not mass production". Czytaj więcej »

Całkiemnowa gospodarka

Całkiemnowa gospodarka

Gotowość do stałej wymiany informacji z otoczeniem to jedno z podstawowych wyzwań, przed którymi stają dziś nowoczesne organizacje. Czytaj więcej »

Konteksty
Polska coraz bardziej mobilna

Polska coraz bardziej mobilna

Jedno z kluczowych pytań, jakie trzeba postawić w epoce Internetu i globalizacji, brzmi: czy dla Polski istnieje tylko alternatywa - zacofanie jako ostoja tożsamości lub nowoczesność naśladowcza bez tożsamości? Czy możliwy jest kompromis, a jeśli tak, to jaki? Czytaj więcej »

Skuteczni w liczeniu

Dzisiaj mówi się głównie o tym, że komputery zmieniają świat. Zapomina się, że to również zmieniający się świat wymusił pojawienie się komputerów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Niezniszczalna sieć

Niezniszczalna sieć

Koncepcja utworzenia sieci telekomunikacyjnej odpornej na awarie, zakłócenia i opóźnienia transmisji to projekt, który za kilka lat może znaleźć zastosowania nie tylko wojskowe, ale również cywilne. Czytaj więcej »

Lekarstwo na disaster

RecoverGuard to tanie narzędzie wspomagające testowanie wydajności i bezpieczeństwa klasycznych lub zwirtualizowanych systemów do odtwarzania danych po awarii. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wojna, v. 3.0

W przemówieniu z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości prezydent Barack Obama podsumował ostatnią wojnę w Laosie. W trwających trzynaście miesięcy działaniach wojennych uczestniczyło 12 351 żołnierzy, ok. 145 tys. statystów, 412 kamer oraz 18 pojazdów transmisyjnych. Czytaj więcej »

Szczał w dziesiątkę

Większość języków komunikacji ludzkiej prezentuje sobą swoistą częściową dychotomię polegającą na zasadzie: co innego widzisz, co innego słyszysz. Czyli fonetyka jest niekiedy odmienna niż pisownia. Zupełnie odwrotnie niż w językach programowania, gdzie wszystko musi być dosłowne i zgodne co do bitu. Cóż, komputery nie mają ani krzty fantazji i poczucia humoru. Czytaj więcej »

Parkinsonada, czyli jakto w korporacji bywa...

Lat temu kilka, w sam raz na wakacje, wyszła u nas książka "Witaj lenistwo", będąca satyrą na obyczaje współczesnych korporacji. Jej autorka pokazywała, jak pracując w dużej korporacji, można nie robić nic sensownego, a jedynie umiejętnie wpisywać się w korporacyjną obrzędowość. Czytaj więcej »

Wściekły i (po) wolni, czyli stosunek towarzyski

Obiecałem dyskutantom po ostatnim felietonie nt. prawa autorskiego<sup>1</sup> odpowiedź. Zanim to zrobię, muszę przyznać się do napadu wściekłości. Wiem, autor nie powinien okazywać emocji. Ale naprawdę trudno jest dyskutować z zastępem anonimów, którzy lepiej wiedzą, kto i za co mi płaci oraz co w życiu przeczytałem. Jeśli już muszą pisać tak osobiście, to... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...