powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 19-2008, 6 maja 2008
19-2008 Computerworld nr 19-2008
Wiadomości
Bliżej do nowelizacji ustawy

Bliżej do nowelizacji ustawy

Na potrzebę nowelizacji ustawy zwracają uwagę zarówno firmy, jak i zainteresowane urzędy. Jest szansa, że wszyscy doczekają się jej już w drugiej połowie 2008 r. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi ministerstwa gospodarki. Czytaj więcej »

InsERT: latem nadejdzie Katrina

Spółka od dwóch lat pracuje nad własnym rozwiązaniem dla średnich przedsiębiorstw. Obecnie do prac włączyła się Teta, nowy inwestor firmy. InsERT liczy na 15%, ocenianego na 100 mln zł, rynku. Teta ma on pomóc w uzupełnieniu nowego rozwiązania o niezbędną średnim firmom funkcjonalność. Będzie także współpracował z firmą InsERT nad stworzeniem kanału partnerskiego. InsERT... Czytaj więcej »

Wielkie lobbowanie za EIT dla Wrocławia

Kandydatura Wrocławia na siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego ma już poparcie 20 byłych ministrów, którzy apelują do premiera o wsparcie rządu dla Wrocławia. Promocja kandydatury miasta trafiła też do portalu Nasza-klasa. Czytaj więcej »

Użytkownicy świadomie narażają firmy

Pracownicy dużych korporacji świadomie i celowo naruszają obowiązujące w ich firmach zasady bezpieczeństwa IT - wynika z raportu Palo Alto Networks. Czytaj więcej »

Rusza budowa polskiej fabryki Lenovo

Rusza budowa polskiej fabryki Lenovo

Według oficjalnych zapowiedzi, 7 maja rozpocznie się budowa zakładu produkcyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obiekt ma zostać oddany w październiku br. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie ponad 1000 osób. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Zdzisław Nowak, Marcin Olewnik, Rafał Kowalewski i Jadwiga Nowotnik. Czytaj więcej »

Zatwierdzony prospekt emisyjny BPSC

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny BPSC. Spółka zamierza wprowadzić na rynek publiczny 800 tys. akcji nowej serii A2 oraz ponad 1,8 mln akcji serii A1 należącej do obecnych akcjonariuszy. Czytaj więcej »

Pierwszy PIT podpisany przez komórkę

Jarosław Bauc, były Minister Finansów w rządzie Jerzego Buzka, został pierwszą osobą w Polsce, która użyła Bezpiecznego Mobilnego Podpisu Elektronicznego firmy MobiTrust do poświadczenia zeznania podatkowego PIT. Czytaj więcej »

Polacy laureatami konkursu Google

Tomasz Dobrzyński, Jarosław Tworek i Wojtek Szkutnik zostali laureatami pierwszej edycji konkursu Google Highly Open Participation. Czytaj więcej »

Podziel się informacją

Każdy, kto odpowiada za bezpieczeństwo informacji i zarządzanie kryzysowe musi nauczyć się nią dzielić. Inaczej ani jej nie ustrzeże, ani nie zapanuje nad kryzysem. Czytaj więcej »

Migracja (tele)widzów

W Polsce średni czas poświęcany na oglądanie telewizji to 3-4 godziny dziennie. Jednak coraz większa grupa społeczna woli poświęcać czas na korzystanie z Internetu, zamiast siedzieć przed telewizorem. Czytaj więcej »

EnFace: Marek Ujejski...

... doświadczenie szefa działu IT zbierał w Pekao SA, potem w Raiffeisen Bank Polska. Dziś jest wicedyrektorem pionu IT w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czytaj więcej »

Technologie

e-rewolucja w biznesie

Trend Web 2.0 nabrał impetu w serwisach internetowych. Teraz trafia do biznesu, gdzie może przynieść tyle samo korzyści, co zagrożeń. Czytaj więcej »

W kolejce do SaaS

W kolejce do SaaS

Natychmiastowa dostępność, redukcja kosztów, stałe opłaty - to główne atuty modelu Software as a Service, który zyskuje coraz większą popularność. Czytaj więcej »

Małe opóźnienia, duży problem

Zjawisko opóźnień w transmisji danych zaczęło mieć poważny wpływ na wydajność procesów IT. Jeśli więc system nie działa efektywnie, warto zmierzyć opóźnienia transmisji i sprawdzić, czy są one elementem umów SLA. Czytaj więcej »

Procesory opanowały świat

Procesory opanowały świat

Jednak żadna architektura nie może być pewna,że przetrwa kolejne dziesięciolecia. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Świat to globalna wioska

Jak pogodzić lokalne wymagania biznesowe z globalnymi trendami centralizacyjnymi? To wyzwanie, które staje przed menedżerami IT w Avon. Czytaj więcej »

Co oddać w outsourcing?

Co oddać w outsourcing?

Które z funkcji i procesów wewnętrznych firma może oddać w outsourcing? Co obarczone jest zbyt dużym ryzykiem? To pytania niemal tak stare, jak sam termin "outsourcing". Odpowiedź na nie nigdy nie była jednak trudniejsza niż dziś. Czytaj więcej »

Znajomość języka w cenie

Rozmowa z Radomirem Sabelą, dyrektorem Accenture DCN BPO na Europę Środkową i Wschodnią. Czytaj więcej »

Jak nie wylecieć na aut

Jak nie wylecieć na aut

Ze świecą trzeba by szukać informatyków, którzy z radością powitają decyzję o outsourcingu. Dotąd byli częścią firmy z jej kulturą, przyzwoitym wynagrodzeniem, przywilejami, a przy okazji należeli do kasty szamanów. Czytaj więcej »

Konteksty
Czytelnik bibliotekarzem

Czytelnik bibliotekarzem

Nowe technologie dają szansę włączenia do tworzenia księgozbioru czytelników, którzy często lepiej i dokładniej znają dokumenty i źródła oraz ich rzeczywistą zawartość. Czytaj więcej »

Spraw, by ludzie pokochali bibliotekę

Spraw, by ludzie pokochali bibliotekę

Z Erikiem Boekesteijnem i Jaapem van de Geerem, pracownikami Biblioteki Publicznej miasta Delft w Holandii, zwanej DOK, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Nie chodzi tylko o technologie

Z Remigiuszem Lisem, zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Eksploit z automatu

Windows doczekał się mechanizmu umożliwiającego włamywaczom automatyczne tworzenie programów wykorzystujących jego słabości. To nowe wyzwanie, któremu muszą sprostać administratorzy systemów IT odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wszechświat się rozszerza

Jak wiemy z II zasady termodynamiki, entropia w układzie zamkniętym nie może maleć. Mówiąc krótko, bałagan może tylko wzrastać, a jeśli chcemy go trochę uporządkować - trzeba wykonać pewną pracę. Czytaj więcej »

Nowe odzywki

Lokalny Informatyk pragnie zmiany rzeczywistości na jeszcze lepszą. Ze względu na wszechobecne zastosowania informatyki proponuje, aby zmiany zacząć właśnie od tej branży, co niewątpliwie wyindukuje bardzo pozytywny wpływ na pozostałe gałęzie naszego życia. Czytaj więcej »

Łódź, czyli między Krakowem a Szczecinem

Jak jedzie człowiek na targi i na miejscu dowiaduje się, że odwołano właśnie to seminarium, w którym zamierzał wziąć udział, to może to być wystarczającym powodem, by zniechęcić się do całości. Czytaj więcej »

Naszość klasowa, czyli sami swoi

Ludzie to są wygodne istoty. W trakcie ewolucji wykształciliśmy sobie różne zasady współżycia, potocznie zwane prawami, przykazaniami lub regułami współżycia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...