powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 28-2008, 8 lipca 2008
28-2008 Computerworld nr 28-2008
Wiadomości

Z Trójmiasta na Tajwan

Przez lata nowoczesne technologie płynęły do Polski z Dalekiego Wschodu. MARCIN STRZAŁKOWSKI, prezes InteliWISE zamierza odwrócić ten trend eksportując, początkowo na Tajwan, stworzoną w Gdańsku, technologię budowania wirtualnych awatarów. Czytaj więcej »

Infovide Matrix kupuje DahliaMatic

Za 60% udziałów w zatrudniającej ponad 60 specjalistów spółce, specjalizującej się we wdrożeniach aplikacji Oracle, Infovide-Matrix zapłaci 20 mln zł. Czytaj więcej »

Innowacja wymaga zmian procesów

Wzrastające koszty zasobów biznesowych zmuszają firmy do optymalizacji wykorzystania posiadanych środków. Czytaj więcej »

Telcordia otwiera ośrodek R&D w Poznaniu

Telcordia Technologies, dostawca oprogramowania oraz przewodowych i bezprzewodowych usług telekomunikacyjnych dla firm, takich jak BT, France Telecom, O2, czy Orange UK, otwiera ośrodek badawczo-rozwojowy - Technology Research Center - w Poznaniu. To pierwsza tego typu placówka w naszej części Europy i dopiero trzecie centrum R&D otwarte przez Telcordię, po biurach w Stanach... Czytaj więcej »

Powstał unijny rejestr lobbystów

Powstał unijny rejestr lobbystów

Po ponad trzech latach przygotowań został oficjalnie uruchomiony pierwszy rejestr przedstawicieli grup interesów działających w unijnych instytucjach. Ma on m.in. umożliwić ocenę wartości środków zaangażowanych w działania lobbystów oraz przeciwdziałać korupcji. Inicjatywa ma w dużej mierze związek z działaniami dużych firm branży IT. Czytaj więcej »

Trwają pracenad ustawą o PPP

Nad nową ustawą o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym (PPP) pracują przedstawiciele administracji, organizacji przedsiębiorców i pracodawców oraz prawników. Czytaj więcej »

Ericsson: sieci, usługi, zyski

Ericsson w październiku 2007 r. znalazł się na cenzurowanym inwestorów, kiedy ogłosił niższe od oczekiwanych wyniki finansowe. Podczas tegorocznego spotkania z analitykami, Carl-Henric Svanberg, prezes firmy zapewniał, że utrzymuje ona pozycję największego dostawcy infrastruktury do budowy sieci telekomunikacyjnych i jednocześnie pracuje nad finansowymi wskaźnikami, które powinny... Czytaj więcej »

Czeskie komputeryw ofercie AB

Spółka poinformowała o wprowadzeniu na polski rynek komputerów z rodziny Alsen i Triline. Czytaj więcej »

System BPSC w Raporcie ERP

W opublikowanym przed tygodniem Raporcie Specjalnym Computerworld, poświęconym systemom ERP omyłkowo nie zamieściliśmy informacji o oprogramowaniu Impuls 5 autorstwa firmy BPSC. Czytaj więcej »

Nowa organizacja do walki z atakami sieciowymi

Industry Consortium for Advancement of Security on the Internet (ICASI) to organizacja nonprofit utworzona przez Cisco, IBM, Intel, Juniper i Microsoft. Czytaj więcej »

Systemy IT gotowe do Igrzysk

Pomyślnie zakończyły się testy systemów IT, które będą obsługiwały rozpoczynające się w przyszłym miesiącu XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Czytaj więcej »

Zakopane nadzieje na zmiany

Im dłużej zajmujemy się społeczeństwem informacyjnym i e-administracją, tym częściej myślimy o zmianie zawodu. O tym nie da się już ani słuchać, ani pisać! Czytaj więcej »

Misja nie specjalna

Sejm odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2007 r. Wcześniej zrobił to Senat. Było to 15. sprawozdanie od utworzenia KRRiT, nominalnie niezależnej od innych ośrodków władzy w państwie, ale nieodmiennie politycznej. Czytaj więcej »

Na gorąco: Marzena Tarkowska

Xerox Polska w ciągu dwóch lat pod jej kierownictwem dziesięciokrotnie zwiększył liczbę partnerów i wszedł na rynek masowy. Czytaj więcej »

EnFace: dr Jerzy Szeja...

... kulturoznawca, polonista, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Czytaj więcej »

Technologie
Otwarty kod w telefonie

Otwarty kod w telefonie

Nowa inicjatywa Nokii może wstrząsnąć rynkiem rozwiązań mobilnych, bo większość mobilnych platform - poza BlackBerry i Windows Mobile - będzie dostępnych na zasadach open source. Czytaj więcej »

Lepiej znaleźć niż szukać

Lepiej znaleźć niż szukać

Systematycznie rośnie ilość informacji przechowywanych w zasobach IT. Analitycy są zgodni: mechanizmy wyszukiwania będą coraz ważniejszym elementem systemów korporacyjnych. Czytaj więcej »

Polski broadband

Polski broadband

Liczba użytkowników łączy szerokopasmowych w Polsce to 8,4% obywateli, co oznacza, że wciąż pozostajemy w tyle za średnią Unii Europejskiej, która sięga 20%. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wizjoner od relacji

Na swoim koncie ma największy na świecie, wart prawie 15 mld USD projekt multisourcingu usług IT. Ralph Szygenda, wiceprezes ds. IT w General Motors to człowiek, który wyznacza standardy w światowym IT. Czytaj więcej »

Kontrole mają wspierać, nie blokować biznes

Rozmowa z Piotrem Urbanem, wicedyrektorem w PricewaterhouseCoopers, liderem zespołu audytu oraz optymalizacji systemów i procesów biznesowych (Systems & Process Assurance). Czytaj więcej »

SOA jest faktem

SOA jest faktem

Rynek rozwiązań opartych na architekturze zorientowanej na usługi (SOA) osiągnął masę krytyczną. Implementacja nowych rozwiązań napotyka jednak na bariery, które trzeba umiejętnie przeskoczyć. Czytaj więcej »

Konteksty
Nauka dla mas

Nauka dla mas

Ułatwiając zdobywanie nowych informacji, ich gromadzenie, przetwarzanie i komunikowanie, informatyka czyni naukę dziedziną wiedzy o coraz bardziej praktycznym, utylitarnym charakterze. Czytaj więcej »

Nie absorbujące narzędzie

Systemy informatyczne dla służby zdrowia muszą uwzględniać specyfikę procesów medycznych. Inaczej będą mało użyteczne. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Bezpieczna wirtualizacja

Bezpieczna wirtualizacja

Systematycznie rośnie nie tylko liczba narzędzi wspomagających audyt, monitorowanie i bezpieczną konfigurację systemów zwirtualizowanych, ale pojawią się nowe, innowacyjne pomysły, jak wykorzystać ich funkcje do minimalizacji zagrożeń. Czytaj więcej »

Terminal za grosze

Terminal za grosze

Niektóre z rozwiązań terminalowych są na tyle kosztowne, że nie będą opłacalne dla małej i średniej firmy, dlatego czasami warto zapoznać się z ofertą innych dostawców niż liderzy rynku. Czytaj więcej »

Kilka sposobów na spam

Kilka sposobów na spam

Powódź spamu przybiera na sile. Dlatego coraz więcej firm i instytucji angażuje się w badania tego zjawiska i opracowanie technologii pozwalających na ukrócenie tej plagi. Niektóre niestandardowe pomysły mogą być interesujące i użyteczne. Czytaj więcej »

Tasowanie danych

Technika Data Shuffling umożliwia udostępnianie i analizę wrażliwych informacji przy zachowaniu wymagań prawnych dotyczących ochrony danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie bezpieczeństwem danych

Aplikacje XML udostępnione przez Liberty Alliance mają ułatwić kontrolę, zarządzanie i współdzielenie wrażliwych informacji przechowywanych w systemach IT. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bariera wyobraźni

Syn dostał na urodziny przenośny odtwarzacz mediów, tzw. empeczwórkę. Z głupia frant przeczytałem umowę licencyjną pomiędzy mną jako opiekunem prawnym syna oraz firmą, która urządzenie wytworzyła. Między innymi dowiedziałem się z niej, że wszelkie integrowanie odtwarzacza i dostarczonego z nim oprogramowania z innymi systemami jest zabronione, chyba że zgodzi się na to jego... Czytaj więcej »

Czyszczenie

Gdy pozbawić użytkownika podstawowego narzędzia pracy, jakim coraz częściej jest komputer, zaczynają się problemy z wykonywaniem zadań służbowych. Dlatego firma powinna szczególnie dbać o to, aby sprzęt działał bezawaryjnie, prądu w gniazdach nie brakło, a oprogramowanie było posłuszne. Czytaj więcej »

E-skrzynka

W budynku, gdzie mieści się moja wrocławska kwatera, założono ostatnio nowe, zwane europejskimi, skrzynki na listy. Czytaj więcej »

Odbieranie przez pończoszkę, czyli (po) wolne psucie prawa

Prawo autorskie powstało w czasach gdy technologia pozwoliła kopiować słowo drukowane bez specjalnego problemu. Mark Twain, jeden z pierwszych autorów, którzy walczyli z kradzieżą własności intelektualnej, tak naprawdę walczył z dzikimi wydawcami. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...