powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Lider informatyki 2005, 3 października 2005
Lider informatyki 2005 Computerworld nr Lider informatyki 2005
Raport Computerworld

Jeszcze jeden dział biznesowy

Informatyka w British-American Tobacco kryje się dyskretnie w cieniu biznesu. Mentorami stażystów mających zostać w przyszłości menedżerami informatycznych projektów zostają osoby spoza działu IT, bo w BAT już od dawna wiadomo, że od znajomości użytkownika i jego potrzeb zaczyna się dobre biznesowe rozwiązanie informatyczne. Czytaj więcej »

Wielka szkoła ERP

Wielkie i skomplikowane wdrożenie systemu SAP R/3 w Odlewni Żeliwa ''Śrem'' SA w Śremie w woj. wielkopolskim, pomimo trudności, a może właśnie dzięki nim i ich umiejętnemu eliminowaniu, stało się wzorem dla wielu późniejszych wdrożeń systemów zintegrowanych w przemyśle. Czytaj więcej »

Z informatyką w tle

Informatyka wpisała się już na dobre w codzienną działalność Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. W niezauważalny, ale skuteczny sposób integruje rozległy zakres prowadzonych prac i wspomaga zarządzanie rozlicznymi funkcjami instytucji. Czytaj więcej »

Krakowiacy i górale

Turyści w Małopolsce zwiedzają przede wszystkim Kraków, Wieliczkę i Tatry. Jeśli zaś są ciekawi, jaką rolę spełnia administracja regionalna, to powinni niechybnie odwiedzić tamtejszy urząd marszałkowski. Czytaj więcej »

Wielka kariera rodzimej sieci

Zrzeszająca ponad 230 firm i 350 placówek handlowych grupa Polskie Składy Budowlane SA jest największą siecią hurtowni w naszym kraju i synonimem sukcesu, odniesionego w trudnym dla branży budowlanej okresie silnych wahań koniunktury, wzrostu VAT i ekspansji wielkich sieci handlowych. Czytaj więcej »

Informatyczna pełnia

Nie jest przesadą stwierdzenie, że systemy informatyczne towarzystw ubezpieczeniowych Benefia stanowią fundament ich sukcesu. Czytaj więcej »

Kolorowe jarmarki

To były czasy! Radość działania, zdumiewające tempo wydarzeń, wielkie marże, liczni klienci, brak pojęcia kontroli kosztów, szalone imprezy, fantastyczne pomysły, brak świadomości barier wzrostu, słowem młodość. Branży IT oczywiście. To se ne vrati, pane Hawranek - jak mawiają Czesi. Czytaj więcej »

Służba nie drużba

Nie ma silnego państwa prawa bez karnej i służebnej jego administracji - twierdził kardynał de Richelieu. Dodajmy dzisiaj - takiej, która potrafi wykorzystać teleinformatykę w zarządzaniu państwem. Kiedy wreszcie zrozumie to polski polityk? Czytaj więcej »

Lubię wielką informatykę

Z Dorotą Poniatowską-Mańczak, Chief Information Officer Banku Zachodniego WBK SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Technika kontra kultura

Nawet jeśli w laboratoriach lub w niektórych miejscach pracy czy codziennego życia znajdujemy już uczynne roboty, które zadziwią nas swoim sprytem (bo nie inteligencją), to wizja świata zdominowanego przez nie jest po prostu nieporozumieniem. Czytaj więcej »

Pędzi parowóz historii

Ulegając zrozumiałej fascynacji oszałamiającym rozwojem technologii, nie zapominajmy, że prawdziwym ograniczeniem przemysłu informatycznego najczęściej nie jest ani niedostateczna szerokość pasma, ani brak kilku dodatkowych gigabajtów pamięci, ani nawet karygodne posługiwanie się COBOL-em zamiast Javy, lecz niezmienne, stare czynniki: błędne algorytmy, nieskuteczna organizacja i... Czytaj więcej »

W stałej pamięci

Z Wiesławem Patrzekiem, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. Informatyzacji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

20 lat do przodu

Z Tomaszem Romanowskim, dyrektorem Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w Alstom Power w Elblągu, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Manipulator uchylnostycznozwrotny

Obserwuję postępującą macdonaldyzację języka, który ulega nadmiernemu upraszczaniu, a gorsze terminy wypierają lepsze. Wprowadzane są na zasadzie ''aby szybciej'', często przez laików. Czytaj więcej »

System się sprawdził

Z doc. dr. hab. med. Włodzimierzem Ruką, kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...