powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 25-2008, 17 czerwca 2008
25-2008 Computerworld nr 25-2008
Wiadomości
Nowy gigant mocy obliczeniowej uruchomiony

Nowy gigant mocy obliczeniowej uruchomiony

Budowany w amerykańskim laboratorium rządowym w Los Alamos superkomputer ustanowił nowy rekord mocy obliczeniowej. Maszyna bije na głowę BlueGene/L - superkomputer niepodzielnie rządzący dotychczas na liście najszybszych superkomputerów. Wszystko jednak "zostaje w rodzinie". Roadrunnera także zbudowali naukowcy z IBM. Czytaj więcej »

Problemy ze zgodnością z warunkami licencji

Z badań przeprowadzonych przez firmę King Research wynika, iż średnio dwóch na trzech szefów ds. IT nie jest przekonanych, że w ich firmach oprogramowanie jest wykorzystywane zgodnie z warunkami licencji. W znacznej większości firm brakuje mechanizmów kontroli legalności oprogramowania i zgodności z umowami licencyjnymi. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Piotr Wierzbicki, Paweł Piwowar oraz Janusz Filipiak. Czytaj więcej »

Nadchodzi iPhone 3G

Nadchodzi iPhone 3G

iPhone nowej generacji to przede wszystkim obsługa sieci komórkowych 3G, nowe oprogramowanie i wbudowany moduł GPS. Wedle zapowiedzi producenta, telefony będą również tańsze i oficjalnie dostępne w ponad 70 krajach, w tym w Polsce. Oficjalna nazwa drugiej generacji terminala to iPhone 3G. Transmisja danych w standardzie HSDPA będzie odbywała się z prędkością znacznie wyższą niż... Czytaj więcej »

Więcej małych zamówieńw sektorze publicznym

Więcej małych zamówieńw sektorze publicznym

Wartość 200 największych zleceń IT sektora publicznego w 2007 r. wyniosła ponad 1,5 mld zł. Średnia wartość zamówienia to 7,5 mln zł (6,3 mln zł w 2006 r.). W porównaniu z 2006 r. niezmienna pozostała liczba kontraktów o wartości przekraczającej 5 mln zł. Czytaj więcej »

Drukarki zapomnianym ogniwem bezpieczeństwa IT

Według przedstawicieli ENISA, podłączane bezpośrednio do sieci lokalnej drukarki, kopiarki i skanery mogą stanowić poważną lukę w spójności zabezpieczeń IT. Czytaj więcej »

Aplikacje IBM będą dostępne za darmo

IBM udostępnił finalną wersję pakietu aplikacji biurowych Lotus Symphony. Oprogramowanie jest oferowane bezpłatnie. Płatne są natomiast usługi dodatkowe, w tym pomoc techniczna. W segmencie oprogramowania biurowego Big Blue zamierza konkurować z firmami Microsoft i Google. Czytaj więcej »

OPA będzie czuwać nad WiMAX

OPA będzie czuwać nad WiMAX

Cisco, Intel, Samsung i Alcatel-Lucent powołały do życia - razem z operatorami telekomunikacyjnymi Clearwire i Xohm - stowarzyszenie OPA (Open Patent Alliance), które będzie czuwać nad patentami stosowanymi w obszarze bezprzewodowych rozwiązań opartych na technologii WiMAX. Czytaj więcej »

8,5% internautów zainwestowałoby w social lending

Czy internetowe pożyczki społeczne (ang. social lending) zagrożą tradycyjnym usługom kredytowym, świadczonym przez banki? Od niedawna działają w Polsce trzy serwisy, pozwalające inwestować i pożyczać pieniądze bez pośrednictwa banków - kokos.pl, finansowo.pl i monetto.pl. Czytaj więcej »

Góra optymizmu

Góra optymizmu

Kolejny rok wzrostu rynku IT sprawia, że należy spojrzeć na niego już z innej perspektywy. Czytaj więcej »

Jakość coraz ważniejsza

Jakość coraz ważniejsza

W rosnącej liczbie firm w hierarchii służbowych stanowisk pracy pojawiają się całkiem nowe pozycje - pełnomocnika zarządu, specjalisty czy menedżera ds. jakości. Czytaj więcej »

Goliat i monopolista

Goliat i monopolista

W spór między AMD i Intelem, przypominający walkę Dawida z Goliatem, coraz częściej angażują się instytucje państwowe różnych krajów. Czytaj więcej »

Na gorąco: Wojciech Wierzba

Prezes Digitlandu o konsolidacji polskiego rynku ERP i wybranej strategii działania wbrew ogólnej tendencji. Czytaj więcej »

EnFace: Tomasz Gdala

... opiekun merytoryczny grupy Demoscene Spirit z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie Imagine Cup w kategorii Produkcja Oprogramowania. Czytaj więcej »

Technologie

Radiowe rozgrywki

Walka o prymat w świecie mobilnych technologii czwartej generacji, do którego pretenduje także Long Term Evolution, być może rozstrzygnie się nie w Europie, a za oceanem. Czytaj więcej »

Uniwersalna femtokomórka

Uniwersalna femtokomórka

Udało się pogodzić sprzeczne interesy producentów sprzętu i operatorów dotyczące funkcji i protokołów dla jednolitego, uniwersalnego standardu femtokomórek. Czytaj więcej »

Wirtualne bezpieczeństwo

Nowe narzędzia VMware i firm niezależnych mają ułatwić zarządzanie i kontrolę bezpieczeństwa środowisk wirtualnych. Czytaj więcej »

Ekologia: wiemy, że trzeba...

Ekologia: wiemy, że trzeba...

Każdy wie, że energię należy oszczędzać, ale na razie prawie nikt o to nie dba - taki jest wniosek z ankiety przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorców. Czytaj więcej »

SaaS oceni koszty IT

Firma Apptio opracowała aplikację w modelu SaaS do analizy kosztów wdrożenia i utrzymania aplikacji lub usług uwzględniających infrastrukturę IT i koszty osobowe. Czytaj więcej »

Mobilny desktop

TransMedia Glide OS 3.0, umożliwiająca współdzielenie informacji i plików między różnymi platformami sprzętowymi i programowymi, jest dostępna również po polsku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

"I" jak innowacja

Raiffeisen Bank Polska to instytucja, która nie obawia się innowacji technologicznych. Bank np. jako jeden z pierwszych w Polsce stworzył bank internetowy zgodnie z Web 2.0 i oparł serwis w całości na technologii Adobe Flash/Flex. Czytaj więcej »

Nowa generacja pracowników, czyli dozwolone do lat 30

Nowa generacja pracowników, czyli dozwolone do lat 30

Kilka tygodni temu swoją polską premierę miała książka Dona Tapscotta i Anthonego D. Williamsa "Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko". Rozmawiamy na jej temat z Donem Tapscottem, profesorem zarządzania na Uniwersytecie w Toronto. Czytaj więcej »

Narzędzie dla równowagi

SAS prezentuje pierwsze rozwiązanie analityczne wspomagające kreowanie strategii zgodnej z założeniami zrównoważonego rozwoju. Czytaj więcej »

Biznes musi wyjść naprzeciw wartościom

Rozmowa z Markiem Raskino, analitykiem Garntera. Czytaj więcej »

Konteksty

W imię prawa

Prawa mieszkańców związane z wykorzystaniem technologii informacyjnych wyznaczają strategiczne kierunki działania łódzkich władz samorządowych w zakresie projektów teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Veni, vidi, Wiki - część 3. Miejsce dla wszystkich

Veni, vidi, Wiki - część 3. Miejsce dla wszystkich

Nie ma jednej prawdy o Web 2.0. Trzeba patrzeć na Web 2.0 krytycznie - widzieć zarówno szanse i możliwości, które otwiera, jak i zagrożenia, które z sobą niesie. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Atak na telefon

Atak na telefon

Połączenie phishingu z klasycznym telefonem, który nie ma odpowiednich filtrów czy mechanizmów uwierzytelnienia i zabezpieczenia transmisji powoduje, że skuteczność ataków wykorzystujących tego typu metodę może być wyższa niż ataków internetowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Podróże międzyplanetarne

Odwiedzałem kiedyś centrum naukowo-badawcze dużego koncernu informatycznego. Czytaj więcej »

Rozmawiać z mądrym

Lokalny Informatyk uważa, że wiedzy nigdy za wiele. Dlatego stara się ją czerpać ze wszystkich możliwych źródeł, nie omijając także nadarzających się okazji do spotkań z ludźmi uważanymi powszechnie za mądrych i godnych naśladowania. Czytaj więcej »

Trabi w Pekinie

Gdy zapytać Internetu o hasła "expo" i "polska", w odpowiedzi dostaje się jedynie, że właśnie dopiero co bardzo się staraliśmy, ale przeciw nam zmówili się jacyś starzy z jakimiś nowymi, no i dali sobie, a nie nam, mimo że nam przecież się należało, bo chcieliśmy najbardziej. Czytaj więcej »

Internetowe credo

W czasie jednej z wypraw lokalnego, polskiego klubu wycieczkowego w San Diego pod wielce znaczącą nazwą "Wysokie Progi" (1), kolega (pozdrowienia Witku!) wypowiedział był znamienne zdanie o tym, że wierzy w powszechny internet. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...