powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2008

Wydanie 01/02-2008, 8 stycznia 2008
01/02-2008 Computerworld nr 01/02-2008
Wiadomości

CIO Roku 2007 wybrany

Tytuł ten otrzymał Tomasz Romanowski, CIO w Alstom Power. Konkurs organizuje miesięcznik CIO, wydawany przez IDG Poland. Drugie miejsce zajął Jacek Czernuszenko, dyrektor IT w P4, trzecie zaś Evgueni Iagniatinski, IT menedżer na Polskę i Kraje Bałtyckie w Procter & Gamble Operations Polska. Czytaj więcej »

Era, Orange, Plus i Play współpracują

Czterej polscy operatorzy komórkowi zamierzają razem pracować nad standardem płatności mobilnych oraz mobilnej telewizji cyfrowej. Czytaj więcej »

Śląsk atrakcyjny dla inwestorów

Śląskie, Dolnośląskie i Mazowieckie - to najbardziej atrakcyjne dla inwestorów regiony w Polsce. Tak wynika z tegorocznego raportu "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów" opublikowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Krzysztof Luty, dyrektor departamentu sprzedaży SAP... Francesco Chiarini został szefem warszawskiego centrum serwisowego Symantec... Piotr Jurzysta, pełniącydo tej pory funkcję dyrektora ds. technicznych w B3System... Artur Borowski został Channel Managerem w EMC... Czytaj więcej »

Rynek pracownika

Wzrost wynagrodzeńw Polsce był powszechnyi w niektórych branżach sięgnął 20%. Dowodzą tego wyniki 10. edycji badania Bazy Danych Wynagrodzeń Całkowitych TCM 2007, przeprowadzonego przez Hewitt Associates. Czytaj więcej »

Działające komórki w samolotach Air France

Francuskie linie lotnicze jako pierwsze na świecie pozwoliły klientom na korzystanie z telefonów komórkowych podczas lotu. W trakcie trzymiesięcznego okresu próbnego dozwolone będzie jedynie komunikowanie się za pomocą wiadomości SMS i MMS oraz korzystanie z mobilnego Internetu. Czytaj więcej »

Problem z E-podpisem

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich obowiązek przekazywania dokumentów do ZUS-u w formie elektronicznej narazi przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty i powinien być wprowadzony najwcześniej w 2012 r. Czytaj więcej »

Gadu-Gadu operatorem

Twórca najpopularniejszego polskiego komunikatora stanie się kolejnym wirtualnym operatorem komórkowym. Czytaj więcej »

Ambitne plany Polkomtela

Celem, który operator sieci Plus postawił w czteroletniej strategii, jest osiągnięcie pierwszej pozycji na rynku, zarówno pod względem liczby kart SIM, jak i przychodów. Czytaj więcej »

Allegro dla Napsersa za 1,9 mld USD

Południowoafrykański Napsers, właściciel Gadu-Gadu, kupi firmę Tradus (QXL Ricardo), właściciela Allegro.pl za kwotę 946 mln funtów (1,9 mld USD). Czytaj więcej »

Koniunktura AD 2008

Przedstawiciele branży IT są pełni optymizmu. Rynek rośnie szybko i nic nie zapowiada, że w tym roku przestanie. Jak zaklęcia powtarzane są przyczyny: wzrost gospodarczy i fundusze unijne. Czytaj więcej »

Rewolucja w masowych płatnościach

Krajowa Izba Rozliczeniowa pracuje nad rozszerzeniem portfolio usług poza system rozliczeń międzybankowych Elixir. Pierwszą ma być system elektronicznych płatności masowych. Czytaj więcej »

Outsourcing wewnętrzny i zewnętrzny

Grupa TP po raz pierwszy zdecydowała się na outsourcing, podpisując pięcioletnią umowę z EDS Poland. Jednocześnie operator zaczyna oferować usługi dla Grupy France Telecom. Czytaj więcej »

Na gorąco: Krzysztof Szubert

Na gorąco: Krzysztof Szubert

Przewodniczący prezydium KRESI wierzy, że środowisko IT w Polsce będzie mówiło jednym głosem w sprawach ważnych dla rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Czytaj więcej »

Kolorowe e-długopisy

Dlaczego długopis, który jest narzędziem do składania oświadczeń woli, nie podlega - mimo rozwoju technologii - ciągłym zmianom prawnym? Czytaj więcej »

Cech zdobywców kosmosu

Cech zdobywców kosmosu

Jaka powinna być polska polityka kosmiczna? Jak zaangażować polski przemysł? Jakie powinny być polskie priorytety? Czytaj więcej »

W przekroju: Kosmos

Za trzy lata zakończy się budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która będzie odtąd obsługiwana przez stałą, sześcioosobową załogę. Od 2020 r. NASA planuje regularne załogowe loty na Księżyc i rozpoczęcie budowy stałej bazy na jego powierzchni. Czytaj więcej »

En Face: Hubert Meronk

... po pracy w kilku skandynawskich spółkach, norweskim oddziale CapGemini i kierowaniu pionem IT w PKO BP, rozpoczyna projekt restrukturyzacji oraz centralizacji IT w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Czytaj więcej »

Technologie

Kierunek: wirtualizacja

Szybko rosnący rynek wirtualizacji powoduje, że pojawia się coraz więcej problemów związanych z wdrażaniem tego typu rozwiązań. Czytaj więcej »

Od centrum danych do konsumenta

Cisco widzi zastosowania wirtualizacji nie tylko w systemach korporacyjnych, ale również w ofercie na rynek konsumencki. Czytaj więcej »

Samodzielny Hyper-V

Nową platformę wirtualizacyjną Microsoft będzie można instalować niezależnie od systemu Windows. Czytaj więcej »

Enterprise search: nowe wyzwanie

Enterprise search: nowe wyzwanie

Nie tylko Google, Oracle, Microsoft i IBM, ale także mniejsi producenci starają się o zdobycie udziałów w atrakcyjnym rynku oprogramowania do wyszukiwania informacji. Czytaj więcej »

Równoległe programowanie

Microsoft zaczyna poważne przygotowania do nadejścia systemów wielordzeniowych typu manycore, czyli nieuniknionej popularyzacji programowania równoległego. Czytaj więcej »

Nowe pamięci nieulotne

Nowe pamięci nieulotne

Możliwości ulepszania pamięci DRAM i Flash powoli się wyczerpują. Dlatego też zbliża się czas popularyzacji nowych technologii. Czytaj więcej »

Problem z energią

Centrum danych to inwestycja poważna ze względu na nakłady finansowe, ale coraz częściej kluczową sprawą w jego wdrożeniu okazuje się konieczność zapewnienia odpowiedniej mocy zasilania. Czytaj więcej »

Zielony budynek

Zielony budynek

Chyba łatwiej zaprojektować ekologiczny budynek niż energooszczędny procesor, choć Intel stara się pogodzić obie te rzeczy. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jest praca... w Internecie

Co miesiąc na najważniejszych serwisach internetowych pojawia się ok. 7 tys. ofert pracy dla informatyków. Najwięcej firm szuka programistów i administratorów. Czytaj więcej »

Prawdziwy start-up

Pierwsi pracownicy IT Play brali udział w organizowaniu biura. Dzięki takiej współpracy udało się uniknąć - tak naturalnego już na pierwszym etapie działania - podziału na działy techniczne i biznes. Czytaj więcej »

Szanse w energetyce

Szanse w energetyce

Poprawa obsługi klientów, rozwiązania do zdalnego odczytu liczników czy prognozowania zapotrzebowania na energię - w tych dziedzinach polska energetyka wymaga solidnego teleinformatycznego wsparcia. Czytaj więcej »

Wygrywa elastyczność

Rozmowa z Quentinem Gradym, wiceprezesem Oracle ds. sektora utilities i byłym prezesem firmy SPL, przejętej przez Oracle, dostarczającej rozwiązania dla tego sektora. Czytaj więcej »

Konteksty
Budżet pod kontrolą

Budżet pod kontrolą

Wdrożenie systemu klasy Business Intelligence w Urzędzie Miasta Częstochowy miało zapewnić możliwość stałego śledzenia wpływów i wydatków miasta oraz ustawicznej kontroli nad realizacją jego budżetu. Czytaj więcej »

Tak dla sportu

Gdyby w sporcie zawsze wygrywali najbogatsi, igrzyska przestałyby nas cieszyć. Dzięki IT biedniejsi zwiększają swoje szanse. Czytaj więcej »

Nadchodzi Web 3.0!

Korporacje oswajają się z pojęciem Web 2.0. Tymczasem badacze Internetu zaczynają już mówić o fazie określanej mianem Web 3.0. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Złośliwe reklamy

Złośliwe reklamy

Animowane reklamy Flash, oprócz zasłaniania treści, spowalniania pracy komputera, wydawania irytujących dźwięków i utrudniania czytania, mogą mieć jeszcze jedną nieprzyjemną funkcję - instalować złośliwe oprogramowanie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Andy Rogue

Część III, Kolubryna. Porozmawiaj z księdzem, a potem przeszukaj zakrystię. Za dużym, drewnianym krzyżem znajdziesz kompletny strój muszkietera. Weź wcześniej przygotowany arkebuz i worek z prochem... Czytaj więcej »

Emocjonalia

Lokalnego Informatyka wprawiają w podziw ludzie, którzy emocjonują się własnymi odkryciami, odkrytymi przez innych już wiele lat wstecz. Dlatego też tak bardzo podziwia swoją Dyrekcję. Czytaj więcej »

Mocne postanowienie poprawy

Tak się składa, że formalnie pierwszy tegoroczny numer CW powinien ukazać się w pierwszy wtorek roku, czyli z datą pierwszego stycznia. Nie wiem, jak to będzie w praktyce, ale początek roku zawsze skłania mnie do przyjmowania mocnych postanowień zmiany trybu życia. Czytaj więcej »

High-TechHeart Break Hotel

Zdalne sterowanie funkcjami telewizora, to nigdy nie było nic nowego, bo nawet pod koniec lat 50. niektóre modele produkowane w Polsce coś takiego miały. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...