powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 05-2008, 29 stycznia 2008
05-2008 Computerworld nr 05-2008
Wiadomości

Polski Ericsson inwestuje i zatrudni 100 osób

Inwestycje operatorów telekomunikacyjnych, w szczególności komórkowych, w sieci 3G i modernizacje sieci GSM sprawiły, że sprzedaż Ericssona wzrosła o 50%. Lars Svensson, prezes polskiego Ericssona przewiduje, że w tym roku sytuacja powinna być równie dobra. Czytaj więcej »

Sun kupuje MySQL za 1 mld USD

Jonathan Schwartz, prezes i dyrektor wykonawczy Sun Microsystems uważa, że zakup MySQL jest "najważniejszym przejęciem w historii firmy". System bazodanowy zostanie dołączony do portfolio produktów open source koncernu. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Piotr Nowak, Radosław Kaczorek, Wiesław Frydrych, Jacek Wasilewski, Wojciech Puchalski, Michał Czeredys i Łukasz Sztyber oraz Andrzej Jańczuk. Czytaj więcej »

Poznańskie BCC chce wejść na rynki zagraniczne

W roku 2007 Grupa BCC osiągnęła 50,2 mln przychodów ze sprzedaży, wzrost o 34%. Biorąc pod uwagę spółkę zależną - 7milowy - wzrost był jeszcze wyższy i sięgnął 43%. Czytaj więcej »

BEA Systems w rękach Oracle'a

BEA Systems trzy miesiące temu odrzuciła ofertę Oracle'a opiewającą na 6,7 mld USD. Larry Ellison podniósł stawkę i spółka zostanie przejęta za 8,5 mld USD. Czytaj więcej »

Początek współpracy SAP i BO

W styczniu br. mają pojawić się pierwsze wspólne produkty SAP i Business Objects. Czytaj więcej »

Wyjście awaryjne

Rozmowa z Witoldem Drożdżem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialnym za dział informatyzacja. Czytaj więcej »

Miejskie klimaty

Miejskie klimaty

12 największych polskich miast z Unii Metropolii Polskich, zamierza przeznaczyć na inwestycje teleinformatyczne ok. 30 mln zł. Mając do wyboru - czekać na mityczne projekty z Planu Informatyzacji Państwa czy pozyskiwać kontrakty w samorządach - zdecydowanie rekomendujemy to drugie. Czytaj więcej »

Śmierć telewizji jaką znamy?

Śmierć telewizji jaką znamy?

Coraz więcej operatorów sieci szerokopasmowych oferuje telewizję internetową, a jednak branża dostawców treści z trudem adaptuje się do nowych warunków. Czytaj więcej »

Na gorąco: Dariusz Wiatr

Partner zarządzający Helix Ventures Partners, który zamierza zainwestować 40 mln zł w innowacyjne spółki technologiczne. Czytaj więcej »

W przekroju

Sukcesy i porażki projektów IT Czytaj więcej »

EnFace: prof. Maciej Sysło...

... pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Toruńskiego, autor koncepcji edukacji informatycznej w Polsce, współtwórca krajowej olimpiady informatycznej, organizator konferencji "Informatyka w szkole". Czytaj więcej »

Technologie
Odchudzony serwer Windows

Odchudzony serwer Windows

Co kryje się pod opcją Windows 2008 Sever Core, ograniczającą instalację do podstawowego, wybranego przez użytkownika, zestawu komponentów. Czytaj więcej »

Bicie rekordów dzięki wirtualizacji sieci

Bicie rekordów dzięki wirtualizacji sieci

Po serwerach i pamięciach masowych przyszedł czas na wirtualizację sieci. Czytaj więcej »

SSD w macierzach

SSD w macierzach

Pamięci Flash i wykorzystujące je dyski SSD mogą wkrótce znaleźć zastosowanie w standardowych pamięciach masowych klasy korporacyjnej. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Prosta recepta na trudną kurację

Prosta recepta na trudną kurację

Po latach inwestycji w systemy informatyczne przyszła pora na porządki wewnętrzne i reorganizację działów IT. Czytaj więcej »

IT na nowo w PLL LOT

Wprowadzana strategia "Siedmiu filarów" zmusza PLL LOT do wypracowania nowego modelu centralizacji i organizacji IT. Czytaj więcej »

KRUS, jakiego nie znacie

W cieniu trwających od lat dyskusji o kształcie KRUS-u, od kilkunastu miesięcy rozwija się program, którego celem jest reorganizacja procesów IT w tym urzędzie. Czytaj więcej »

7 metod walki o pracownika

7 metod walki o pracownika

W nadchodzących latach nasilą się trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych kadr IT. Rok 2008 może być początkiem prawdziwej wojny o pracowników. Czytaj więcej »

Konteksty
Mistyczna strona informacji

Mistyczna strona informacji

Wydaje się, że mamy dzisiaj do czynienia z cywilizacją o coraz większej racjonalności, doskonałości i przewidywalności. Nic bardziej mylnego. Czytaj więcej »

Demokratyczne decyzje

Klasyfikowanie zasobów Internetu poprzez głosowanie użytkowników proponują twórcy projektu ULP. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Spam kontra antyspam

Spam kontra antyspam

Spam jest zjawiskiem komercyjnym. Trudno oczekiwać jego zaniku, skoro jest to działalność dochodowa. Tymczasem rozwój komercyjnych technologii antyspamowych na razie zapewnia tylko utrzymanie dynamicznej równowagi na rynku. Za wszystko płacą zaś użytkownicy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zanim dojdziemy do czwórki

Z rosnącą ciekawością obserwuję stosowanie paradygmatu peer-to-peer - (P2P) przez kolejne dziedziny życia. Czytaj więcej »

Kto pyta, może zbłądzić

Według Lokalnego Informatyka nie ma nic gorszego niż rozbuchany i niedouczony użytkownik buszujący w Internecie. Pół biedy, gdy robi to prywatnie, a cała bieda, gdy w godzinach pracy i na dodatek jest przełożonym. Czytaj więcej »

Dwa końce kija

Niedawna wątpliwość, z jaką wystąpił nasz Rzecznik Praw Obywatelskich, a dotycząca prawa pracodawców do kontroli przesyłek poczty elektronicznej wysyłanych i otrzymywanych przez pracowników, wzbudziła oczywiste kontrowersje, głównie przez to, że prawo to właściwie zakwestionowała. Czytaj więcej »

Bankructwo, czyli rozwój

Zajrzałem ostatnio do kolejnego, papierowego numeru CW (dziękuję Wojtku za udostępnienie!) i zainteresowałem się informacją podaną na stronie trzeciej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...