powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 29-2008, 18 sierpnia 2008
29-2008 Computerworld nr 29-2008
Wiadomości

Prezes na wzrost

Jacek Murawski od listopada będzie zarządzać polskim oddziałem Microsoftu. Przychodzi do nowej firmy, aby pomóc jej podwoić przychody w ciągu trzech lat. Czytaj więcej »

Teta chce wejść na rynek integracji

Kierownictwo firmy chce wykorzystać doświadczenia węgierskiego VT-Soft w projektach dla polskiej administracji publicznej. Teta chce stać się klasycznym integratorem, na wzór Asseco Poland czy Sygnity. "Teraz mamy odpowiednie referencje" - przekonuje Marek Kamiński, dyrektor generalny VT-Soft z ramienia Tety. W kilka miesięcy po przejęciu VT-Soft, kierownictwo firmy przedstawiło także... Czytaj więcej »

Jak zarządzać ryzykiem braku prądu

O konieczności przygotowania się na ryzyko związane z brakiem ciągłości dostaw energii rozmawiamy z Krzysztofem Rybińskim, partnerem w Ernst & Young Polska. Czytaj więcej »

Xaos υ wymusza zmiany w prawie

Prawdopodobnie od października br. będzie można bez koncesji sprzedawać aparaty szyfrujące GSM. Czytaj więcej »

Na przejrzystych zasadach

Na przejrzystych zasadach

Rozmowa z Waldemarem Pawlakiem, wicepremierem i ministrem gospodarki. Czytaj więcej »

ENFACE Wojciech Apel...

...członek rady nadzorczej Śląskiej Grupy Telekomunikacyjnej, spółki założonej przez lokalnych dostawców Internetu w celu dostarczenia odbiorcom telewizji internetowej. Czytaj więcej »

Technologie
Praktyczne pomysły na oszczędność

Praktyczne pomysły na oszczędność

Oryginalne pomysły na zwiększenie efektywności i energooszczędności to dobre źródło praktycznych informacji, które można wykorzystać planując nowe inwestycje lub modernizacje dotychczasowych systemów IT. Czytaj więcej »

Energy Star dla serwerów

Energy Star dla serwerów

EPA zacznie przyznawać certyfikaty Energy Star dla serwerów. To dobra wiadomość dla użytkowników planujących inwestycje w IT, choć pierwsza ich wersja będzie wykorzystywać ograniczony zakres testów. Czytaj więcej »

Zielona wtyczka

Zielona wtyczka

Czy idea i model biznesowy Green Plug znajdzie uznanie u potentatów przemysłu elektronicznego? To potencjalne oszczędności i korzyść dla ekologii. Czytaj więcej »

Lider czy producent alternatywny?

Lider czy producent alternatywny?

Wybór sprzętu znanych producentów to niewątpliwie bezpieczna inwestycja, ale czasami warto zwrócić uwagę na rozwiązania oferowane przez mniej znane firmy. Czytaj więcej »

Walka pakietów

Walka pakietów

Microsoft Office to standard. W niektórych zastosowaniach OpenOffice może być jednak znacznie tańszą alternatywą. Czytaj więcej »

Procesy w przemyśle

Procesy w przemyśle

W wielu firmach sterowanie produkcją powierza się specjalizowanym pakietom typu MES (Manufacturing Execution System). Dzięki połączeniom z przemysłowymi kontrolerami, system ten może kontrolować procesy na linii produkcyjnej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nadchodzi nowa generacja

Procter&Gamble to jedna z korporacji, które wyznaczają trendy w informatyce. Podstawowe wyzwania, przed którymi stają obecnie menedżerowie IT w tej firmie to odpowiedzieć na oczekiwania nowego pokolenia klientów i pracowników, które od kilku lat decydują o obliczu rynku w naszym kraju. Czytaj więcej »

Duży kłopot z mocną złotówką

W okresie umacniającej się złotówki szefowie IT powinni jeszcze uważniej niż zwykle czytać podpisywane kontrakty. Czytaj więcej »

Tracimy na marży

Rozmowa z Andrzejem Dyszkowskim, prezesem spółki Avnet. Czytaj więcej »

Koszty to jedenz elementów analizy

Koszty to jedenz elementów analizy

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi staje Robert Wichłacz, wiceprezes GlaxoSmithKline ds. globalnego serwisu CRM jest kreowanie strategii w zakresie zarządzania zasobami potrzebnymi. Czytaj więcej »

Konteksty
Cyfrowa fabryka

Cyfrowa fabryka

Przechodzenie od przetwarzania informacji do zintegrowanego z nim przetwarzania materii, w sferze wytwórczej prowadzi do fenomenu cyfrowej fabryki. Czy jest to rozwiązanie tylko dla dużych zakładów elektromaszynowych? Czytaj więcej »

Nieskończone moce

Nieskończone moce

Idea nieskończoności fascynuje ludzi od wieków. Zajmowali się nią filozofowie, teolodzy, matematycy, fizycy, artyści. Każdy na swój sposób starał się dociec, czym właściwie jest nieskończoność: czy to tylko umowna nazwa czegoś nigdy nieosiągalnego, czy też rodzaj liczby, o której można powiedzieć, że jest większa od każdej innej, nawet największej liczby. Wiele wybitnych... Czytaj więcej »

Zmiana i trwanie

Zmiana i trwanie

Czym szczególnym różni się nasze życie w świecie zdominowanym przez technologie cyfrowe od życia poprzednich pokoleń? Jaki duch przenika nasze czasy? Co charakterystycznego, unikalnego jest w dzisiejszym społeczeństwie, nazywanym społeczeństwem informacyjnym lub - coraz częściej ostatnio - społeczeństwem sieci? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Odkryte zabezpieczenia RFID

Odkryte zabezpieczenia RFID

Holenderscy naukowcy - dzięki wyrokowi sądu - mogą ujawnić dane o lukach w bezpieczeństwie kart RFID MiFare Classic firmy NXP Semiconductors. Czytaj więcej »

Bezpieczne nagranie

IBM opracował technologię automatycznej detekcji i wybiórczego maskowania wrażliwych informacji w nagraniach audio. Czytaj więcej »

Kult pieczątki i faksu

Postęp techniczny spowodował, że pieczęcie i urządzenia faksujące praktycznie straciły znaczenie i lepiej zacząć wykorzystywać dokumenty sygnowane e-podpisem. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Trąba słonia

W lokalnych centralach pojawiły się pomieszczenia, w których operatorzy mogą zainstalować urządzenia wykorzystujące linie dostępowe TP. Czytaj więcej »

Konkwista dolnego kwartyla

Ostatnie trzydzieści lat historii informatyki to nieustająca pogoń za dostarczaniem coraz bardziej uniwersalnych narzędzi. Intel 4004, prekursor współczesnych mikroprocesorów, zapewniał realizację funkcji wcześniejszych kalkulatorów nie dzięki sztywnemu połączeniu ścieżek w krzemowej kostce, a poprzez obecność programu, który realizował zadane funkcje. Czytaj więcej »

Starania

Tego dnia Lokalny Informatyk postanowił ubrać się o rząd wielkości lżej. Nie dlatego, że tego zimowego dnia pogoda miałaby być szczególnie ciepłej natury, ale dlatego, że spodziewał się wręcz gorącej atmosfery w pracy, gdyż miał zamiar dyskutować kwestię swego uposażenia. Czytaj więcej »

Jeszcze szersze tory

Człowiek w pewnym wieku, wysyłany w dość daleką podróż, mniej jakby oczekuje związanych z nią atrakcyjnych doznań, a za to więcej ma obaw. Szczególnie, gdy jej celem jest Półwysep Iberyjski, a ja sam należę do gatunku, dla którego najlepszym miejscem na lato byłaby Islandia, a może nawet jakiś Szpicbergen. Czytaj więcej »

Autostopem po historii

Cóż po nas zostanie? "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". No i jeszcze zostaną dyski komputerowe. Prawdopodobnie dające się odczytać, bo technologia idzie do przodu. Kiedy kilka lat temu1) przewidywałem, że przyszłe pokolenia będą studiowały nasze czasy korzystając z zawartości starych dysków, nie przyszło mi do głowy, że przyszłość jest to dziś, tylko cokolwiek... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...