powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Bezpieczeństwo systemów informatycznych, 25 kwietnia 2005
Bezpieczeństwo systemów informatycznych Computerworld nr Bezpieczeństwo systemów informatycznych
Raport Computerworld

Cyfrowa twierdza czy handlowa ulica?

Świat Internetu i komputerów ani nie jest rajem dla przestępców - jak przedstawiają to niektóre firmy i media - ani nie jest też miejscem, gdzie można by czuć się całkiem bezpiecznie. Wbrew temu, co twierdzą optymiści, nie ma powrotu do czasów niemal całkowitego bezpieczeństwa. Ale też - na przekór pesymistom - radykalna poprawa jest możliwa i najbardziej od nas samych zależy,... Czytaj więcej »

Bezpiecznie (w przybliżeniu)

Bezpieczeństwo jest nierozerwalnie związane z ryzykiem, co sugeruje, że można mu przypisać zakres potencjalnych strat i wycenić je. Myślenie o bezpieczeństwie w kategoriach absolutnego zabezpieczenia się przed określoną kategorią zdarzeń negatywnych nie ma sensu. Czytaj więcej »

Meandry kryptografii

Kryptografia towarzyszy nam niemal wszędzie, a jednak nie czujemy się bezpieczni. Być może dlatego, że wielu ludziom wciąż wydaje się, że ich świetne pomysły są na pewno lepsze niż standardy. Czytaj więcej »

Otwarcie czyli bezpiecznie

Inwencja "łamaczy" wydaje się nie mieć granic. Architektury, algorytmy, szyfry, systemy, aplikacje itd., które zwykliśmy uważać za bezpieczne, okazują się z biegiem czasu podatne na różnego rodzaju działania zaczepne. Czy z metod, jakimi posługują się "łamacze", producenci oprogramowania mogą wyciągnąć jakieś wnioski? Czytaj więcej »

Ściana już nie parzy

Zapory sieciowe (firewall) stały się standardowym wyposażeniem sieci, a mimo to fala zagrożeń płynących z Internetu wciąż wzrasta. Zamiast je forsować, włamywacze sięgają po techniki, dzięki którym obecność zapory, czy nawet kilku, niewiele znaczy. Stawienie czoła zagrożeniom jest możliwe, ale wymaga pewnej mobilizacji - nie w kwestii narzędzi, lecz ludzi. Czytaj więcej »

Cicha agentura

Programy umożliwiające dostęp do systemu operacyjnego bez wiedzy administratora istnieją "od zawsze", a w każdym razie od czasu, gdy zaczęły się poważniejsze włamania internetowe. To, że oprogramowanie skanujące ich nie wykrywa, nie oznacza, że ich nie ma. Czytaj więcej »

Wiedzieć wcześniej

Rosnąca liczba ataków komputerowych sprawia, że coraz większą wartość w ochronie informacji mają wczesne informacje o potencjalnym zagrożeniu dla zasobów komputerowych. Czytaj więcej »

W sieci iluzji

Sieci WLAN okrzyknięto tanią alternatywą dla sieci tradycyjnych. To jednak pozory. Gdy uwzględnić oczywiste wymagania odnośnie do bezpieczeństwa, przewaga kosztowa WLAN nie jest już taka oczywista - o ile w ogóle istnieje. Czytaj więcej »

Nowe narzędzia

Przedstawiamy subiektywny przegląd narzędzi związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...