powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 12/13-2008, 25 marca 2008
12/13-2008 Computerworld nr 12/13-2008
Prezentacje firmowe

Czym jest chmura prywatna?

MicrosoftOdpowiadamy na pytanie o korzyści płynące z funkcjonowania przedsiębiorstwa w chmurze. Pomagamy znaleźć najlepsze rozwiązanie do budowy chmury prywatnej. Pokazujemy jakie daje ona korzyści organizacjom i jakie różnice dzielą ją od innych rodzajów środowisk IT. Prezentujemy także przykład wdrożenia chmury prywatnej na przykładzie Centrum Nauki Kopernik.

Raport CS

Po pierwsze ludzie

Najtrudniejszym wyzwaniem, przed którym staje dziś Jaromir Wróblewski, dyrektor IT w Hortex Holding, jest utrzymanie wykwalifikowanych kadr w swoim zespole. Czytaj więcej »

Zarządzać IT z ISO 20000

Bank Zachodni WBK to druga w Polsce - po KGHM - i jedna z zaledwie 150 organizacji na świecie, które mogą poszczycić się zdobyciem normy ISO/IEC 20000-1:2005. Czytaj więcej »

Multisourcing tak, ale...

Multisourcing tak, ale...

Klienci dzielą kontrakty outsourcingowe na coraz mniejsze fragmenty. Nim jednak zaczniemy traktować usługi IT jak klocki lego, z których samodzielnie układamy korzystną dla nas usługę, minie jeszcze sporo czasu. Czytaj więcej »

Wiadomości

CIO nie mają wpływu na decyzje w firmach

Choć informatyka uważana jest za strategiczne narzędzie biznesu, to zaledwie 47% dyrektorów ds. IT uczestniczy w posiedzeniach ścisłych zarządów przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

iPhone dla menedżerów

Nowe oprogramowanie iPhone'a ma pomóc Apple w walce o klientów biznesowych. Czytaj więcej »

Rząd chce poprawić prawo

Przyjęty już przez rząd projekt nowelizacji prawa umożliwi zamawiającym poprawianie omyłek "polegających na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia niepowodujące istotnych zmian w treści oferty". Obecnie zamawiający mogą poprawiać tylko „oczywiste pomyłki pisarskie" oraz „omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny". Czytaj więcej »

Hakerzy mogą łatwo klonować karty zbliżeniowe

Rząd Danii wydał ostrzeżenie dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa kluczy dostępu w powszechnie używanych kartach zbliżeniowych Mifare Classic, obecnych także w Polsce. Karty te wykorzystywane są do pobierania opłat komunikacji miejskiej, jako karty parkingowe, identyfikatory dostępowe czy bilety na imprezy. Czytaj więcej »

Atos Origin otwiera nową siedzibę

Będzie to trzecia placówka po Warszawie i Bydgoszczy. Firma chce także znacznie zwiększyć zatrudnienie z 300 osób obecnie do 500 pracowników do końca 2009 r. Nowych pracowników Atos Origin poszukuje wśród osób specjalizujących się w rozwiązaniach SAP, Business Intelligence i Managed Operations. Czytaj więcej »

WiMAX powiatowy powraca

W UKE rozkręciła się machina przetargów na częstotliwości dla szerokopasmowych regionalnych sieci dostępowych. Urząd zmienił przy okazji zasady - zamiast 317 przetargów powiatowych, Polskę podzielono na 60 obszarów. Czytaj więcej »

Kryzysowe 112

Nie daj Boże, aby chaos w systemie zarządzania kryzysowego sprowokował terrorystów do ataku. Uporządkowanie tego rozgardiaszu w Polsce zajmie jednak lata. Czytaj więcej »

Biurokracja jest wszędzie

Biurokracja jest wszędzie

Rozmowa z Krzysztofem Komorowskim, ekspertem Instytutu Sobieskiego oraz Bohdanem Bieńkowskim, niezależnym konsultantem (występującym anonimowo), byłym pracownikiem międzynarodowej korporacji. Czytaj więcej »

Teraz IT

Gdyby politycy potraktowali poważnie chociaż kilka z licznych postulatów branży teleinformatycznej, przestaliby narzekać na niską innowacyjność polskiej gospodarki. Czytaj więcej »

IT made in China

IT made in China

Okazją do zapoznania się przez polskie firmy z branży ITC z realiami rynku chińskiego i oferowanymi projektami jest zbliżająca się konferencja "Business in China". Czytaj więcej »

Nowe technologiew nowej formule

Nowe technologiew nowej formule

Mimo głosów o malejącej roli targów, hanowerski CeBIT niezmiennie stawrza doskonałą okazję , aby zorientować się w aktualnych trendach na rynku teleinformatycznym. Czytaj więcej »

Kolorowa przyszłość BlackBerry

Kolorowa przyszłość BlackBerry

Rozwiązanie RIM opanowało biznes. Teraz producent ma wkroczyć na rynek konsumencki. Czytaj więcej »

EnFace: dr Marek Rydzy...

... w krakowskiej Motoroli zatrudniony obecnie na stanowisku "Six Sigma Black Belt", odpowiedzialny za zapewnienie jakości oprogramowania, wdrożenie i utrzymanie modelu CMMI i komplementarnego modelu Six Sigma. Czytaj więcej »

Technologie
Czekając na WiMAX

Czekając na WiMAX

Dziesiątki milionów użytkowników i setki milionów dolarów inwestycji - tak mógłby wyglądać spełniony sen dostawców technologii WiMAX. Jednak jej upowszechnienie wciąż stoi pod znakiem zapytania. Czytaj więcej »

Open source jest piękny

Open source jest piękny

Rozmowa z Jimem Whitehurstem, prezesem zarządu Red Hat Inc. Czytaj więcej »

Zielone światło dla wirtualizacji

Zielone światło dla wirtualizacji

Pierwsza konferencja VMworld w Europie wykazała ogromne zainteresowanie wirtualizacją wśród europejskich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

BMC kupuje BladeLogic

BMC Software ogłosiła zamiar przejęcia firmy BladeLogic, zajmującej się oprogramowaniem do automatyzacji centrów danych. Czytaj więcej »

Toshiba i Samsung najbardziej zielone

Obie firmy zostały uznane przez Greenpeace za najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu producentów elektroniki użytkowej. Czytaj więcej »

Fossa: nowa wizja zarządzania Novella

Podczas konferencji Brainshare firma zaprezentowała nową wizję systemu zarządzania. Czytaj więcej »

DNS za darmo

DNS za darmo

Czy możliwe jest uzyskanie darmowej usługi zarządzania tak krytycznym elementem sieci, jak DNS? Czytaj więcej »

Konteksty

75 procent autystyków

Z Thorkilem Sonne, prezesem duńskiej firmy IT Specialisterne, zatrudniającej osoby z autyzmem, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Rozproszenie decyzji jest faktem

Rozproszenie decyzji jest faktem

Aż 75% światowych firm twierdzi, że ma coraz większy problem z przeładowaniem informacyjnym. Równocześnie tylko 5% przyznaje, że jest to wyzwanie, które naprawdę ich przerasta. Czytaj więcej »

Informacja to podstawa

Informacja ma coraz większy wpływ na wszystkie obszary zarządzania państwem. Czytaj więcej »

Rain Man przy klawiaturze

W społecznej świadomości funkcjonowali jedynie informatycy niepełnosprawni fizycznie. Teraz pora przyzwyczaić się do tego, że w IT może realizować się też osoba chora na autyzm. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Złudna wiara w UAC

Ograniczanie możliwości logowania użytkowników z pełnymi przywilejami może być tylko doraźnym rozwiązaniem, które zahamuje dużą liczbę standardowych ataków, ale nie ma znaczenia uniwersalnego mechanizmu obronnego. Czytaj więcej »

Bezpieczny e-mail? Wątpię...

Zbyt wiele rozwiązań, technologii i standardów utrudnia popularyzację bezpiecznych kanałów komunikacyjnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Płatne w naturze

Jednym z najciekawszych zjawisk naszych czasów jest dostępność znakomitych produtków software'owych bez opłat. Czy to jako darmowe oprogramowanie do ściągnięcia z Internetu, czy to jako darmowe serwisy online - na świecie dostępne są tysiące, jeśli nie miliony aplikacji, z których możemy korzystać. Czytaj więcej »

Kto szuka, ten znajdzie

Czego jak czego, ale ubawu w pracy można Lokalnemu Informatykowi tylko pozazdrościć. Nie każdy ma bowiem tak tragikomiczną dyrekcję, jak właśnie on. Prawdę powiedziawszy, to oprócz ubawu Lokalny ma służbowo wiele utrapień i cierpi nieraz okropne prześladowania ze strony swych przełożonych. Niemniej, czasami niektóre wydarzenia wynagradzają mu to, działając odtruwająco na jego... Czytaj więcej »

Mi-Ya-Goo czyli 2 x 3 x 3, albo Ya-Goo-Mi, a wtedy 40 x 4 x 2

Nie chciałbym od razu, samym nagłówkiem, zniechęcić do lektury tych, którzy niezbyt przyjaźnili się z matematyką. Będzie więc, jak widać, trochę o liczbach i jakaś arytmetyka nawet. Czytaj więcej »

Sześćset, czyli granica

No i zdarzyło się. Po dokładnie trzynastu latach pisania do CW (mój pierwszy felieton<sup>1</sup> ukazał się w numerze z datą 13 lutego 1995 roku, dzisiejszy piszę 9 lutego) udało mi się dobić do sześciuset. Jak mówią posłowie w sejmie, duża cyfra. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...