powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 04-2008, 22 stycznia 2008
04-2008 Computerworld nr 04-2008
Wiadomości

Potrzebny jest rządowy zespół CERT

Rozmowa z Robertem Koślą, zastępcą dyrektora Władzy Wdrażającej Programy Europejskie ds. SIS i VIS przy MSWiA. Czytaj więcej »

Nowy partner technologiczny dla GPW

Nowy partner technologiczny dla GPW

Istnieją duże szanse, że na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wdrożony zostanie system transakcyjny firmy OMX. Informację tę ujawnił wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Czytaj więcej »

IBM planuje największą od 15 lat restrukturyzację

Reorganizacja zakłada utworzenie w ramach IBM Systems and Technology Group działów obsługujących odmienne segmenty rynku. Czytaj więcej »

Informatycy z BPH tworzą nowy bank

Henryk Baniowski, były dyrektor zarządzający pionem IT w Banku BPH i kilku jego współpracowników uczestniczą w projekcie, którego efektem ma być zbudowanie od podstaw banku. Czytaj więcej »

MacBook Air: najcieńszy na świecie

MacBook Air: najcieńszy na świecie

W najgrubszym miejscu jego szerokość to zaledwie 17 mm, w najcieńszym zaś tylko 4 mm. Czytaj więcej »

Ustawa o numerze 112

Zgodnie z nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego i ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, firmy telekomunikacyjne będą zobowiązane do szybkiego kierowania połączeń z numerem alarmowym 112 do centrum powiadamiania ratunkowego. Czytaj więcej »

TP planuje budowę sieci

Telekomunikacja Polska może w tym roku podjąć decyzję o budowie sieci nowej generacji, opartej na technologii IP, która umożliwia dostęp do takich usług, jak telewizja internetowa czy usługi multimedialne. Czytaj więcej »

Netia rozważa sprzedaż Playa

Sprzedaż 23,4% udziałów w P4 pozwoliłaby Netii pozyskać fundusze dla planowanych inwestycji w rozwój usług szerokopasmowego Internetu. Czytaj więcej »

PayPal w polskich e-sklepach

eCard podpisał umowę o współpracy z PayPal, jednym z największych na świecie operatorów internetowych transakcji płatniczych Czytaj więcej »

Po co pl.ID

Po co pl.ID

Dobiega końca akcja wymiany dowodów osobistych na karty plastikowe, które okazują się nieprzydatne w życiu. Nie pozwalają one na zdalną identyfikację posiadacza, aby np. potwierdzić wysłanie PIT-u. pl.ID musi temu zapobiec. Czytaj więcej »

Gdzie są fundusze?

Przedłużają się procedury zmierzające do określenia zasad, na jakich dofinansowanie z UE będzie przyznawane polskim beneficjentom w latach 2007-2013. W urzędach brakuje osób, które mogłyby pomóc przedsiębiorcom. Czytaj więcej »

Na gorąco: Maciej Popowicz

Na gorąco: Maciej Popowicz

Założyciel i CEO najgłośniejszego polskiego serwisu internetowego nasza-klasa.pl, a także, podobno, najmłodszy polski milioner, opowiada o powodach migracji serwisu do nowej lokalizacji. Czytaj więcej »

En Face: Jerzy Błaszczyk

En Face: Jerzy Błaszczyk

...konsultant, informatyk, a jednocześnie rekordzista Polski w nurkowaniu głębinowym (231 metrów). Według listy rekordów Nuno Gomesa, znajduje się w pierwszej dwudziestce wykonanych na świecie nurkowań. Czytaj więcej »

Technologie
Co nowego w nawigacji

Co nowego w nawigacji

Po trójwymiarowym interfejsie nadchodzi czas na wprowadzenie sterowania głosem i udostępnienie aktualizowanych na bieżąco komunikatów drogowych TMC. Czytaj więcej »

Nowe trendy w elektronice

Nowe trendy w elektronice

Choć CES to targi koncentrujące się na prezentacji technologii konsumenckich, to wiele z nich - zwłaszcza związanych z telekomunikacją - zaciera granice między tym co konsumenckie, a co znajduje zastosowanie w firmach. Czytaj więcej »

Formaty walczą o rynek aplikacji

Decyzja Microsoftu o zmianie domyślnego formatu zapisu dokumentów z DOC na OOXML stwarza szansę na osłabienie dominującej pozycji Office przez aplikacje wykorzystujące otwarty format ODF. Czytaj więcej »

Konwersja formatów

Konwersja formatów

Jak odczytać stare pliki nie poddane konwersji do nowych formatów? Oto kilka porad dotyczących najpopularniejszych niegdyś pakietów biurowych. Czytaj więcej »

Wirus RFID?

Radiowe etykiety zyskują popularność. Rośnie liczba ich zastosowań. Przed wdrożeniem warto jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, którym często można zapobiec, konfigurując odpowiednio system i aplikacje. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Umarł król, niech żyje król

Umarł król, niech żyje król

Globalizacja to także przedkładanie korzyści całej firmy nad interesy lokalnego rynku. To proces, który głęboko ingeruje w sposób działania lokalnych biur. Ekonomia wymusza standaryzację, ale zachęca także do indywidualnej przedsiębiorczości. Świadczy o tym przykład British American Tobacco. Czytaj więcej »

Pomiędzy lokalnymi korzyściami i globalnymi kosztami

Procter & Gamble to koncern, który od lat konsekwentnie centralizuje IT. Praca we w pełni scentralizowanej strukturze niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Czytaj więcej »

Nuta optymizmu

Na poziomie pojedynczych osób i firm Polska posiada duży potencjał innowacyjny. Problemem jest brak mechanizmów pozwalających na jego wykorzystanie dla rozwoju społeczeństwa i gospodarki całego kraju. Czytaj więcej »

Konteksty
Mieszkanie na życzenie

Mieszkanie na życzenie

Architekci proponują wykorzystanie technologii informacyjnych nie tylko do budowy wyposażonego w zaawansowane urządzenia inteligentnego domu, ale też do zaspokajania prostych, podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Czytaj więcej »

Bez haseł

Przedstawianie zalet elektronicznej administracji głównie jako administracji bez papieru jest szkodliwe dla rozwoju nowoczesnych form funkcjonowania instytucji publicznych i efektywnego wykorzystania przez nie technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Nadchodzi globalne IT

Globalizacja niesie ze sobą poważne konsekwencje także dla działania organizacji IT. Czytaj więcej »

Punkt widzenia
Kult opadających powiek

Kult opadających powiek

Od dawna twierdzę, że główne ograniczenia informatyki leżą po stronie ludzi i procesów, nie po stronie technologii. Czytaj więcej »

Zemsta

Lokalny Informatyk dysponuje specjalizowanym zapleczem narzędziowym, które oczywiście wykorzystuje w pracy. Czasami robi to w niecnych celach, aby podręczyć Dyrekcję w odwecie za swoje krzywdy. Czytaj więcej »

Za 8 lat

Szperając w internecie, z próżności zguglowałem "Kuba Tatarkiewicz" i trafiłem na witrynę prowadzoną przez pana Marcina Wicharego (pozdrawiam!), a w niej na własny artykuł sprzed 16 lat<sup>1</sup>, odnoszący się do mej prognozy z orwellowskiego roku 1984. Czytaj więcej »

Wyścigi

Kiedyś urządzaliśmy sobie ze znajomymi swoiste wyścigi po Londynie. Do tego samego celu jedni jechali metrem, a inni taksówką. Metro zawsze było górą. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...