powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 18-2008, 29 kwietnia 2008
18-2008 Computerworld nr 18-2008
Wiadomości

ICM i IBM pracują nad systemami hybrydowymi

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) rozpoczyna bliską współpracę z IBM Polska. Jej efektem mają być m.in. prace naukowe zakresu rozwoju i wykorzystania systemów hybrydowych, a także szkolenia z zakresu programowania w oparciu o architekturę Cell Broadband Engine. Czytaj więcej »

Kolejne firmy IT inwestują w Polsce

Acxiom, amerykańska firma oferująca rozwiązania w zakresie zarządzania informacjami o klientach, planuje otworzyć w lipcu biuro w Gdańsku. Docelowo firma zatrudni 500 informatyków. Czytaj więcej »

Marki sektora IT najszybciej zyskują na wartości

Z raportu Brandz wynika, że marka Google po raz drugi z rzędu jest najcenniejszą marką na świecie. W porównaniu z zeszłym rokiem jej wartość wzrosła o ok. 30%. Czytaj więcej »

ECI Telecom otwiera polski oddział

Izraelski koncern telekomunikacyjny ogłosił powołanie spółki ECI Telekom Polska. Będzie ona pełnić rolę przedstawicielstwa koncernu na region Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

ZUS: będzie okres przejściowy

Od 21 lipca tego roku firmy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, przekazując dokumenty do ZUS, będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Termin wejścia w życie przepisu nakładającego taki obowiązek nie zostanie przesunięty, ale rząd rozważa wprowadzenie okresu przejściowego dla przedsiębiorców. Czytaj więcej »

Konferencja SGH: IT ułatwia biznes

W dniach 14-17 kwietnia odbyła się pierwsza edycja konferencji "Inspiring Solutions: IT makes business easier". Czytaj więcej »

E-głosowanie? Nie tak szybko!

Waldy Dzikowski, zastępca szefa klubu parlamentarnego PO zapowiada, że już w 2008 r. uzyskamy możliwość głosowania przez Internet. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Czytaj więcej »

Kryzys modulowany

Przyzwyczajeni do telefonu komórkowego, Internetu, radia, telewizji - oczekujemy, że w sytuacji zagrożenia będziemy mogli wezwać pomoc, skontaktować się z bliskimi i uzyskamy miarodajne wskazówki, co należy robić. Czytaj więcej »

EnFace: Krzysztof Głomb...

... jest współtwórcą i prezesem Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", ekspertem w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, autorem strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w pięciu województwach i strategii eZdrowia województwa łódzkiego. Czytaj więcej »

Technologie
Walka o komórki

Walka o komórki

Symbian i Windows Mobile to dwie najpopularniejsze platformy dla zaawansowanych urządzeń mobilnych. Wraz z rosnącą popularnością tych rozwiązań konkurencja między nimi będzie się zaostrzać. Czytaj więcej »

Interesy w technologii push

Interesy w technologii push

Poczta i kalendarz już nie wystarczą. RIM chce uczynić z terminali BlackBerry w pełni funkcjonalny element korporacyjnego środowiska IT. Czytaj więcej »

Open source realną alternatywą

Open source realną alternatywą

Przykłady wdrożeń oprogramowania o otwartym kodzie - nie tylko w zagranicznych instytucjach, ale również polskich przedsiębiorstwach - pokazują, że rozwiązania open source mogą przynosić istotne oszczędności. Czytaj więcej »

Predictive Bitmaps w Linuxie

Tegoroczny cykl prezentacji na V Sesji Linuksowej we Wrocławiu dotyczył przede wszystkim zaawansowanych technologii open source. Czytaj więcej »

Terabitowe perspektywy

Terabitowe perspektywy

Jeszcze nie powstał standard 100 Gb/s Ethernet, a już pojawia się koncepcja sieci 1 Tb/s Ethernet, która ma zaspokoić rosnący apetyt na przepustowość. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zaszyte informacje

Na zapleczu eleganckich salonów odzieżowych Grupy Vistula & Wólczanka powstaje środowisko IT, które może stać się jednym z ważniejszych motorów sukcesu firmy. Czytaj więcej »

Nowe oblicza hostingu

Dynamiczny rozwój Internetu i polskiej gospodarki, a także nieoczekiwana konkurencja ze strony wielkich koncernów - m.in. Google i Amazon.com - to najpoważniejsze wyzwanie dla firm hostingowych. Czytaj więcej »

Konteksty

Brakuje fascynacji

Coraz mniejsza liczba młodzieży zainteresowana jest studiami technicznymi. Zawód inżyniera staje się mniej atrakcyjny dla współczesnych nastolatków. Z czego to wynika? Jak można temu zaradzić? Czytaj więcej »

Od nauki do biznesu

Od nauki do biznesu

Wciąż trwają dyskusje na temat tego, czym jest, a czym nie jest Business Intelligence. Jak wiele aspektów może wchodzić tu w grę, pokazuje historia rozwoju tego typu systemów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Zmutowany procesor

Ostatnio włamywacze wykorzystują mikroprocesor, aby włamać się do systemu bez pozostawienia śladów. Czytaj więcej »

Oracle centralizuje i łata

Oracle centralizuje i łata

Firma zapowiada centralizację procesów związanych z bezpieczeństwem w ramach architektury SOS. Publikuje też kolejny ważny zestaw poprawek. Czytaj więcej »

Większe bezpieczeństwo transakcji finansowych

Payment Card Industry Security Standards Council (PCI SSC) opublikował nowy standard PA-DSS (Payment Application Data Security Standard), który określa wymagania dotyczące bezpiecznych procedur przetwarzania danych w aplikacjach obsługujących transakcje finansowe. Począwszy od jesieni 2008 r., organizacja PCI SSC rozpocznie publikowanie listy aplikacji do obsługi transakcji finansowych,... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dzieci zapobiegliwej mamy

Kiedy człowiek przestaje rozumieć język młodych, to wyraźny sygnał, że czas się zbierać z tego świata. Informatyka ma to do siebie, że ten moment przychodzi stosunkowo szybko. Uczucie obcości towarzyszy mi, kiedy spotykam się z bardzo młodymi adeptami informatyki. Są zupełnie inni niż typ osobowościowy, który znam i lubię nie mniej niż samą technologię. Czy czas zbierać... Czytaj więcej »

Niewiedza menedżera

Im kto dłużej zajmuje się zarządzaniem, tym bardziej traci rozeznanie w technologiach IT. Dla Lokalnego Informatyka tacy osobnicy są pożywką do prześmiewczych działań i robienia małpich min za ich plecami. No bo jakże mógłby Lokalny traktować poważnie menedżerów IT, których szeroka niewiedza i dziecięca beztroska informatyczna są tak szczere i naturalne jak lód na biegunach... Czytaj więcej »

XXI wiek

Najpierw było uroczyste otwarcie z udziałem królowej, a dwa tygodnie później, w słoneczny ranek, 27 marca, pani kapitan Lynn Barton, zasiadająca za sterami lecącego z Hongkongu Jumbo jeta, właśnie zakończyła lądowanie i doprowadziła pierwszy w historii rejsowy samolot do nowiutkiego, piątego już, terminala na londyńskim lotnisku Heathrow. Wysiadających pasażerów witał... Czytaj więcej »

Naturalnie neutralnie

Poprzedni, 2007 rok zakończyłem w swoim blogu gorącym apelem (1) o prawdziwą neutralność technologiczną mediów publicznych. Oczywiście sprawa dotyczy nie tylko mediów, lecz także działań rządu, administracji państwowej i samorządów. Można twierdzić, że każdy typ działalności w sferze publicznej, który jest licencjonowany przez państwo, powinien być neutralny. Ostatecznie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...