powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 15-2008, 8 kwietnia 2008
15-2008 Computerworld nr 15-2008
Wiadomości
Google wychodzi z Internetu, a Microsoft udostępni online Albany

Google wychodzi z Internetu, a Microsoft udostępni online Albany

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że w najbliższym czasie funkcjonalność aplikacji biurowych pakietu Google Apps będzie dostępna lokalnie, przy użyciu wtyczki Google Gears. Czytaj więcej »

Office Open XML z logo ISO

Głosami państw członkowskich - w tym Polski - organizacja ISO uznała format OOXML za międzynarodowy standard. Z informacji ujawnionych przez jednego z członków holenderskiego komitetu standaryzacyjnego wynika, że zdecydowana większość, bo aż 61 państw należących do organizacji ISO głosowała za uznaniem formatu Microsoftu za standard. Kolejne 16 państw wstrzymało się od głosu. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Jacek Krawiec, Tomasz Kuźmierz, Krzysztof Groyecki, Jacek Banel, Sebastian Szczepański. Czytaj więcej »

iPhone bardziej przydatny w biznesie

iPhone bardziej przydatny w biznesie

iPhone z podstawową wersją firmware był urządzeniem typowo konsumenckim. Czytaj więcej »

Rozmowy przez komórki łatwo podsłuchać

GSM jest dziurawy, co sprawia, że prowadzone z jego wykorzystaniem rozmowy mogą zostać bez większego problemu podsłuchane - ogłosili dwaj znani specjaliści ds. bezpieczeństwa David Hulton i Steve Muller. Czytaj więcej »

Profesor Podcast

Prestiżowe uniwersytety, od MIT po Stanford, za darmo udostępniają tysiące nagrań wykładów z każdej dziedziny. Kiedy polskie uczelnie pójdą ich śladem? Czytaj więcej »

Witamy w epoce kamienia e-łupanego

Rozmowa z Jerzym M. Mischke, emerytowanym profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej, profesorem Wyższej Szkoły Gospodarki, przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia e-Learningu Akademickiego. Czytaj więcej »

Na gorąco: Jerzy Krawczyk

Z prezesem Tety rozmawiamy o przejęciach dostawców systemów wspomagających zarządzanie, w tym ekspansji na rynku HR, a także konieczności konsolidacji. Czytaj więcej »

Abonament misyjny

Abonament misyjny

Zaskakująco mało kto z dyskutujących próbuje się zastanawiać nad rynkowym i technicznym kontekstem zmian w obszarze mediów elektronicznych. Czytaj więcej »

EnFace: Michał Kiciński...

...szef CD Projekt - firmy, która po czterech latach prac z sukcesem wypuściła na rynki zagraniczne najsłynniejszą polską grę komputerową Wiedźmin. Czytaj więcej »

Technologie
Nie zawsze opłaca się łączyć

Nie zawsze opłaca się łączyć

Wbrew tendencjom do konsolidacji, zaletą systemu rozproszonego jest większa odporność na awarie. Czytaj więcej »

Ekologia w centrum danych

Ekologia w centrum danych

Green IT to temat często i chętnie poruszany przez producentów rozwiązań dla centrów danych. Czytaj więcej »

Rewolucja over IP

Rewolucja over IP

Nikogo nie dziwi, że centrale PBX są wypierane przez systemy IP, ale wszystko wskazuje na to, że za kilka lat na rynek trafią też tego typu systemy wideokonferencyjne. Czytaj więcej »

Aplikacje bez przeglądarki

Oprogramowanie Adobe AIR 1.0 ma umożliwić zatarcie różnic między programami uruchamianymi lokalnie na komputerach desktop a aplikacjami webowymi. Czytaj więcej »

Czy 2x2 jest lepsze niż 4?

Pojawiło się rozwiązanie sprzętowo-programowe, które umożliwia połączenie dwóch serwerów dwuprocesorowych w wydajne środowisko stanowiące odpowiednik maszyny czteroprocesorowej. Czytaj więcej »

Citrix i HP integrują wirtualizację serwerów

Citrix i HP opracowały zintegrowane rozwiązanie do wirtualizacji serwerów o nazwie Citrix XenServer HP Select Edition, które będzie sprzedawane klientom obu firm. W ramach zawartej umowy, nowa wersja Citrix XenServer została zintegrowana z 64-bitowymi serwerami HP ProLiant. Czytaj więcej »

Oracle kupuje narzędzia testowania aplikacji webowych

Firma poinformowała o porozumieniu dotyczącym zakupu narzędzi do testowania aplikacji webowych od firmy Empirix. Oracle zamierza uczynić z zestawu Empirix e-TEST główny komponent swojego systemu Enterprise Manager, który w ten sposób ma stać się kompleksowym rozwiązaniem zarządzania cyklem życia aplikacji. Czytaj więcej »

Ethernet idzie naprzód

Już wkrótce użytkownicy będą mogli wykorzystać sieć Ethernet do zasilania sprzętu wymagającego mocy sięgającej 30 W. Czytaj więcej »

Symantec integruje pamięci

Firma zaprezentowała oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi na platformie Windows. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Od konsultingu do zarządzania

Sieć sklepów SMYK zakończyła wdrożenie systemu Oracle Retail (d. Retek). Teraz najważniejszym wyzwaniem jest ekspansja na rynki ościenne i stworzenie prawdziwej regionalnej potęgi handlowej. Czytaj więcej »

Nowi partnerzy SAP

Mają nawet po kilkanaście lat doświadczenia we wdrażaniu systemów zintegrowanych. Niedawno zrezygnowali z pracy w dużych koncernach i budują własne firmy. Czytaj więcej »

Procesy jak w banku

Skuteczność działalności instytucji finansowej, która nie kontroluje w pełni swoich procesów spada średnio o 50%. Dlatego też banki i instytucje finansowe wdrażają u siebie systemy Business Process Management. Czytaj więcej »

Kolejna wielka szansa

Euro 2012 może stanowić impuls nie tylko dla branży budowlanej, ale i IT - uważają przedstawiciele świata akademickiego. Niestety także w tej sferze przygotowań do mistrzostw mamy już pewne opóźnienia. Czytaj więcej »

Konteksty

Wizja na dzisiaj

Zarządzanie miastem staje się coraz bardziej zarządzaniem informacją o mieście. Czytaj więcej »

Orientacja na efekty

Indywidualne informatyzowanie administracji, informatyzacja bez przeprojektowania procesów - to efekty braku prawdziwego Planu Informatyzacji Państwa. Czytaj więcej »

Dla dobra śledztwa

Ściganie cyberprzestępstw opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy organami ścigania a sektorem IT. W przeciwnym wypadku większość elektronicznych dowodów nie byłaby możliwa do pozyskania i zanalizowania na etapie postępowania karnego. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Kontrola w wersji open source

Kontrola w wersji open source

Ochrona dostępu do sieci firmowej to obecnie podstawowy element systemu bezpieczeństwa w każdej firmie, o którym nie zapominają również producenci oprogramowania open source. Czytaj więcej »

Główne grzechy biznesu

Konferencja Black Hat 2008 poświęcona była nowym zagrożeniom, zwłaszcza dotyczącym platform mobilnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Szach, bliżej mata

Złamanie przez spamerów mechanizmów CAPTCHA stosowanych przez Gmail było szeroko dyskutowane przez źródła informatyczne i pozostało niemal w ogóle niezauważone przez media popularne. Tymczasem zdarzenie jest symptomatyczne i domaga się komentarza. Czytaj więcej »

Teatr programistów

Lokalny Informatyk żyje w swoim świecie. Skleca z klocków budowle informatyczne, daje i odbiera życie swoim tworom. Jak aktor teatru lalkowego, porusza programy do działania i nadaje sens ich istnieniu. Czytaj więcej »

Pustyni też zabraknie...

Wydzielanie ciepła jest wadą wszystkich urządzeń elektroni-cznych, komputerów nie wyłączając. Pisze się o tym i mówi coraz więcej, w miarę jak efekt cieplarniany powoduje znikanie kolejnych lodowców w okolicach biegunów Ziemi. A ponieważ komputery grzeją i atmosferę wokół siebie, ich własne ciepło zaczyna w którymś momencie szkodzić im samym, więc kolejną solidną dawkę... Czytaj więcej »

Zawijać druciki

Przysłowiowy świstak siedział i zawijał sreberka. Tymczasem Państwa felietonista od lat namiętnie zawija druciki, którymi w pudełkach przytrzymane są skręcone kable komputerowe, tak aby nie zajmowały za dużo miejsca. Nie wiem, kto zaprowadził ten sposób porządkowania rzeczywistości ani też od kiedy datuje się jego powszechne użycie. Wiem natomiast, że od ćwierć wieku sam... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...