powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 07-2008, 12 lutego 2008
07-2008 Computerworld nr 07-2008
Wiadomości
Coraz więcej chętnych na Yahoo!

Coraz więcej chętnych na Yahoo!

Microsoft wraca do rozmów w sprawie przejęcia Yahoo! Za internetowego giganta zaoferował 44,6 mld USD. Do grona firm zainteresowanych przejęciem Yahoo! dołączyć może także Apple, amerykański koncern medialny InterActiveCorp, a nawet operator chińskiej wyszukiwarki Alibaba.com. Czytaj więcej »

Intec monopolizuje polskirynek systemów billingowych

Exatel jest kolejnym polskim operatorem, który zdecydował się na wdrożenie oprogramowania firmy Intec. Czytaj więcej »

Windows Server 2008 trafił do tłoczni

Po prawie pięciu latach rozwoju najnowszy, serwerowy system operacyjny Microsoftu wszedł w fazę RTM (Ready To Market). Windows Server 2008 zastąpi WS2003. Finalna wersja WS2008 trafi do sprzedaży na początku marca br. Czytaj więcej »

Mecze polskiej ekstraklasyna platformie videostrada tp

Wygrany przez Telekomunikację Polską i Canal+ przetarg to kolejny etap rozwoju oferty dostępnej w ramach usługi IP TV. Czytaj więcej »

PIGZT będzie wspierać nowoczesne firmy

Rozpoczęła działalność Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii. Czytaj więcej »

Rozwój, czyli... Rozwój

Subiektywizm w postrzeganiu pewnych zjawisk to z natury rzeczy domena felietonistów. Ale w felietonie pt. "Bankructwo, czyli rozwój" (CW 5/2008) dotyczącym naszej spółki Pan Kuba Tatarkiewicz był aż nadto subiektywny. Oczywiście z mojego... subiektywnego punktu widzenia. Cieszy mnie, że Pan redaktor zainteresował się sytuacją spółki, sprawdził jak wyglądają jej wyniki finansowe,... Czytaj więcej »

Wędrówka z bazy do bazy

Zamierzenia MSWiA wobec projektu PESEL2 wywołały ożywioną dyskusję na naszym Forum, i nie tylko. Ciekawym wątkiem jest sprawa migracji danych. Czytaj więcej »

Firma 2.0...nie tak szybko

Firmowe blogi, wiki, RSS, serwisy społecznościowe, czyli krótko - Web 2.0 w firmie. Teoretycznie to wszystko jest możliwe i nawet tu i ówdzie istnieje, ale by upowszechnić się na większą skalę, wymaga rozluźnienia kontroli w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Biznes bez 2.0

Funkcjonowanie wielu firm w dużym stopniu zależy dziś od Internetu. Jak poradziliby sobie przedsiębiorcy, gdyby - jak wieszczą niektórzy - przestał on działać? Czytaj więcej »

Na gorąco: Andrzej Dopierała

Prezes polskiego oddziału firmy Oracle opowiada o ostatnich przejęciach, do których zalicza się nie tylko Hyperion i BEA. Oracle w ciągu ostatniego roku przejął łącznie 10 firm. Czytaj więcej »

112: numer życia

Obok umiera człowiek. Z pamięci musisz wydobyć numer telefoniczny. Po chwili słyszysz spokojny głos dyspozytora, pojawiają się ratownicy. Nie musisz wiedzieć, że gdzieś pomiędzy nimi jest technika i system, który powinien zadziałać zawsze, wszędzie i nigdy nie zawieść. Czytaj więcej »

EnFace: Zygmunt Grajkowski...

... od 20 lat związany z branżą IT, aktywnie brał udział w 35 przejęciach i połączeniach, m.in. jako partner w Enterprise Investors, od pięciu lat prowadzi firmę Value Based Management, specjalizującą się w wycenach wartości oraz budowie strategii wzrostu wartości spółek. Czytaj więcej »

Technologie
Serwery biją rekordy

Serwery biją rekordy

Polski rynek serwerów pobił w 2007 r. rekord sprzed dwóch lat, dzięki nienotowanemu wcześniej wzrostowi popytu na platformy x86 i skutecznemu dotarciu największych dostawców do sektora MSP. Czytaj więcej »

Bliski koniec XP

W czerwcu br. Microsoft zaprzestaje sprzedaży licencji Windows XP. Jaka jest możliwość przedłużenia życia Windows XP? Czytaj więcej »

Zarządzanie
Kosztowny brak kontroli

Kosztowny brak kontroli

Straty poniesione przez Société Générale na skutek miliardowych transakcji jednego z maklerów ponownie zwracają uwagę na problem organizacji procesów nadzoru i kontroli działań podejmowanych przez pracowników firm (IT Compliance). Czytaj więcej »

Warto rosnąć rozważnie

Głośne dyskusje o emisji gazów cieplarnianych, ekologicznych rozwiązaniach powodują, że na świecie coraz więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju. Ta społeczno-ekonomiczna koncepcja to dobry biznes... także dla branży IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Części zamienne pod kontrolą

Części zamienne do sprzętu IT to atrakcyjny segment rynku. Zabiegają o niego nie tylko producenci oryginalnych urządzeń. Jego funkcjonowanie jest regulowane przez specjalne przepisy prawa, głównie z zakresu własności przemysłowej i zasad reklamowania się. Czytaj więcej »

Hybrydowa biblioteka

Hybrydowa biblioteka

Gwałtowny rozwój powszechnie dostępnych, internetowych narzędzi wyszukiwawczych każe spojrzeć na nową rolę bibliotek w upowszechnianiu informacji o książkach. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Zarządzanie zaporami

Zarządzanie zaporami

Obsługa zapór firewall w systemach heterogenicznych jest zadaniem pracochłonnym i podatnym na błędy. Warto więc zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania specjalizowanego oprogramowania do analizy i zarządzania. Czytaj więcej »

Ewolucja wirusówi antywirusów

Częsta aktualizacja, ukrywanie informacji o wykorzystywanych mechanizmach ochrony i ich zróżnicowanie to wciąż ważne elementy systemu bezpieczeństwa IT. Czytaj więcej »

Nie będzie bezpiecznie

W tym roku największymi zagrożeniami będą m.in. większa aktywność botnetów, wzmożone ataki na serwisy Web 2.0 czy Windows Vista. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Odwrotnie niż w powieściach

Nie ma chyba drugiej tak naiwnej literatury jak science fiction. Niezależnie, czy mamy do czynienia z nurtem optymistycznym (jak wczesne powieści Lema), czy z nurtem pesymistycznym (jak opowiadania Dicka albo powieści Wellsa) przyszłość rządzona jest przez racjonalistów. Nawet jeśli nauka służy zbrodniczym celom, a maszyny wymykają się spod kontroli, zaś świat jutra jest... Czytaj więcej »

Menedżer co się zowie

Lokalny Informatyk ma wrażenie, że w ostatnim czasie znacznie zdewaluowało się stanowisko menedżera. Nie ma to jednak związku z pojawieniem się na rynku pracy mnogości nikomu już niepotrzebnych absolwentów po kierunkach zarządzania, ale wiąże się, niestety, z informatyką. Czytaj więcej »

Takie moje niepokoje

Na ekranie pojawia się ramka komunikatu. Ostrzega, że ktoś czy coś próbuje umieścić mi w komputerze jakieś moduły DLL. Pochodzą stąd a stąd, nazywają się tak a tak, port lokalny, port zdalny i coś tam jeszcze, zdaje się, że nawet szesnastkowo. No i mogę teraz albo się na to zgodzić, albo nie. Jak się zgodzę, czort wie, co się stanie, gdy nie, zapewne wszystko przestanie... Czytaj więcej »

Ręka rękę myszką

Rok 2008 zaczął się pod znakiem myszy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...