powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 22-2008, 27 maja 2008
22-2008 Computerworld nr 22-2008
Wiadomości

BSB: usługi na pierwszym planie

Należąca do NBP spółka Bazy i Systemy Bankowe zamierza zakończyć rok zyskiem 1 mln zł. Przez poprzednie dwa lata spółka notowała wynik pod kreską. Poprawę rezultatów ma przynieść powrót do usługowego modelu działania, w którym własne produkty i usługi stanowić będą większość przychodów. Obecny zarząd firmy stara się przywrócić dawną strukturę przychodów, która... Czytaj więcej »

Polscy informatycy poszukiwani

W Warszawie powstanie Centrum Kompetencyjne IT firmy Bosch. Nowy ośrodek ma się zajmować rozwojem i obsługą wykorzystywanych przez ten międzynarodowy koncern systemów CAD/CAM i platformy SAP. Czytaj więcej »

Polska ma być drugą Finlandią

Minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że Polska powinna brać przykład z Finlandii. Kraju, który przeznacza 3,52% PKB rocznie na badania i rozwój. Czytaj więcej »

Mglista przyszłość HP-EDS

Według jednych analityków, fuzja HP i EDS może wstrząsnąć światowym rynkiem usług IT. Zdaniem innych, nic takiego się nie stanie, a koncern HP tylko straci na tej, wartej prawie 14 mld USD, transakcji. Czytaj więcej »

Chcemy na orbitę

Specjaliści przekonują, że Polska stoi dopiero u progu rozwoju usług związanych z technologiami satelitarnymi. Czytaj więcej »

Polacy w kosmosie

Rozmowa z Jakubem Ryzenko, szefem Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej . Czytaj więcej »

EnFace: Jacek Klimek...

EnFace: Jacek Klimek...

... wiceprezes Ais.pl, jednej z niewielu polskich firm IT, która prawie 100% swojej działalności prowadzi na rynku amerykańskim i innych rynkach zachodnich. Czytaj więcej »

Technologie
Nadmuchane aplikacje

Nadmuchane aplikacje

Często można zetknąć się z opiniami, że producenci sprzętu i oprogramowania zawarli nieformalny układ, który ma na celu drenaż kieszeni użytkowników przez zmuszanie ich do częstszej wymiany produktów na nowe. Czytaj więcej »

Za trzy lata zabraknie adresów IP

Według OECD, wyczerpanie puli adresów IPv4 może zahamować rozwój globalnej sieci informacyjnej, a wraz z nią światowej gospodarki. Czytaj więcej »

Proszę, tylko bez paniki

Rozmowa z Andrzejem Bartosiewiczem, kierownikiem Działu Domen NASK. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kryzys na dobry początek

Kryzys to największa szansa na rozwój - przekonuje współpracowników Tomasz Romanowski. Historia jego organizacji dowodzi, że szef IT w Alstom ma rację. Czytaj więcej »

Nowa segmentacja

Rozmowa z Johnem Reevem, szefem doradztwa IT na region EMEA w Deloitte. Czytaj więcej »

Pójść o krok dalej

Pójść o krok dalej

Ambitny projekt reformy w systemie edukacji przygotowany przez minister szkolnictwa wyższego i nauki powinien pójść jeszcze dalej. Czytaj więcej »

Konteksty

Bezpieczne autostrady

System automatycznego powiadamiania o wypadkach eCall ma zmniejszyć o 2,5 tys. liczbę śmiertelnych ofiar ginących co roku na europejskich drogach. Czytaj więcej »

Web 2.0 jako dobrodziejstwo

Web 2.0 jako dobrodziejstwo

Użytkownicy sieci budują kolektywną wartość przez realizację własnych zainteresowań i korzyści. Ich egoistyczne zachowania zyskują w ten sposób wymiar społeczny i przyczyniają się do poszerzania wspólnie eksploatowanych zasobów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Niebezpieczeństwo w GSM

Niebezpieczeństwo w GSM

Algorytm szyfrujący stosowany w sieciach komórkowych nie jest silnym zabezpieczeniem. Można go złamać nie tylko w teorii. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ach, te schematy!

Rząd polski rozważa płacenie specjalnych stypendiów studentom, którzy pójdą na studia techniczne. Czytaj więcej »

Czytanie ze zrozumieniem

Lokalnemu Informatykowi przydarza się tyle samo wpadek zawodowych, co i każdemu innemu przedstawicielowi tej profesji. Nie znaczy to jednak wcale, że nie należy starać się postępować rozsądniej, rozważniej i unikać chaosu umysłowego. Czytaj więcej »

Mistrzowie świata

Długo, długo nie działo się nic - gdy pominąć swoiste anty-działania, jak wyłączenie testowej emisji cyfrowego sygnału radia i telewizji w podwrocławskiej Żórawinie i oddanie tej częstotliwości analogowej telewizji Puls, która sama oddała się pod wpływy światowego magnata środków przekazu Ruperta Murdocha. A od oddania (częstotliwości, nie te-lewizji) minął prawie rok i... Czytaj więcej »

Nowy, wolny świat reklamowy

Dwa razy przeczytałem tekst Jarosława Lipszyca (1), podrzucony mi przez Jakuba Chabika jako komentarz do felietonu nt. samoizdatu komputerowego (2). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...