powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 27-2008, 30 czerwca 2008
27-2008 Computerworld nr 27-2008
Prezentacje firmowe

Od wirtualizacji do chmury

MicrosoftUżytkownicy stający przed dylematem: jakie rozwiązanie wybrać do wirtualizacji, mogą rozważać różne czynniki. Najważniejsze z nich to łączny koszt posiadania (TCO), funkcjonalność i bezpieczeństwo. Test ESG Lab potwierdził skalowalność rozwiązania wirtualizacyjnego Hyper-V R2 SP1 dla środowiska Microsoft Exchange Server 2010.

Wiadomości
18-26 mld zł w inwestycje w sieć NGN

18-26 mld zł w inwestycje w sieć NGN

Nieunikniona konieczność dostosowania polskiego rynku do światowych tendencji oznacza budowę sieci następnej generacji NGN. Publiczna dyskusja na temat inwestycji w dostęp szerokopasmowy, do której Anna Streżyńska zaprosiła wszystkich, potencjalnie zainteresowanych, ma pomóc określić związki pomiędzy działaniami regulacyjnymi, polityką państwa a inwestycjami. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Marek Hołyński, Aleksander Lesz, Jacek Jędraszka, Aleksander Kania, Jacek Chmielecki i Tomasza Magdę. Czytaj więcej »

W Polsce brakuje ponad 10 tys. Informatyków

Według raportu przedstawionego przez IDC Poland, na polskim rynku poszukiwani są głównie programiści i specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych. "Wyniki raportu - przygotowanego na zlecenie jednego z największych producentów sprzętu sieciowego - potwierdza stale rosnąca liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT. Stanowią one już ponad 10% wszystkich ofert... Czytaj więcej »

Dlaczego polska gospodarka nie jest innowacyjna?

Dlaczego polska gospodarka nie jest innowacyjna?

Według uczestników kongresu platform technologicznych, który odbył się w Ministerstwie Gospodarki, środki z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka" są rozdzielane chaotycznie i zbyt wolno, a administracja boi się inwestować w innowacje. Czytaj więcej »

W firmach nie jest bezpiecznie

W firmach nie jest bezpiecznie

Ponad 81% firm zaniedbuje co najmniej jedną z kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa informatycznego - wynika z danych przedstawionych przez firmę Sophos. Administratorzy najczęściej zapominają o uaktualnianiu oprogramowania Microsoftu, uaktywnieniu zapór firewall oraz instalowaniu najnowszych definicji zagrożeń dla aplikacji AV. Czytaj więcej »

Allegro otwiera centrum programistyczne

Rozpoczyna działalność centrum programistyczne Allegro w Toruniu. Będzie się ono zajmować nie tylko bieżącą działalnością portali handlowych, ale także prowadzić działalność badawczą. Zatrudnienie w centrum programistycznym znajdzie kilkadziesiąt osób. "Docelowo na miejscu będzie pracować ponad 50 programistów. Na razie mamy ich około 20, trwa nabór ludzi" - mówi Patryk... Czytaj więcej »

Symbian wkrótce na licencji open source

W 10. rocznicę powstania firmy Symbian, Nokia ogłosiła zamiar wykupienia wszystkich akcji firmy. Jeśli operacja się uda, już za rok fiński gigant może udostępnić nowy system operacyjny dla telefonów komórkowych na licencji open source. Do Nokii należy dziś 48% akcji Symbiana. Pozostałe 52% mają firmy Sony Ericsson, Telefonaktiebolaget, Panasonic, Siemens i Samsung. Wszystkie –... Czytaj więcej »

IDG Venture Capital w Polsce

Rozmowa z Patrickiem McGovernem, założycielem wydawnictwa International Data Group, w skład którego wchodzi także IDG Poland, wydawca m.in. Computerworld. Czytaj więcej »

Gates dosłownie

Bill Gates nie pracuje już w Microsofcie. Firmę, której przez lata szefował będziemy zawsze postrzegać przez pryzmat jej produktów. Samego Billa Gatesa zaś - jako założyciela Microsoftu, Naczelnego Architekta Oprogramowania z Redmond i multimilionera - mogliśmy poznać dzięki niezliczonym wywiadom i publicznym wystąpieniom. Poniżej przypominamy kilka złotych myśli i cytatów. Czytaj więcej »

EnFace: Aleksander Poniewierski...

... przez lata zarządzał działami bezpieczeństwa. Dziś, jako partner w Ernst & Young Business Advisory, pomaga firmom w kreowaniu strategii IT. Wraz z zespołem rozpoczyna też pracę nad wsparciem strategii budowania społeczeństwa informacyjnego dla MSWiA. Czytaj więcej »

Technologie
Jest nowy rekord

Jest nowy rekord

Na szczycie listy największych superkomputerów TOP 500 znalazł się - zbudowany przez IBM - RoadRunner, który osiąga rekordową wydajność 1 petaflopa. Czytaj więcej »

Baza pod lupą

Oracle 11g to baza danych przeznaczona dla użytkowników wykorzystujących szczególnie wymagające i zaawansowane aplikacje pracujące przy dużym obciążeniu. Czytaj więcej »

Walka o klienta korporacyjnego

Walka o klienta korporacyjnego

Premiera Mozilla Firefox 3 odbyła się w połowie czerwca, w sierpniu zaś ma pojawić się druga beta Internet Explorer 8. Modyfikacje tych programów mają m.in. zwiększyć ich atrakcyjność dla użytkowników korporacyjnych. Czytaj więcej »

Pomysł na łatwą wirtualizację

Pomysł na łatwą wirtualizację

Ceedo Enterprise to oryginalne narzędzie, które umożliwia administratorom zdalne tworzenie, instalowanie i zarządzanie aplikacjami w środowiskach wirtualnych. Czytaj więcej »

Kto ma więcej

Firmy prześcigają się w prezentacji statystycznych liczb świadczących o popularności ich produktów do wirtualizacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Po długiej drodze

Decyzja o rozpoczęciu wdrożenia CRM w Wolters Kluwer została poprzedzona analizami, mającymi na celu dostosowanie procesów w firmie do wymogów efektywnego wykorzystania systemu CRM. Czytaj więcej »

Dobry system

Dobry system

Zadaniem systemu informacji zarządczej nie jest samo przekazywanie informacji, ale dostarczanie ich w sposób regularny, skuteczny i czytelny, umożliwiający szybkie podejmowanie decyzji operacyjnych i strategicznych. Czytaj więcej »

Wsparcie decyzji w sieci

Wsparcie decyzji w sieci

Umiejętny wgląd w dane zostawiane przez internautów, to żyła złota. W dobie informacji właściwa analiza tych danych przekłada się na realny wzrost dochodów firm. Czytaj więcej »

Ze świadomością ograniczeń

Ze świadomością ograniczeń

Systemy Business Intelligence pozwalają na podejmowanie dobrych decyzji. Wspierają proces biznesowy w jego kluczowych punktach i minimalizują ryzyko, jakie organizacja ponosi na poziomie operacyjnym i strategicznym. Czytaj więcej »

Konteksty
Osobno, ale razem

Osobno, ale razem

Nigdzie indziej w Polsce niż na Śląsku nie widać tak wyraźnie skali i możliwości zastosowania technik informacyjnych do wspomagania zarządzania miastem i rozwiązywania problemów aglomeracji miejskich. Czytaj więcej »

Od orzeczenia do świadczenia

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Tychach wydaje rocznie ok. 2,5 tys. orzeczeń o niepełnosprawności. Dotychczas Zespół korzystał z systemu informatycznego opartego o program Access, który okazał się niewystarczający do jego potrzeb. Podjęto decyzję o wdrożeniu systemu ZON Helper, dedykowanego takim właśnie jednostkom, a stworzonego przez... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Mądry Amerykanin po szkodzie

Mądry Amerykanin po szkodzie

Tak można by określić wyniki Verizon Data Breach Investigations Report 2008, przedstawiającego analizę 500 przypadków kradzieży danych z dużych firm. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Sprzedawcy łopat

Raz na kilkanaście lat wybucha gorączka złota. Tysiące skuszone łatwym zarobkiem rzucają wszystko i wyruszają do kolejnego nowego Klondike, by szybko się dorobić. Historia uczy, że poszukiwaczy na miejscu czeka mnóstwo pułapek i zmienne szczęście. Nieliczni stają się bogaczami, reszta kończy jako nędzarze albo wraca do domu. Czytaj więcej »

Algorytmy

Dla niektórych algorytm to po prostu rytm, w jakim podrygują algi. Lokalny Informatyk nie bardzo orientuje się, co to takiego algi i czy mogą podrygiwać, natomiast doskonale zdaje sobie sprawę, co do istoty algorytmów. Przeciwnie niż jego Dyrekcja i niektórzy koledzy z pracy. Czytaj więcej »

Na prąd i użytek

Po niedawnych u nas wy-borach, jak zwykle przy takiej okazji, na różne państwowe odcinki i fronty rzucono świeże kadry. Straciliśmy przez to kilka wybitnych postaci, a pośród nich i wysokiego rangą urzędnika od spraw morza, który jak sam przyznał, był dobrym specjalistą, bo mieszkając nad Zatoką obserwował na niej ruch statków i doszedł do wniosku, że mógłby ten ruch być... Czytaj więcej »

Debaty bardzo certyfikowane

Zawsze wydawało mi się, że debata to jest taka nudna nasiadówka, w czasie której różne, przemądrzałe osoby ex catedra wygłaszają podniosłe ogólniki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...