powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 16-2008, 15 kwietnia 2008
16-2008 Computerworld nr 16-2008
Wiadomości
Szczecin pozbawiony prądu

Szczecin pozbawiony prądu

Część województwa Zachodniopomorskiego została w zeszłym tygodniu pozbawiona prądu - to wynik awarii dwóch najważniejszych linii energetycznych. Szczecin został praktycznie sparaliżowany, zapanował chaos komunikacyjny, nie działała sygnalizacja świetlna. Czytaj więcej »

Windows XP będzie można kupić aż do roku 2010

Za niecałe trzy miesiące upływa narzucony przez Microsoft termin zakończenia sprzedaży Windows XP w sklepach. Czytaj więcej »

Trójmiejska Galera najszybsza w regionie

Galera - trójmiejski superkomputer mierzy 17 m długości i waży 7 ton. Czytaj więcej »

IBM: Polska dołącza do liderów

Polska znalazła się w jednym koszyku z Brazylią, Rosją, Chinami i Indiami - na szczęście to nie wyniki losowania grup w przedolimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w siatkówce, lecz nowy podział regionalny w IBM. Czytaj więcej »

Hakerzy zaczęli sprzedawać włamanie jako usługę

Powstały serwisy udostępniające narzędzia włamań jako płatną usługę. Zjawisko CaaS (Crimeware-as-a-Service) sprawia, że konkretne działania przestępcze (m.in. kradzież danych lub spam) w coraz mniejszym stopniu wiążą się ze znajomością szczegółów technicznych. Czytaj więcej »

Bądźmy w kontakcie

Druga edycja konferencji Computerworld "Bądźmy w kontakcie" była okazją do przyjrzenia się kondycji branży call/contact center i poznania jej największych wyzwań. Czytaj więcej »

Służby bliżej ludzi

Służby bliżej ludzi

Z nadbrygadierem Januszem Skulichem, zastępcą komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, rozmawiamy o zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie w Polsce. Czytaj więcej »

Rozciąganie radia

Kiedy przedstawiciele Komisji Europejskiej zaczęli mówić o potrzebie lepszej koordynacji polityki w dziedzinie gospodarki widmem częstotliwości fal radiowych, natychmiast obudzili obawy niektórych rządów. Przesunięcie nawet części kompetencji decyzyjnych z poziomu regulatorów krajowych na szczebel unijny zapachniało naruszeniem lokalnych interesów Czytaj więcej »

Na gorąco: Sebastian Ptak

Dyrektor zarządzający Blue Media opowiada o szybkim rozwoju firmy, braku potrzeby pozyskiwania funduszy z giełdy i kolejnych pomysłach na revenue sharing. Czytaj więcej »

W przekroju

W przekroju

Patenty w Europie Czytaj więcej »

EnFace: Marek Walczak

... współzałożyciel i długoletni prezes Stowarzyszenia Użytkowników Platformy AS/400 (obecnie i5) Common Polska, aktualnie szef międzynarodowego Centrum Kompetencyjnego T24 Grupy Fortis. Czytaj więcej »

Technologie
Bezpieczne współdzielenie danych

Bezpieczne współdzielenie danych

Saleforce.com wykorzystał idee "social web" w aplikacji biznesowej, Teradici udowadnia zaś, że centralne zabezpieczanie danych nie musi odbywać się kosztem wydajności. Czytaj więcej »

Trudne testowanie wydajności

Trudne testowanie wydajności

Najpierw trzeba określić, jakie dyski spełniają wymogi dotyczące planowanej wydajności. Dopiero w kolejnym etapie należy analizować ich liczbę i modele Czytaj więcej »

Intel się mobilizuje

Kwietniową konferencję Intel Developer Forum w Pekinie zdominowały prezen-tacje nowej platformy sprzętowej Centrino Atom dla niewielkich urządzeń mobilnych. Czytaj więcej »

Następcy Linusa

Następcy Linusa

Pierwszą osobą, która większości użytkowników kojarzy się z systemem Linux jest oczywiście Linus Torvalds. Być może jednak już niedługo się to zmieni... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Menedżer na 10+

Grupa Lotos ostatecznie uzyskała zgodę rady nadzorczej na realizację programu modernizacyjnego "Program 10+", jednego z największych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych w polskim przemyśle do roku 2010. Czytaj więcej »

Biling po liftingu

Biling po liftingu

Dostawcy energii mają za sobą kolejną poważną zmianę w systemach IT. O tym, czy wszystkim powiodły się modyfikacje oprogramowania, przekonamy się do końca roku. Czytaj więcej »

Konteksty
Pochwała wielodziedzinowości

Pochwała wielodziedzinowości

Wszechzwiązek zjawisk w połączeniu z odwieczną chęcią panowania nad złożonością rzeczywistości powoduje, że tradycyjne podejście oparte o wąskie specjalizacje okazuje się niewystarczające. Jednocześnie interdyscyplinarność wymaga czynnika integrującego, którym okazuje się być informacja. Czytaj więcej »

O czym szumią lokalni informatycy

Zza zamkniętych drzwi serwerowni rzadko dochodzą głosy lokalnych informatyków. Nie oznacza to jednak, że wiodą tam sielskie życie, w otoczeniu najnowszych technologii i nowoczesnego sprzętu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Znikający kod

Znikający kod

Bootkity to stara technika ataków, polegająca na zarażaniu komputera podczas jego startu. Teraz powraca w nowej, groźnej formie, atakując systemy Windows Vista. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Król rozkazuje, słońce wschodzi

Otwieram właśnie puszkę piwa i w tle odpalam jakieś gołe panienki. Przeglądam serwis internetowy popularnego dziennika, żeby trochę wpłynął na moje opinie. Wreszcie czuję się jak rasowy internauta, który - według słów Jarosława Kaczyńskiego - zajmuje się piciem piwa, oglądaniem pornografii oraz jest bardzo podatny na manipulację. Czytaj więcej »

Staryczłowiek i może

Lokalny Informatyk uważa, że różnego rodzaju nagonki za sprawki z przeszłości mają raczej znaczenie demonstracji siły niż rzeczywistego wyrównania krzywd moralnych. Bo czy można winić kogoś za współpracę z kimś, kto w dzisiejszych realiach nie jest zbyt mile widziany? Czytaj więcej »

Kryzys trwa, winnego już mamy

We wtorek, 18 marca, pol-ska, internetowa edycja szacownego dziennika finansowego przyniosła artykuł dowodzący konieczności wspomagania przez państwo banków w kłopotach, czego wzorcowym i wzorowym przykładem był ten dotyczący amerykańskiego Bear Stearns. Czytaj więcej »

Wydawca, czyli papierowy DRM

Jakiś czas temu sąsiad z łamów CW poskarżył się w blogu na ciężki los autora książek 1). Wyliczył mianowicie, że jako tantiemy autorskie dostaje 8% końcowej ceny książki, czyli tylko 3, 60 zł. Wyliczenie owo stanowi dla autora punkt wyjścia do ataku na mechanizmy policyjne i prawne obrony praw twórców w epoce Internetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...