powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 20-2008, 13 maja 2008
20-2008 Computerworld nr 20-2008
Wiadomości

Kogo Microsoft kupi zamiast Yahoo?

Koncern z Redmond oficjalnie wycofał swoją ofertę przejęcia Yahoo. Do porozumienia nie doszło, nawet pomimo podwyższenia proponowanej ceny do prawie 50 mld USD. Teraz pojawiają się spekulacje, że Microsoft zdecyduje się zainwestować te środki w inną dużą firmę lub kilka firm. Czytaj więcej »

Co zdziałało UKE w 2007 roku

W ubiegłym roku Prezes UKE zakończył realizację "Strategii Regulacyjnej 2006-2007". Co udało mu się osiągnąć? Na to pytanie odpowiada sprawozdanie przekazane przez Annę Streżyńską, prezes UKE, Ministrowi Infrastruktury. Czytaj więcej »

Będzie nowa emisja Tety

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki zdecydowało o przeprowadzeniu nowej emisji. Władze spółki zamierzają pozyskać z giełdy co najmniej 60 mln zł. Czytaj więcej »

Nowa edycja rankingu Deloitte

Nowa edycja rankingu Deloitte

Deloitte Central Europe rozpoczął kolejną edycję rankingu Technology Fast 50. Jest to doroczne zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej organizowane po raz dziesiąty. Czytaj więcej »

Polskie archiwa online

Na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało pierwsze polskie archiwum cyfrowe, które zastąpiło działające dotychczas Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Patrick Flanagan, Magdalena Taczanowska, Sławomir Klimowicz. Czytaj więcej »

Black Pointbuduje grupę

Producent materiałów eksploatacyjnych do drukarek - wspólnie z dwoma spółkami zależnymi - buduje Grupę Black Point. Firma planuje też wejść ze swoimi produktami na rynki Czech i Węgier. Czytaj więcej »

Powstanie ABG Integracja

W ciągu miesiąca mają zakończyć się rozmowy między ABG i Asseco Poland w sprawie utworzenia spółki integracyjnej. Czytaj więcej »

Energia obliczeń

Energia obliczeń

Rozwiązania gridowe mają pomóc w opanowaniu powodzi danych, która będzie efektem projektu LHC w genewskim CERN-ie. Czytaj więcej »

Cienkie druty

Komisja Europejska zaaprobowała - jako zgodny z zasadami pomocy publicznej UE - projekt dofinansowania budowy sieci szerokopasmowych w wiejskich regionach Szkocji. Czytaj więcej »

EnFace: prof. dr hab. Marek Niezgódka...

... dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Czytaj więcej »

Technologie
Nadciąga komputerowa chmura

Nadciąga komputerowa chmura

Przedstawiciele firm IT, analitycy, dziennikarze coraz częściej mówią i piszą o cloud computing. Trudno jest jednak zrozumieć, co oznacza, bo nie istnieje jednoznaczna jego definicja. Czytaj więcej »

OpenSolaris i Java dla Linuxa

OpenSolaris i Java dla Linuxa

Debiut OpenSolaris i zapowiedź 100-proc. otwarcia kodu Java to najnowsze inicjatywy Sun Microsystems, który chce rozszerzyć możliwość świadczenia usług na polu open source zarówno dla użytkowników systemu Solaris, jak i Linux. Czytaj więcej »

Integracja Javy z Flash

Sony Ericsson zapowiada udostępnienie narzędzi umożliwiających integrację funkcji Java i Adobe Flash w jednej aplikacji, przeznaczonej dla urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Sieć korporacyjna pełna wyzwań

Szybkie, bezprzewodowe, zwirtualizowane i bezpieczne. Takie mają być środowiska IT przyszłości. Będą też bardziej skomplikowane i trudniejsze do okiełznania. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy mesh

Latem pojawi się komercyjna oferta bezprzewodowych sieci Wi-Fi typu mesh, wykorzystujących rozproszoną strukturę do wymiany informacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Szewc w nowych butach

Od trzech lat HP prowadzi głośny projekt modernizacji IT. To unikalna szansa, aby zobaczyć, jak swoje procesy porządkuje firma pomagająca innym w reorganizacji IT. Czytaj więcej »

Koniec intuicji

Koniec intuicji

Rozmowaz Ianem Ayresem, autorem bestsellera "Super Crunchers: Why Thinking-by-Numbers Is the New Way to Be Smart". Czytaj więcej »

CRM potrzebnyw energetyce

CRM potrzebnyw energetyce

Kolejne firmy energetyczne sięgają po narzędzia usprawnia-jące obsługę klientów. To efekt liberalizacji rynku i wzrostu oczekiwań odbiorców energii elektrycznej, którzy mogą teraz wybierać dostawcę w całej Polsce. Czytaj więcej »

Konteksty
e-Podpis na 100%

e-Podpis na 100%

Zakup certyfikatu kwalifikowanego dla podmiotu, który składa dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej, nie stanowi znaczącego kosztu. Daje jednocześnie narzędzie służące do elektronicznego dostępu do innych usług administracji publicznej. Trzeba zadbać o to, by tych usług było jak najwięcej. Czytaj więcej »

(Nie)banalne bazy

Prężnie rozwijający się rynek baz danych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia interesów ich producentów. Chodzi głównie o produkty stricte użytkowe, gdzie wartość tkwi nie tyle w twórczej pracy programistów, co sprawnym i wyczerpującym zgromadzeniu danych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Alarm dla serwerów pocztowych

Nowe zjawisko masowych odpowiedzi na niewysłane listy - backscatter - może prowadzić do blokady serwerów pocztowych, o ile administratorzy nie zmodyfikują ich konfiguracji. Czytaj więcej »

Techniki BATV i VERP

BATV jest metodą eliminacji powracających błędnie zaadresowanych wiadomości e-mail. Ideą pomysłu jest wysyłanie wszystkich wiadomości ze znacznikami czasu i znacznikami kryptograficznymi, których nie można podrobić. Czytaj więcej »

Polityka może zapobiec skutkom awarii

Polityka może zapobiec skutkom awarii

Analitycy Forrester Research radzą, jak menedżer IT może przekonać dyrektora finansowego do inwestycji w system disaster recovery. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nie syp piasku, zapytaj dlaczego?

Kaizen po japońsku dosłownie znaczy "zmiana na lepsze". Samo pojęcie pochodzi z fabryk Toyoty, a jedna z zasad kaizen brzmi: pięć razy zapytaj "dlaczego?". Czytaj więcej »

Na wstecznym biegu

Lokalny Informatyk, pomimo swej długoletniej praktyki zawodowej, ciągle daje się podejść przez jakieś nieprzewidziane okoliczności. Zdarzenia te należą do klasy nieprzewidywalnych, a więc zaskakujących nawet najtwardszych wyjadaczy. Czytaj więcej »

T5

Czeska telewizja transmituje na żywo ceremonię po-witania znicza olimpijskiego w Pekinie. Imprezie towarzyszy taka oprawa artystyczna, że zasta-nawia się człowiek, czy coś więcej jeszcze pokażą podczas ceremonii otwarcia. Czytaj więcej »

Śmierć naszej gazety

Spędzanie wolnego czasu np. na pustyni ma swoje dobre strony. Poza oglądaniem kwitnących kwiatków (1), co jest prawdziwą ucztą dla oczu, oddalenie się od cywilizacji pozwala na zyskanie dystansu do samego siebie i do świata. Akurat tym razem w hotelu, gdzie spędzałem noc, wysiadła telewizja kablowa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...